Uzależnienie od sieci społecznościowych – typu Facebook, Instagram, Snapchat to coraz częstsze zjawisko dotykające najmłodsze pokolenie. Jak rozpoznać pierwsze objawy uzależnienia od Facebook i jakie są rokowania?

Na czym polega uzależnienie od Facebooka?

Sieci społecznościowe pojawiły się w naszym życiu dość niedawno – zaledwie kilkanaście lat temu. Od razu jednak zaczęły dominować nasze życie. Niektórzy korzystają z nich rozsądnie, wykorzystując ich możliwości do swoich celów. Inni pozwalają na to, by social media zawładnęły ich życiem. Facebook Addiction Disorder po raz pierwszy opisano w USA, a w Bergen stworzono prosta skalę (Bergen Facebook Addiction Scale (BAFS), która pomaga określić to, czy dana osoba jest już uzależniona od FB i czy powinna się już zacząć martwić. Choć test uzależnienia od Facebook był zbudowany na bazie tego serwisu, można zastosować go do każdej sieci społecznościowej – Instagrama, Twittera, Pinteresta, Snapchata i innych.

Uzależnienie od Facebook – objawy

Wg. wspominanej skali BASF, istnieje 6 symptomów uzależnienia od Facebooka. Jeśli przynajmniej 4 z nich pojawiają się w naszym życiu często, to znaczy, że jesteśmy uzależnieni. Te symptomy to:

  • spędzanie sporej ilości czasu na myślenie o FB i planowaniu postów,
  • używanie Facebook’a po to, by nie myśleć o problemach osobistych,
  • odczuwanie niepokoju, jeśli z jakichś powodów nie można używać Facebook’a,
  • używanie Facebook tak często, że ma to negatywny wpływ na pracę bądź studia,
  • odczuwanie przymusu by korzystać z FB więcej i częściej,
  • podejmowanie prób ograniczenia czasu spędzanego nad FB (bez sukcesu).

Uzależnienie od Facebook koreluje również mocno z późnym chodzeniem spać, nie wysypianiem się, częstszymi konfliktami z bliskimi.
Według analiz badaczy z Bergen, mniej podatne na uzależnienie się od Facebooka są osoby ambitne, zorganizowane, poukładane. Niektórzy badacze wskazują na korelację między uzależnieniem od FB a FOMO – strachem przed tym, że coś nas ominie (od Fear Of Missing Something)

Leczenie uzależnienia od Facebooka

Tak jak każde uzależnienie psychologiczne, tak i uzależnienie od Facebook’a można leczyć. Metody będą tu zbliżone do leczenia uzależnienia od internetu i opierają się na psychoterapii bądź na warunkowaniu. Psychoterapia szuka powodów pojawienia się uzależnienia i pomaga sobie z nimi poradzić. Warunkowanie usuwa samo uzależnienie (jedną z metod są opaski na rękę wysyłają impuls elektryczny ilekroć zalogujemy się na konto). Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że każde leczenie uzależnienia oparte o warunkowanie może zaowocować tym, że po prostu dokona się zamiany jednego uzależnienia na drugie (tak bywa np. wtedy, kiedy zamienia się palenie papierosów na jedzenie słodyczy). Oczywiście nowe uzależnienie może być mniej destrukcyjne dla naszego życia zawodowego bądź prywatnego.

Gdzie leczyć uzależnienie od Facebooka?

Jeśli podejrzewasz u siebie bądź osoby bliskiej uzależnienie od social media, najlepiej zgłosić się po pomoc do ośrodka leczenia uzależnień (takiego jak nasze) gdzie uzyskasz fachową pomoc.

 

Uzależnienie od Facebooka – objawy, przebieg rokowanie
3 (60%) 4 głosów