Leczenie alkoholizmu to trudny proces, pełen porażek i powrotów do nałogu. Nic dziwnego, że chorzy szukają alternatywnych metod leczenia alkoholizmu – leczenie hipnozą, biorezonans, masaż reiki. Czy są to metody skuteczne?

Leczenie alkoholizmu hipnozą – na czym polega?

Leczenie alkoholizmu hipnozą oparte jest o warunkowanie. Chory w trakcie sesji wprowadzany jest w stan relaksacji, a hipnotyzer próbuje uwarunkować go negatywnie na smak i zapach alkoholu. Chodzi tu o to, by samo skojarzenie z alkoholem wywoływało wstręt. Sugestia powinna być na tyle silna, by chory przestał pić.

Alkoholicy, którzy decydują się na tę metodę to najczęściej osoby wyobrażające sobie, że po kilku sesjach „magicznie” zaczną nie lubić alkoholu tak, jak niektórzy nie znoszą brukselki czy wątróbki. Niestety, to tak nie działa. Aby w ogóle mieć jakiekolwiek szanse na wyleczenie alkoholizmu hipnozą, trzeba mieć bardzo dużą motywację do ego przy przestać pić, a i to może nie wystarczyć, bo metoda ta opiera się jedynie na sugestii.

Czy warto leczyć alkoholizm hipnozą?

Szanse na powodzenie leczenia hipnozą są bardzo niskie. Gdyby leczenie hipnozą alkoholika było skuteczne i łatwe, to przecież problem choroby alkoholowej w ogóle by nie istniał. Jeśli zatem ktokolwiek wyobraża sobie, że terapia hipnozą wyleczy z alkoholizmu podczas snu, to grubo się myli.  Takie cuda niestety się nie zdarzają.

Hipnoza jak placebo

Czy zatem nie warto wierzyć nikomu, kto twierdzi, że wyleczył się z picia hipnozą? Niekoniecznie. Hipnoza może bowiem działać jak placebo. Osoba głęboko przekonana o słuszności i skuteczności tej metody, może po prostu przestać pić, bo będzie bardzo wierzyć w to, że w trakcie sesji hipnozy nabrała wstrętu do alkoholu.

Efektywność placebo, badana w kontekście bardzo wielu chorób jest zaskakująco wysoka. W przypadku leczenia migreny wynosić może aż 50% (połowa badanych po przyjęciu np. witaminy C wierząc że to lek na ból głowy odczuwa poprawę). W przypadku leczenia alkoholizmu nie można mówić aż o tak wysokiej skuteczności, ale kilku procentom osób udaje się wyleczyć z alkoholizmu za pomocą placebo. Mają oni na tyle silną motywację do wyjścia z nałogu, że w zasadzie każda metoda zdałaby rezultat.

Leczenie alkoholizmu biorezonansem, masażem reiki, akupunkturą

Podobnie jak hipnoza (czyli na zasadzie efektu placebo) będzie też działać biorezonans, który i owszem momentami może być skuteczny, ale nie dlatego, że faktycznie zmienia coś w ciele bądź blokuje chęć picia, ale dlatego, że osoba uzależniona bardzo chce wierzyć w to, że metoda ta może jej pomóc.

Czy zatem korzystać z leczenia alkoholika hipnozą lub stosować inne, alternatywne metody leczenia alkoholizmu? Ma to sens jedynie wtedy, kiedy osoba chora jest w 100% przekonana, że może to jej pomóc oraz ma głęboką chęć zaprzestania picia. W innych przypadkach, metody te nie będą skuteczne, a jedynie mogą doprowadzić do pogorszenia się samopoczucia uzależnionego ze względu na odczuwanie kolejnej porażki w walce z nałogiem. Są też kosztowne i mogą narazić rodzinę na dodatkowe problemy finansowe.

Leczenie alkoholizmu hipnozą – czy jest skuteczne?
Oceń ten wpis