Smartfonów i telefonów komórkowych używają wszystkie pokolenia, ale to nastolatki są najbardziej narażone na powstanie uzależnienia. Jak poradzić sobie z nastoletnim dzieckiem, które nie rozstaje się w telefonem i jest od niego uzależnione?

Terapia dzieci uzależnionych od telefonów czy tabletów obejmuje również odcięcie dziecka od źródła problemu. W przypadku młodzieży, takie działanie nie będzie skuteczne, bo nastolatek znajdzie tysiąc sposobów na to, by obejść zakaz rodzica – od zdobycia nowego telefonu o którego istnieniu rodzic nawet nie będzie wiedział, po manipulację sytuacją tak, by rodzic sam telefon oddał .

uzaleznienie od telefonu u nastolatków

Jak pomóc nastolatkowi uzależnionemu od telefonu?

Rozmawiaj z dzieckiem zanim dostanie telefon

Z analiz przeprowadzonych przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg wynika, że połowa rodziców nie rozmawiała z dzieckiem na temat zasad korzystania z telefonu, kiedy kupiła mu smartfona. 1/3 badanych nastolatków powiedziała, że taka rozmowa była prowadzona pobieżnie.

Zanim dziecko dostanie swój pierwszy telefon powinno wiedzieć jak ma go używać i jakie zasady użytkowania telefonu panują nie tylko w domu, ale i szkole czy kinie. Taką rozmowę warto co jakiś czas powtarzać, jeśli tylko zauważasz, że nastolatek zaczyna nadmiernie angażować swój czas w telefon.

Dawaj dobry przykład

Jeśli stale siedzisz z nosem w telefonie, dużo rozmawiasz, dzwonisz, spędzasz czas w sieciach społecznościowych to jednocześnie dajesz dziecku przyzwolenie na takie zachowanie.

Wyjaśnij nastolatkowi mechanizm uzależnień

Z perspektywy nastolatka, jego korzystanie z telefonu nie jest uzależnieniem. Robi to, co koledzy. Nie zauważa wpływu nadmiernego używania telefonu na swoje zachowanie, ani spadku samopoczucia, kiedy nie może z niego korzystać. Jednocześnie nastolatek jest już świadomym, młodym człowiekiem, z którym można przeprowadzić „dorosłą” rozmowę. Wyjaśnić jak działa mechanizm uzależnienia, skąd pojawiają się napady lękowe, napięcie, kompulsywna potrzeba sięgnięcia po telefon. Nierzadko nastolatki uświadamiając sobie skalę problemu same zaczynają ograniczać korzystanie z urządzenia.

Zachęcaj nastolatka do wychodzenia z domu

I to nie tylko razem z rodzicami, ale również na spotkania z przyjaciółmi czy … randki. Z analiz przeprowadzonych przez organizację NIDA wynika, że od momentu kiedy telefony zaczęły być bardziej powszechne (ostatnia dekada) ilość wyjść z rodzicami „na miasto” u 14-15 latków spadła z 2,3 tygodniowo poniżej 1. Ilość randek u 17 latków również spadał. W 2007 roku chodziło na nie 75% nastolatków. Obecnie zaledwie 60%. Jednocześnie wszystkie grupy wiekowe deklarują znacznie większe poczucie osamotnienia.

Efektów w leczeniu uzależnienia od telefonu u nastolatków nie przynoszą:

  • Krzyk, grożenie, zakazywanie korzystania z telefonu,
  • Odbieranie urządzenia,
  • Ignorowanie problemu z nadzieją, że „wyrośnie z tego”.
Nastolatki a uzależnienie od telefonu – jak leczyć?
4 (80%) 2 głosów