Uzależnienie od alkoholu postrzegane jest jako problem dotykający głównie mężczyzn. Tymczasem alkoholizm u kobiet zdarza się coraz częściej, choć nierzadko ma nieco odmienne oblicze od tego, w jaki sposób piją i uzależniają się mężczyźni. Czym różni się przebieg choroby alkoholowej u kobiet i mężczyzn?

  1. U kobiet choroby związane z alkoholem rozwijają się szybciej niż u mężczyzn

Konsekwencje nadmiernego picia są dla kobiet większe niż dla mężczyzn. Zarówno tolerancja na alkohol jak i choroby wywoływane alkoholizmem (głównie choroby wątroby oraz uszkodzenia mózgu)  szybciej spowodują poważne problemy zdrowotne.

  1. Alkoholizm dotyka częściej kobiet wykorzystywanych w dzieciństwie

Molestowanie bądź bycie ofiarą znęcania się w dzieciństwie sprzyja rozwojowi choroby alkoholowej.

  1. Alkoholizm u kobiet częściej związany jest z nastrojem

U kobiet alkoholizm częściej niż u mężczyzn łączy się z depresją i zaburzeniami nastroju. O ile mężczyźni piją częściej „by się zrelaksować”, kobiety sięgają po kieliszek ze względu na niskie samopoczucie.

  1. Wychowywanie się w rodzinie alkoholowej to większe ryzyko alkoholizmu u kobiet niż u mężczyzn

Wśród kobiet pochodzących z rodzin alkoholowych częściej niż u mężczyzn z taką samą historią życia pojawia się alkoholizm w dorosłości.

  1. Zmotywowane kobiety częściej osiągają sukcesy w zdrowieniu z alkoholizmu

Statystycznie więcej kobiet, które zdecydują się na leczenie z własnej woli, zdrowieje, ale ich terapia trwa zwykle dłużej. Mężczyźni, nawet przy porównywalnej motywacji, rzadziej wychodzą z nałogu.

  1. Kobiety rzadziej kierują się na leczenie

Mimo tego, że zmotywowane kobiety są w stanie wyjść z nałogu, rzadziej niż mężczyźni decydują się na leczenie. Często jest to spowodowane obawą przed społecznym napiętnowaniem. Zauważono też, że kobiety częściej zamiast u specjalisty uzależnień szukają pomocy u lekarzy pierwszego kontaktu bądź wśród grupy odniesienia (koleżanki). Częściej decydują się też na metody niestandardowe typu hipnoza czy akupunktura, które niestety nie są w stanie zastąpić profesjonalnego leczenia.

  1. Małżeństwo chroni przed alkoholizmem mężczyznę, ale nie kobietę

O ile wśród żonatych mężczyzn odsetek alkoholików jest mniejszy niż wśród mężczyzn samotnych, o tyle fakt bycia w związku małżeńskim nie wpływa na to, czy kobieta pije czy nie.

  1. Kobiety mocniej ukrywają picie

Co wynika z silniejszej społecznej nieakceptacji picia u kobiet. Uzależnione piją więc szybko, w ukryciu i tajemnicy. Mocniej chowają butelki i są lepsze w ukrywaniu faktu uzależnienia. Mało tego, rzadziej niż mężczyźni przyznają się do picia. (Do problemu z alkoholem przyznaje się co 3.ci pijacy mężczyzn i co 7.ma pijąca kobieta).

  1. Alkoholizm częściej zabija kobiety

Choć statystycznie z powodu zapicia umiera więcej mężczyzn niż kobiet, to na śmierć w wyniku działania choroby kobiety narażone są 4 razy bardzie niż mężczyźni. Wynika to z różnic w metabolizmie alkoholu.

  1. Różnice w statusie społecznym alkoholików obu płci

O ile wśród mężczyzn więcej uzależnionych jest wśród osób z niższych wykształceniem, pracujących w pracach fizycznych, o tyle wśród pijących kobiet dominują te, które posiadają wyższe wykształcenie i posiadają kierownicze stanowiska bądź własne firmy.

Źródło danych: Harvard Health Publications “Alcohol use and abuse”, Harvard Medical School,

 

 

 

Picie kobiet i mężczyzn – 10 różnic
Oceń ten wpis