Jak namówić alkoholika do leczenia? Jak przekonać go do tego, że musi zacząć się leczyć? Niestety, terapia alkoholika realizowana pod przymusem, bez wewnętrznego przekonania osoby uzależnionej do leczenia w większości przypadków kończy się niepowodzeniem. Czy można wywrzeć na niego jakiś wpływ?

Alkoholizm to choroba. Aby można było ją pokonać, osoba uzależniona musi podjąć decyzję o leczeniu. Problem w tym, że często takiej decyzji podjąć nie chce, bo nie widzi problemu i nie ma poczucia, że jakakolwiek terapia jest potrzebna. Rodzina i bliscy staja bezradni wobec problemu „jak przekonać alkoholika do terapii”. Jakie metody na pewno nie zadziałają a jakie mogą pomóc?

Metody namawiania na leczenie, które nie działają na alkoholika

  • Wrzaski, kłótnie awantury – takie zachowanie jedynie potęguje problem, bo alkoholik przygnębiony i odczuwający poczucie winy będzie chciał pozbyć się przykrych emocji i zrobi to sięgając po kieliszek. Takie zachowanie jest destrukcyjne dla bliskich i rodziny.
  • Płacz, prośby – to druga z najczęściej stosowanych metod. Rodzinie wydaje się, że odwołując się do uczuć i sumienia alkoholika będzie mogła przekonać go, do picia. Niestety takie działanie, głównie ze względu na otępienie emocjonalne osoby uzależnionej, również nie działa.
  • Szantaż emocjonalny – w przypływie bezsilności u rodzin osób uzależnionych pojawia się niekiedy próba szantażu emocjonalnego osoby chorej. „Gdybyś mnie kochał, to byś nie pił”. Takie stwierdzenia nie działają, bo po pierwsze alkoholizm jest chorobą, której alkoholik nie kontroluje (nie można przecież powiedzieć „gdybyś mnie kochał, to nie miałbyś raka”), a po drugie wzbudzają żal i poczucie wyobcowania i niekochania, które staje się kolejnym pretekstem do picia. Szantaż emocjonalny zamiast pomagać w namówieniu do leczenia, jeszcze mocniej związuje alkoholika z butelką.

Nakłanianie alkoholika do leczenia – interwencja

Jedną z bardziej skutecznych metod, którą można przekonać alkoholika do terapii jest interwencja. Jest to sytuacja, w której osoby najbliższe z otoczenia alkoholika, przygotowują spotkanie w trakcie którego konfrontują alkoholika z rzeczywistością po to, by umożliwić mu wgląd w swoja sytuację. Dzięki temu, że konfrontacja jest prowadzona z zaskoczenia oraz przygotowana w taki sposób, by pokazać fakty a nie obarczać alkoholika winą, upokarzać go lub oskarżać,  pozwala skruszyć obronę alkoholika.

Innymi słowy mówiąc, to sytuacja, w której dzięki przedstawieniu realnych, rzeczywistych faktów na temat konsekwencji spożywania alkoholu przez osobę uzależnioną, można uzyskać jego wgląd w sytuację i sprawić, że alkoholik podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia. Jej celem jest pokazanie alkoholikowi ceny, jaką ma jego picie po to, by mógł sam zauważyć, że koszty picia są wyższe niż korzyści.

Interwencja przeprowadzana jest przez osoby bliskie, ale to trudny proces, do którego trzeba się dobrze przygotować. Ośrodek Terapii Wiosenna prowadzi bezpłatne konsultacje dla osób, które chcą przygotować się do przeprowadzenia konfrontacji. Zapraszamy do kontaktu.

 

Jak przekonać alkoholika do terapii?
5 (100%) 1 głosów