Czy każdy ośrodek terapii uzależnień zatrudnia lekarza psychiatrę? Niestety nie. Czy każdy powinien? Zdecydowanie tak! Dlaczego?

Kompleksowe leczenie uzależnień w Polsce ma się nie najlepiej. Na dotowane z NFZ miejsce w ośrodku terapii czeka się latami. W wielu ośrodkach brakuje wykwalifikowanego personelu, w efekcie zaś skuteczność terapii jest niska. Pacjenci, którzy faktycznie są zmotywowani do tego, by rozstać się z nałogiem i wyleczyć z choroby alkoholowej, decydują się na prywatne ośrodki terapii uzależnień. Uzyskują w nich fachową i szybką pomoc. Taki ośrodek trzeba jednak wybrać bardzo świadomie. Przede wszystkim sprawdzając, czy wśród personelu medycznego ośrodka znajdują się lekarze psychiatrzy.

Psychiatra w leczeniu uzależnień

Dlaczego w terapii uzależnień konieczne jest wsparcie lekarza psychiatry? Są ku temu dwa najważniejsze powody:

Po pierwsze, jest to jedyna osoba, która potrafi prawidłowo zdiagnozować mogące współistnieć z chorobą alkoholową zaburzenia osobowości. Jednym z najczęstszych zaburzeń współistniejących jest osobowość borderline. Osoby uzależnione od alkoholu niekiedy wykazują również cechy osobowości bierno – agresywnej bądź zależnej.

Terapia uzależnienia od alkoholu pacjenta z zaburzeniami osobowości, bez zajęcia się problemem jego zdrowia psychicznego znacznie obniża efekty terapii, a nawet może ją uniemożliwić. Konieczne jest leczenie takich osób również w kierunku zaburzeń osobowości, by wyleczenie się z nałogu było możliwe.

Po drugie, psychiatra jest lekarzem, który może skutecznie zastosować farmakoterapię. Leków nie przepisze pacjentowi terapeuta uzależnień czy psycholog. Może to zrobić jedynie lekarz medycyny. Psychiatra wie, jakie leki zastosować w celu redukcji napadów lękowych czy radzenia sobie obniżonym nastrojem pacjenta, który często jest przyczyną bądź skutkiem uzależnienia.

Farmakoterapia uzależnień wymaga częstego kontaktu lekarza z pacjentem. Obserwacji jego stanu i zachodzących zmian. Nie wystarczy zatem sporadyczny kontakt lekarza z pacjentem, jak ma to miejsce w wielu ośrodkach terapeutycznych, w których psychiatra jest jedynie rzadko pojawiającym się gościem.

Dopiero połączenie farmakoterapii z psychoterapią daje optymalne efekty terapii uzależnień.

Dlaczego tak mało ośrodków terapii uzależnień ma własną kadrę psychiatryczną?

Z roku na rok ilość lekarzy (i to wszystkich specjalizacji) w Polsce maleje. Wśród psychiatrów, osób zajmujących się leczeniem uzależnień, którzy są wyspecjalizowani w tym obszarze, jest niewielu. Dla wielu psychiatrów praca z osobami uzależnionymi jest mniej atrakcyjna niż np. praca z osobami z zaburzeniami osobowości. W efekcie wybierają oni prace w innych ośrodkach.

Nie każdy zatem ośrodek terapii uzależnień może pozwolić sobie na posiadanie własnej kadry psychiatrycznej. Przed podjęciem decyzji co do wyboru ośrodka, trzeba zatem sprawdzić, czy dysponuje on możliwością prowadzenia efektywnej farmakoterapii, powadzonej przez specjalistę psychiatrii, który ma doświadczenie w leczeniu uzależnień.

W Ośrodku Wiosenna konsultacji udzielają – dr Piotr Smoleń psychiatra i psychoterapeuta oraz dr Mariusz Szczęsny psychiatra.

Psychiatra w leczeniu uzależnień – dlaczego jest konieczny?
Oceń ten wpis