Szukając dobrego ośrodka terapii, na pewno spotkałeś się z informacją, że skuteczny ośrodek terapii uzależnień powinien regularnie superwizować swoją pracę. Czym jest superwizja, po co się ją robi i dlaczego tak ważne jest to, by ośrodek ją odbywał?

Czym jest superwizja terapii uzależnień?

Superwizja to inaczej konsultacja i analiza terapii. Terapeuta, który prowadzi terapię pacjenta, podczas rozmowy z  drugim terapeutą na temat terapii sprawdza, czy  proces wychodzenia z uzależnienia przebiega u pacjenta prawidłowo i co można zrobić by podnieść jego efektywność.

Superwizorem zawsze jest terapeuta o dużej praktyce, który odbył stosowne szkolenia i przeszedł proces certyfikacji na superwizora. Dzięki własnemu doświadczeniu i temu, że nie jest bezpośrednio zaangażowany w leczenie pacjenta, ma dystans i potrafi spojrzeć na cały proces terapeutyczny z innej perspektywy. To pozwala zauważyć nowe możliwości, wyłapać przeoczone detale, zrozumieć emocje pacjenta i terapeuty. Superwizja jest emocjonalnym, merytorycznym i narzędziowym wsparciem dla terapeuty, którego celem jej poprawa efektywności terapii.

Na czym polega superwizja?

Podczas spotkania z superwizorem, terapeuta opowiada historię i przebieg terapii pacjenta. Oczywiście rozmowa o pacjencie prowadzona jest w sposób anonimowy, dla ochrony prywatności pacjenta. W trakcie takiej rozmowy, superwizor zwraca uwagę na wszystkie elementy procesu o jakich mówi terapeuta, identyfikuje jego emocje i dzieli się spostrzeżeniami. Ze względu na to, że superwizja pomaga znaleźć nowe sposoby pracy z pacjentem i przerwać ewentualny impas w terapii, podczas spotkania terapeuta omawia z superwizorem również dalsze plany terapeutyczne.

Superwizja może być prowadzona indywidualnie (terapeuta + superwizor) bądź grupowo (grupa terapeutów + superwizor). Pacjenci oczywiście nie uczestniczą w superwizji.

Terapeuta powinien regularnie poddawać się superwizji, bo jest ona potrzebna do zapewnienia skuteczności terapii. Superwizji wymaga też etyka zawodu psychoterapeuty.

Jak sprawdzić czy terapeuci z ośrodka terapii, który wybrałem się superwizują?

Dla pacjenta ośrodka terapii uzależnień ważne jest to, czy jego pracownicy regularnie odbywają superwizje. Jak się tego dowiedzieć?

Przede wszystkim zwróć uwagę czy taka informacja pojawia się na stronie ośrodka terapeutycznego. Podczas rozmowy z terapeutą na temat rozpoczęcia leczenia dopytaj, w jaki sposób jest prowadzona analiza terapii i w jaki sposób kontrolowany jest proces terapii. Jeśli pracownicy ośrodka regularnie się superwizują, to terapeuta ci o tym powie. Możesz też dopytać wprost, gdzie prowadzona jest superwizja terapeutów ośrodka.

Sprawdzenie tego, czy ośrodek podlega superwizji leży w interesie każdego pacjenta.

Superwizja w ośrodkach terapii uzależnień
Oceń ten wpis