Decyzja o podjęciu leczenia się z alkoholizmu w prywatnym ośrodku terapii jest nie tylko początkiem trudnej drogi zdrowienia, ale też niemałym wydatkiem. Swoją motywację oraz środki, trzeba zatem dobrze zainwestować. Na co uważać wybierając miejsce do rozpoczęcia terapii alkoholizmu?

ośrodek terapii wiosenna ogród 8

Kadra ośrodka terapii uzależnień – wybierz dobrze!

To, kto pracuje w ośrodku i będzie pomagał pacjentowi  w wyjściu z nałogu to kwestia najważniejsza i to właśnie na niej należy skupić się najbardziej. Według danych opublikowanych w 2010 rok w Gazecie Prawnej, w Polsce jedynie połowa istniejących gabinetów terapii uzależnień jest prowadzona przez lekarzy psychiatrów bądź psychoterapeutów z certyfikatami i akredytacjami. Ośrodków jest dużo, siłą rzeczy zatem nie każdy może pozwolić sobie na wykwalifikowaną kadrę.

Oczywiście osoby, które wyszły z uzależnienia mogą doskonale wspierać alkoholika w leczeniu i są ważnym ogniwem zespołu terapeutycznego, który jednak nie może składać się w całości tylko i wyłączenie z osób które były uzależnione. Do prowadzenia skutecznej terapii alkoholowej nie wystarczy jedynie znać ten proces z autopsji. Konieczne są lata studiów, certyfikacji  i zdobywania doświadczenia pod okiem superwizorów (doświadczonych terapeutów oceniających pracę innych terapeutów).

W Polsce, do pracy z osobami uzależnionymi dopuszczane są osoby posiadające certyfikat specjalisty psychoterapii uzależnień bądź instruktora terapii uzależnień. Aby otrzymać certyfikację instruktora terapii uzależnień należy przejść szkolenie w placówce z akredytacją PARPA, odbyć staże kliniczne i zdać egzamin (organizuje go dwa razy do roku Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Uzależnień w Warszawie).

Jednocześnie kilkadziesiąt prywatnych szkół policealnych kształci na kierunku Instruktora Terapii Uzależnień. Taki kurs trwa rok (220-250 godzin) a w jego ramach jest zaledwie 30-50 godzin zajęć terapii uzależnień i 20-45 godzin zajęć z diagnozy i profilaktyki! Osoby, które ukończą kurs nie powinny być dopuszczane do pracy z osobami uzależnionymi, ale wiele ośrodków je zatrudnia. Są to osoby bez kwalifikacji i doświadczenia.

Pamiętaj, zawsze sprawdzaj to, czy kadra ośrodka ma odpowiednie kwalifikacje – czy terapię prowadzą  lekarze psychiatrzy, certyfikowaniu specjaliści psychoterapii uzależnień, osoby legitymujące się odpowiednim poziomem kompetencji. Terapeuta zajmujący się pracą z pacjentem musi mieć ukończone studia kierunkowe oraz certyfikowaną szkołę psychoterapii. Tylko wtedy może przeprowadzać pogłębioną analizę przyczyn pojawienia się nałogu i zaproponować właściwy dla danej osoby proces terapeutyczny. Warunkiem koniecznym jest również to, by pracownicy ośrodka poddawali się regularnej superwizji. Tylko wtedy istnieje pewność, że proces terapeutyczny jest przeprowadzany prawidłowo. Nie bój się o to dopytać!

Bezpieczeństwo pacjenta w ośrodku terapii – kadra medyczna

Drugą bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo w trakcie terapii. Przy detoksie dojść może do różnego rodzaju powikłań zdrowotnych. Z tego powodu dobry prywatny  ośrodek terapii uzależnień stale współpracuje z lekarzami medycyny, którzy diagnozują i czuwają nad zdrowiem fizycznym pacjenta.

Podejmuj leczenia tylko w ośrodku, który współpracuje z kardiologiem i specjalistą chorób wewnętrznych. W sytuacji powikłań w czasie odtrucia, twoje życie  bez pomocy medycznej może być zagrożone. W skład zespołu medycznego musi też wchodzić lekarz psychiatra, który zna się na psychozach i innych zaburzeniach świadomości i potrafi pomóc w sytuacji psychozy alkoholowej.

Rankingi ośrodków terapii

Czy warto kierować się istniejącymi w internecie rankingami ośrodków terapii? Oczywiście opinie warto czytać, ale należy też podchodzić do nich z pewną dozą ostrożności. Zwłaszcza wtedy, kiedy status dobrego ośrodka przyznawany jest po uiszczeniu przez ośrodek opłaty. Wiele rankingów czy opinii umieszczanych w internecie to po prostu reklama.

Podsumowując, przy wyborze ośrodka terapii uzależnień przede wszystkim zwróć uwagę na jakość i uprawnienia kadry terapeutycznej oraz zaplecze medyczne. Ładne wyposażenie i okolica czy piękne laurki opinii w internecie nie zawsze świadczą o jakości procesu terapeutycznego. To terapeuci i psychiatrzy, którzy będą pomagać Ci wyjść z nałogu są najważniejsi.

 

Prywatne ośrodki terapii uzależnień – na co uważać?
Oceń ten wpis