Co robić, gdy partner przychodzi pijany do domu? Jak zachować się, gdy zaśnie w korytarzu i cały się zabrudzi? Wylewać znaleziony w szafce alkohol czy nie? Odpowiedzi na takie pytania, dla osób mieszkających w jednym domu z alkoholikiem są trudne. Często ich zachowanie wspiera picie alkoholika, mimo tego, że tak naprawdę chciałyby one, by alkoholik przestał pić.

Typowe zachowania osoby współuzależnionej i ich wpływ na chorobę

Zajmowanie się pijaną osobą

Typowym zachowaniem osoby współuzależnionej jest zajmowanie się pijanym partnerem po jego powrocie do domu. Rozbieranie, mycie, przebieranie w piżamę i kładzenie do łóżka. Na drugi dzień próby łagodzenia kaca.

Takie zachowanie sprawia, że osoba uzależniona słabiej odczuwa negatywne skutki picia. A skoro ich nie odczuwa, to motywacja do zmiany jest żadna. W sytuacjach ekstremalnych zdarza się, że partner uzależnionego na co dzień się nim nie zajmuje, a wykazuje większą troskę wtedy, kiedy partner przychodzi pijany (o np. chce ukryć ten fakt przed dziećmi). Wtedy osoba pijąca może celowo sięgać po alkohol po to, by tej troski doświadczyć.

Jak zachować się, kiedy partner wróci pijany i zaśnie w przedpokoju?

Zostawić go samemu sobie.

Dbanie o higienę alkoholika

Mycie, pranie, przebieranie alkoholika również sprawia, że nie odczuwa on negatywnych skutków picia. Nie tylko jest czysty, ale również nie musi borykać się z czyszczeniem pokrytej wymiocinami czy ekskrementami odzieży.

Jak się zachowywać, gdy partner zwymiotuje na siebie, zanieczyści się?

Nie sprzątać po alkoholiku, nie prać jego odzieży (a jeśli śmierdzi – wyrzucić bądź szczelnie zawiązać). Po jakimś czasie alkoholik zacznie dostrzegać negatywy (np. w postaci tego, że nie ma już żadnego czystego podkoszulka).

Szukanie alkoholu i wylewanie butelek

Takie zachowanie ma na celu zmniejszenie ilości spożywanego przez alkoholika trunku. Owocuje wzrostem agresji i bardziej aktywnym ukrywaniem napojów. W żadnej mierze nie redukuje ilości spożywanego alkoholu.

Jak się zachowywać po znalezieniu butelki z alkoholem?

Zostawić ją tam, gdzie została znaleziona.

Ukrywanie problemu przed rodziną, szefem znajomymi

Powodem takiego zachowania jest wstyd oraz próba jak utrzymywania jak najdłużej iluzji związanej z tym, że wszystko jest w porządku i problemu nie ma. Takie zachowanie wspiera picie, odracza moment uświadomienia sobie istnienia problemu przez alkoholika i sprawia, że osoba współuzależniona zaczyna koncentrować się przede wszystkim na potrzebach uzależnionego, a nie swoich.

Jak nie ponosić konsekwencji picia partnera?

Nie tłumaczyć go, nie ukrywać, nie próbować „stawiać na nogi”. Nie rezygnować z własnych celów i przyjemności. Ważnym elementem terapii osoby współuzależnionej jest nauka szukania pomocy na zewnątrz – np. zawiadamianie policji czy służb porządkowych, korzystanie z interwencji.

Ukrywanie problemu wiąże się z istnieniem specyficznych przekonań, według których żyją osoby współuzależnione (np. „nie wolno mówić źle o rodzinie”, „to, co się dzieje w naszym domu to nasza sprawa”). Dopiero pokonanie tych schematów pozwala osobie współuzależnionej na szukanie pomocy.

Inne destruktywne zachowania osób współuzależnionych:

Zabieranie pieniędzy by nie miał/miała za co kupić alkoholu

Chowanie pieniędzy, ukrywanie kosztowności, by alkoholikowi utrudnić nabycie alkoholu, ma bardzo krótkie efekty – alkoholik szybko uczy się tego, jak pozyskać środki. Zacznie kraść, brać pożyczki, w końcu może uciec się do zastraszania czy przemocy.

Magiczne myślenie i wiara w to, że alkoholik „sam się opamięta”

Tego typu przekonania sprawiają, że nie traktuje się alkoholizmu jako choroby, którą trzeba leczyć, lecz okresu, który trzeba przeczekać.

Poczucie beznadziei i utrata wiary w zmianę

Osoba współuzależniona o takim przekonaniu staje się bierna, izoluje się d społeczeństwa, przestaje zwracać uwagę na własne potrzeby i podporządkowuje się osobie uzależnionej.

Jak nauczyć się żyć z osobą uzależnioną od alkoholu tak, by nie wspierać jej picia?

Pomocą dla osób, które są bądź mogą być współuzależnione, jest terapia dla współuzależnionych, która obejmuje zarówno spotkania indywidualne, jak i grupowe.

Sprawdź, na czym polega proces współuzależnienia oraz jak terapia może pomóc osobom współuzależnionym od alkoholu.

Jak zachowywać , gdy partner pije?
4.7 (93.33%) 3 głosów