Od poniedziałku do piątku trzeźwość i skupienie na pracy i rodziny, a w weekend alkoholowy ciąg trwający od popołudnia w piątek aż do późnego popołudnia w niedzielę. Czy taki sposób picia to już uzależnienie od alkoholu?

alkohol

Coraz częściej do poradni leczenia alkoholizmu zgłaszają się osoby, których bliscy nadużywają alkoholu w dość specyficzny sposób – pijąc jedynie w weekendy i dni wolne od pracy (święta, wakacje). Na co dzień, osoby te świetnie realizują swoje domowe i zawodowe obowiązki. Nie spóźniają się do pracy, nie przychodzą na kacu, często nie dotykają nawet jednej puszki z piwem. Za to każdy weekend to ciąg alkoholowy. Czy i kiedy w takiej sytuacji można mówić o uzależnieniu i jak sobie z takim problemem poradzić?

Kiedy alkohol w weekendy staje się problemem?

Wtedy, kiedy staje się regularnością a osoba pijąca traci kontrolę nad sposobem w jaki pije. Przy weekendowych ciągach alkoholowych bardzo często pojawia się złudzenie kontroli wynikające z tego, że osoba pijąca jest w stanie zapanować nad piciem tak, by do poniedziałku rano wytrzeźwieć i normalnie pójść do pracy. Ważnym elementem diagnozy jest zatem to, czy osoba ta potrafi zapanować nad piciem w weekend i np. przedłożyć wspólne spędzenie czasu z rodziną nad pójście do pubu czy na imprezę. Przy analizie objawów uzależnienia, zwraca się również uwagę na to, jakie emocje towarzyszą sięganiu po kieliszek i jaka jest motywacja osoby pijącej.

Czy picie w każdy weekend to już alkoholizm?
Sama częstotliwość picia nie wystarczy do tego, by zdiagnozować fakt uzależnienia od alkoholu. Zaniepokoić osobę pijącą (oraz rodzinę) powinny następujące sytuacje:

  • brak alternatywy na spędzenie weekendów innej niż picie
  • zaniedbywanie rodziny i bliskich ze względu na picie (np. brak wspólnych wyjazdów, niemożność realizacji obiecanego spotkania itd.),
  • zmiana tolerancji na alkohol,
  • pojawianie się epizodów niepamięci (palimpsest, urwany film),
  • pojawienie się specyficznej motywacji do picia (np. by się odprężyć, pobudzić, zasnąć. Niebezpieczne jest to, kiedy alkohol zaczyna w czymś „pomagać”),
  • ukrywanie faktów picia przed rodziną, picie w samotności,
  • pojawienie się skłonności do picia w celu zagłuszenia objawów abstynencyjnych (klin),
  • pojawienie się rytuałów związanych z piciem oraz wzorców alkoholowych (w każdy piątek ten sam schemat działania).

Jak zdiagnozować alkoholizm przy piciu weekendowym?

Pełną diagnozę może wykonać specjalista uzależnień. Przy podejrzeniu pojawienia się uzależnienia, warto wybrać się na konsultację do specjalisty uzależnień. Pomoże on sprawdzić, czy picie alkoholu już stanowi problem, który należy leczyć. Zdecydowanie jednak pojawienie się wątpliwości co do tego, czy picie w weekendy już jest problemem uzależnieniowym, jest sygnałem do dokonania dalszej diagnozy.

Alkohol tylko w weekendy – czy to jest uzależnienie?
3.3 (65%) 4 głosów