Są takie momenty, kiedy nie możesz się powstrzymać przed zjedzeniem czegoś słodkiego? Niestety cukier uzależnia i to nie tylko psychologicznie, ale również fizycznie. Jak objawia się uzależnienie od cukru, czy trzeba z nim walczyć i jak to robić?

cukier uzaleznia

Dlaczego cukier uzależnia?

W przypadku każdego uzależnienia – od alkoholu, substancji stymulujących czy leków, po przyjęciu kolejnej dawki doświadcza się podwyższenia nastroju. Jest to wywołane wzrostem stężenia serotoniny i uwalnianiem się endorfin odpowiedzialnych za uczucie przyjemności. Nie inaczej działa cukier, który bezpośrednio wpływa na podniesienie się poziomu endorfin. Poza tym, że stymuluje ich produkcję, cukier jako taki, nie dostarcza żadnych właściwości odżywczych do organizmu.
Ten wyrzut endorfin, powodujący natychmiastową poprawę nastroju, jest na tyle skuteczny, że dla wielu osób staje się lekarstwem na stresy i smutki codziennego dnia. Po jakimś czasie „leczenia się” batonikami i słodkościami, organizm zaczyna domagać się kolejnej porcji cukru. Co ciekawe, nie można oszukać go słodkim smakiem (np. słodzika lub ksylitolu), bo organizm oczekuje, że wraz ze słodkim smakiem pojawią się kalorie. Działa to dokładnie tak, jak w przypadku jakiegokolwiek innego uzależnienia.

Fizyczne uzależnienie od cukru

Czy cukier uzależnia tak jak alkohol czy papierosy? Fizycznie? Poniekąd niestety tak. Wprawdzie nie jest to aż tak silne uzależnienie jak przy alkoholu, ale po nagłym porzuceniu słodkich produktów można doświadczać objawów odstawienia – bólu głowy, wahań nastroju, nagłego obniżenia nastroju, drażliwości. Na szczęście stan uzależnienia fizycznego mija dość szybko, a pomaga stopniowe (a nie nagłe) odstawienie cukru.

Psychologiczne uzależnienie od cukru

Nieco bardziej kłopotliwe jest poradzenie sobie z psychicznym uzależnieniem, które często jest objawem jakiegoś braku w codziennym życiu. Jak w przypadku każdego uzależnienia, tak i tutaj konieczna może okazać się psychoterapia, która przyjrzy się powodom powstania tego uzależnienia. Warto, by osoba uzależniona sprawdziła, dlaczego odczuwa potrzebę „osłodzenia sobie życia”. W przeciwnym razie, może po prostu dojść do zmiany jednego uzależnienia na drugie.

Uzależnienie od cukru
5 (100%) 2 głosów