Uzależnić można się od wszystkiego a każde uzależnienie jest niebezpieczne i prowadzi do obniżenia jakości życia i zagrożenia zdrowia. Uzależnienia dotykają coraz częściej kobiet i to nie tylko w postaci uzależnienia od alkoholu, środków odurzających czy leków, ale również jako uzależnienia od zdrowego trybu życia, diety czy budowy muskulatury.

Ortoreksja – uzależnienie od zdrowego odżywiania

Ortoreksja to zaburzenie związane z przykładaniem nadmiernej uwagi do tego, by jeść zdrowo. Osoba chora, stopniowo uzależnia się od zdrowego odżywiania się i zaczyna zachowywać obsesyjnie. Nie jest w stanie zjeść niczego niewiadomego pochodzenia, spędza zbyt dużo czasu na planowaniu posiłków, zakupie produktów. Z czasem dochodzi do wykluczeni grup produktów, co może prowadzić do pojawienia się niedoborów w organizmie i chorób. To uzależnienie od zdrowego odżywiania, przez bliskich bywa traktowane jako dziwactwo, ale jest tak samo realnym zagrożeniem jak alkoholizm czy uzależnienie od leków.

Obecnie, ortoreksja nie jest jeszcze uznawana oficjalnie za zaburzenie odżywiania, ale psycholodzy i psychiatrzy coraz częściej się z nią spotykają.

Permareksja -uzależnienie od bycia na diecie

Permareksja to uzależnienie od diety.  Osoba, która cierpi na permareksję jest stale na diecie, non stop się odchudza. Nie potrafi jeść normalnie i odczuwa lęk przed przytyciem i zjedzeniem nadmiernej ilości kalorii. Tak jak każde uzależnienie, prowadzi do pogorszenia jakości życia, zaburzenia relacji z innymi oraz odbija się niekorzystnie na stanie zdrowia. W sytuacjach ekstremalnych może prowadzić do wyniszczenia organizmu.

Bigoreksja – uzależnienie od budowy muskulatury

To jedno z zaburzeń, które przez dłuższy czas dotykało głównie mężczyzn, ale wraz z rozwojem kultury fitness, zaczyna pojawiać się również u kobiet. Polega na uzależnieniu od ćwiczeń fizycznych uprawianych w celu zbudowania masy mięśniowej i posiadania odpowiedniej muskulatury ciała. W zaburzeniu ty, mamy do czynienia z dysmorfofobią czyli nieprawidłową oceną wyglądu własnego ciała. Osoby chore, mimo tego, że mają obiektywnie dobrze zbudowane ciało, postrzegają je jako zbyt wątłe, z nadmiarem tkanki tłuszczowej zamiast mięśni, wychudzone (podobnie nieadekwatne postrzeganie siebie mają osoby z anoreksją. Co ciekawe, bigoreksję nazywano dawniej odwrotną anoreksją).

To uzależnienie często wiąże się z lekomanią związaną z nadmiernym przyjmowaniem hormonów (anabolików) i może prowadzić – jak pozostałe uzależnienia – do wyniszczenia organizmu.

Uzależnienie a zaburzenia odżywiania i nerwice

Wiele „-reksji” uznawanych jest nie tyle za uzależnienie co za zaburzenie odżywiania bądź zachowanie obsesyjno – kompulsywne. Warto pamiętać, że uzależnienia należą do grupy zaburzeń lękowych (nerwicowych) i to, czy przesadną dbałość o wagę czy zdrowe jedzenie nazwiemy nerwicą, zaburzeniem obsesyjnym czy uzależnieniem nie ma znaczenia w kontekście tego, że jest to problem, który należy zdiagnozować i leczyć.

Jeśli podejrzewasz u siebie któreś z wymienionych problemów (bądź zauważasz je u osoby z rodzin czy najbliższego otoczenia, zgłoś się na konsultację do specjalisty uzależnień).

Kobiece uzależnienia – permareksja, ortoreksja, bigoreksja
5 (100%) 1 głosów