Długo utrzymująca się chrypka może być jednym z objawów poważnej choroby związanej z uszkodzeniem obwodowego układu nerwowego. Choroba ta, to polineuropatia alkoholowa i jest konsekwencją uzależnienia od alkoholu.

chrypka u alkoholika wiossena

To, że picie alkoholu szkodzi, nie jest odkrywczym stwierdzeniem. Wielu uzależnionych nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak mocno ryzykuje swoim zdrowiem. Tymczasem aż u 30% osób uzależnionych dochodzi do poważnych uszkodzeń układu nerwowego, których w wielu przypadkach nie da się wyleczyć. I nawet jeśli alkoholik przestanie pić, to bóle, drżenia, brak koordynacji, mogą pozostać z nim już na zawsze.

Polineuropatia alkoholowa  – co to za choroba?

W wyniku nadużywania alkoholu, dochodzi do porażenia nerwów obwodowych organizmu. Ze względu na to, iż porażeniu ulega wiele nerwów i to w dość symetryczny sposób, zaburzenie to nazywa się polineuropatią (w odróżnieniu do mononeuropatii, w której uszkodzeniu – np. w wypadku, ulec może tylko jeden nerw).

W skrócie, polineuropatię można porównać do stwardnienia rozsianego. W obu chorobach dochodzi do redukcji osłonek mielinowych nerwów i zaburzeń w ich przewodnictwie. Różnica polega jednak na tym, że SM nie można zatrzymać, a polineuropatię alkoholik niejako „funduje” sobie sam.

Porażenie dotyka najpierw nerwów zlokalizowanych w najodleglejszych częściach ciała (czyli nogi, głównie stopy oraz dłonie) i objawia się zaburzeniami czucia, pieczeniem, swędzeniem, a w późniejszym etapie również bolesnymi skurczami.

Jeśli chory nie zacznie się leczyć i kontynuuje picie, coraz więcej nerwów ulega uszkodzeniu, a objawy stają się coraz bardziej dokuczliwe – zanika siła mięśni, pojawiają się problemy z odruchami, a nawet może dojść do zaniku mięśni. Najbardziej problematyczny dla chorego jest zazwyczaj ból, którego nie uspokajają tradycyjne leki przeciwbólowe. Aby wrócić do sprawności i ograniczyć ból, chory musi przestać pić i rozpocząć leczenie.

Chrypka jako objaw zaburzenia przewodzenia nerwów

U alkoholików często pojawia się charakterystyczna chrypka, która często łączona jest z „kacem”. Tymczasem jest to jeden z często pojawiających się objawów niestety już dość zaawansowanej polineuropatii. W wyniku porażenia nerwów krtani (nerw krtaniowy wsteczny), chory nie może normalnie mówić.

Owrzodzenia u alkoholika

Do objawów tej samej choroby należą też rany na nogach u alkoholika. Związane są z tym, że alkoholik mając mniejsze czucie w nogach, nie zwraca uwagi na otarcia, skaleczenia czy stłuczenia. W efekcie często pojawiają się na jego ciele drobne ranki, które zabrudzone i nie leczone, przekształcają się w ropiejące wrzody W skrajnych przypadkach może dojść do zakażenia tak poważnego, że konieczna będzie amputacja.

Miopatia, czyli zanik mięśni

Wraz z zanikami przewodnictwa nerwowego zmniejsza się siła mięśni i może dochodzić do ich zaniku. W takiej sytuacji chory często zaczyna mieć problemy z poruszaniem się. Taki niedowład nóg o alkoholika może przyjąć

Czy polineuropatia alkoholowa jest uleczalna?

W ramach leczenie uszkodzonych nerwów stosuje się kilka metod. Podstawą są leki poprawiające funkcjonowanie nerwów i stymulujące ich regenerację. W redukcji bólu pomagają leki przeciwdrgawkowe, przeciwdepresyjne i rozluźniające. Pacjent powinien też zdrowo się odżywiać by uzupełnić braki witamin (głównie z grupy B) i minerałów oraz poddać się rehabilitacji ruchowej.

Polineuropatię można zahamować, a jeśli leczenie rozpoczęto względnie wcześnie, to jej objawy można zlikwidować (choć trwa to niekiedy wiele lat). Warunkiem koniecznym jest jednak zaprzestanie picia. Bez tego, choroba  nawet jeśli chory zacznie dbać o siebie – będzie postępować.

Polineuropatia a rodzina alkoholika

Pojawiające się zaburzenia przewodnictwa nerwowego to poważna próba dla rodziny. Z jednej strony, pierwsze objawy polineuropatii mogą stać się przyczyną zaprzestania picia przez alkoholika. Z drugiej, w leczeniu tej choroby ważne jest wsparcie rodziny, jej tolerancja na żyjącego w bólu bliskiego, otwartość na to, by mógł zadbać o siebie.

Już przy pierwszych objawach uszkodzeń nerwów trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza.

Chrypka u alkoholika czyli polineuropatia alkoholowa
5 (100%) 1 głosów