Okres Świąt Bożego Narodzenia to dla osób uzależnionych od alkoholu bardzo trudny okres. Ci, którzy skutecznie walczą z nałogiem potrzebują w tym czasie większej ilości wsparcia i uwagi.

alkoholik, pomoc Boże Narodzenie

Dla tzw. suchych alkoholików Święta są okresem trudnym, bo panuje w tym okresie większe niż w pozostałych dniach roku przyzwolenie na nadużywanie alkoholu. Niestety w polskiej tradycji świątecznej, alkohol na wigilijnym stole po prostu się pojawia, stanowiąc pokusę dla trzeźwiejącego alkoholika.

Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Rozwoju Biznesu Sostaric na zlecenie TiM S.A w 2016 roku, alkohol podczas świąt spożywa 92,6 % badanych.

Wigilia i Święta bez alkoholu

W wielu domach, okres Bożego Narodzenia to czas spotkań w gronie rodzinnym. Nie rzadko zdarza się w takiej sytuacji, że w domu pojawi się osoba mająca problemy z alkoholem (np. pijący brat lub ciotka). Aby uniknąć problemów w czasie spotkania, dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest ustalenie bezalkoholowej Wigilii, w czasie której alkohol po prostu nie będzie podawany. Warto poinformować o tej decyzji osobę uzależnioną oraz pozostałych uczestników spotkania.

Nierzadko w obliczu takiej sytuacji osoba uzależniona rezygnuje z udziału w spotkaniu, co dla rodziny może być przykre, ale najczęściej jest mniej trudnym doświadczeniem niż niekontrolowane zachowanie uzależnionego (zwłaszcza w rodzinach z dziećmi).

Święta z niepijącym alkoholikiem

W czasie Świąt warto też zadbać o osobę z problemem alkoholowym, której udało się pokonać problem i która już nie pije. Suchy alkoholik nawet po wielu latach niepicia nadal wrażliwy jest na obecność alkoholu w pobliżu. Dlatego jeśli tylko istnieje taka możliwość, lepiej zrezygnować z alkoholu przy okazji Świąt całkowicie. Pomocą może być też nie używanie alkoholu do gotowania i pieczenia. Ciasto można naponczować roztworem herbaty i wcale nie trzeba do tego korzystać z wysokoprocentowego alkoholu. Dla osoby uzależnionej takie zachowanie najbliższej rodziny będzie wyrazem szacunku i akceptacji.

Pomoc dla alkoholika w Święta – gdzie jej szukać?

Warto pamiętać, że w czasie Świąt Bożego Narodzenia otwarte są Ośrodki Interwencji Kryzysowej. Można również zadzwonić na anonimowy Telefon Zaufania dla osób uzależnionych i ich rodzin czynny całą dobę, czynny nocą Internetowy Telefon Zaufania „Anonimowy Przyjaciel”. Dzieci rodziców upijających się mogąs korzystać z pomarańczowej linii.

Alkoholik w święta – gdzie szukać pomocy?
Oceń ten wpis