Czy można wyleczyć alkoholizm za pomocą tabletek? Czy istnieją środki farmakologiczne, które pozwalają pozbyć się choroby alkoholowej Jakie leki stosuje się w leczeniu alkoholizmu i czy są skuteczne?

Farmakoterapia alkoholizmu
Niestety nie ma jak na razie skutecznej metody leczenia alkoholizmu poprzez podanie pacjentowi tabletek. Wprawdzie w leczeniu alkoholizmu stosuje się farmakoterapię, ma ona jednak charakter wspomagający bądź doraźny – np. przy odwyku. Jako takiej metody leczenia choroby alkoholowej pigułkami czy zastrzykami niestety jeszcze nie wynaleziono. Nie oznacza to jednak, że nie ma na nią lekarstwa. Jest nim połączenie farmakoterapii z psychoterapią i pracą nad sobą.

Alkoholizm leki odwykowe

Jakie leki odwykowe podaje się podczas odwyku? Głównie benzodiazepiny, które działają przeciwlękowo i ułatwiają zasypianie. Ich zażywanie musi być kontrolowane przez lekarza i nie może być za długie – inaczej chory popadnie z jednego uzależnienia w drugie.
U pacjentów w trakcie detoksu, pojawiać mogą się objawy psychotyczne (psychoza alkoholowa, paranoja). Jeśli się pojawią, pacjentom podaje się leki przeciwpsychotyczne.

Leki po zakończeniu odwyku

Po zakończeniu odwyku choremu podaje się niekiedy leki, których działanie ma utrzymać abstynencję. Do leków takich należy np. Akamprozat, którego działanie (w uproszczeniu) polega na osłabieniu pobudzenia w układzie nerwowym. Chory w mniejszym stopniu ma ochotę się napić i dlatego jest mu łatwiej utrzymać abstynencję.
Innym lekiem o podobnym efekcie choć innym sposobie działania jest Naltrekson, który hamuje odpowiedź układu dopaminowego odpowiedzialnego za odczuwanie przyjemności. O ile u osoby uzależnionej bardzo mocno po wypiciu aktywuje się układ nagrody (i dlatego pije, bo odczuwa przyjemność), o tyle po podaniu leku układ się nie uaktywnia i chory nie odczuwa już przyjemności z picia. To może zwrotnie doprowadzić do tego, że choremu łatwiej z przyjmowania alkoholu zrezygnować.

Leki awersyjne w leczeniu alkoholizmu

Jedną z metod stosowaną w leczeniu alkoholizmu jest terapia awersyjna. Polega ona na podawaniu osobie chorej leków lub środków, które w reakcji z alkoholem powodują bardzo nieprzyjemne objawy zatrucia organizmu – wymioty, ogromny ból głowy. Chory, który nie pije nie odczuwa żadnych negatywnych objawów, zatem leki wymuszają abstynencję. Do leków tych należy n.in Disulfiram.
Leki awersyjne mają dwie wady – po pierwsze chory musi je regularnie przyjmować (a jeśli przestanie to efekt awersyjny zanika). Dlatego nierzadko stosowano dość dwuznaczną etycznie metodę zaszywania leku w ciele (słynny Esperal), który stopniowo uwalniał dawkę i wywoływał reakcję awersyjną.
Dalsze badania nad lekami awersyjnymi wykazały również ich duże powiązanie z motywacją chorego. U osób, które faktycznie chcą rzucić picie, reakcja awersyjna jest silna (i nie potrzeba nawet do niej dużej dawki leku – nierzadko działa placebo). U osób, które przyjmowały lek nakazem sądowym, reakcja awersyjna była słaba bądź chory nawet mógł „przyzwyczaić się” do niekorzystnych objawów.

Inne leki w leczeniu alkoholizmu

Warto pamiętać o tym, że chorobie alkoholowej może towarzyszyć zespół innych chorób – np. nerwica, depresja. Lekarz psychiatra może zatem zapisać pacjentowi inne leki, które lecząc towarzyszące alkoholizmowi zaburzenia, będą zwrotnie wspomagać abstynencję.
Niestety, mimo wieli lat badań i nie ma jednej, cudownej pigułki na alkoholizm. Wszystkie obecne na rynku leki mają działanie wspomagające i nie zastąpią motywacji chorego do leczenia.

Farmakoterapia alkoholizmu – leczenie choroby alkoholowej lekami
3 (60%) 2 głosów