Dwa bardzo często współwystępujące uzależnienia do alkohol i hazard. Niekiedy działają niezależnie, niekiedy się zastępują, a niekiedy jedno z nich napędza drugie. Jak wygląda życie z uzależnieniem mieszanym i jak radzić sobie z tymi dwoma jednoczesnymi nałogami?

Uzależnienie od alkoholu i hazardu – występowanie

Wśród całej gamy uzależnień mieszanych, bardzo często pojawia się łączenie alkoholu z hazardem. Może ono występować równocześnie (np. granie na automatach jedynie pod wpływem alkoholu bądź świętowanie wygranej alkoholem) lub naprzemiennie. W obu sytuacjach, efekt stosowania obu środków jest ten sam (w uzależnieniu krzyżowym efekty obu przyjmowanych środków się znoszą).

Mimo tego, że oba te uzależnienia często współwystępują, nie ma dokładnych danych na temat tego, które z nich częściej rozpoczyna proces. Dane medyczne wskazują na to, że ponad 60% osób uzależnionych od hazardu ma również inne problemy psychiatryczne (niekoniecznie jedynie uzależnienie od alkoholu). Wg. danych NESARC, 73% hazardzistów ma problem z alkoholem, 60% jest uzależnionych od tytoniu, 38% nadużywa leków lub zażywa narkotyki Wydaje się również, że częściej to hazard pojawia się jako uzależnienie zastępujące alkohol, a jeśli osoba pijąca zaczyna grać, to proces uzależniania się od hazardu przebiega szybciej.

Zastępowanie jednego uzależnienia drugim

Niebezpiecznym i niestety częstym połączeniem, jest sytuacja, w której jedno uzależnienie zaczyna być zastępowane przez drugie. Sytuacja taka może pojawić się podczas terapii pierwszego uzależnienia (najczęściej alkoholizmu). Osoba uzależniona, zachowując abstynencje szuka innego sposobu na dostarczenie sobie pozytywnych bodźców i rozładowanie napięcia i zaczyna grać. Po jakimś czasie, hazard zaczyna zastępować alkohol (co jest o tyle niebezpieczne, że chory zaczyna mieć wrażenie szybkiego leczenia się z alkoholizmu). Nie jest to stricte uzależnienie mieszane, bo osoba chora nie stosuje jednocześnie obu stymulantów (tylko jeden).

Zdrowienie w takim przypadku jest trudne, bo tak naprawdę w toku terapii nie doszło wcale do zerwania z nałogiem, a jedynie abstynencji. Sam mechanizm uzależnienia od pobudzenia nadal pozostał. Bardzo często sam uzależniony nie zdaje sobie sprawy z tego, że lecząc się z jednego nałogu wpada w drugi.

Alkohol + hazard – leczenie

By poradzić sobie z uzależnieniem mieszanym konieczna jest pełna diagnoza sytuacji osoby uzależnionej i odkrycie wszystkich istniejących substancji uzależniających, które osoba uzależniona stosuje. Chory musi również zrozumieć mechanizm tworzenia się uzależnienia, by rozpoznać pierwsze symptomy zastępowania jednego uzależnienia drugim.

Przy leczeniu uzależnienia hazard+ alkohol nie ma znaczenia to, które uzależnienie pojawiło się wcześniej. Terapia prowadzona jest z uwzględnieniem specyfiki obu uzależnień jednocześnie.

Alkohol plus hazard czyli informacje o uzależnieniu mieszanym
Oceń ten wpis