Alkohol, papierosy i leki to największe źródła uzależnień w Polsce Coraz częściej dochodzi jednak do uzależnień od innych środków, które mają działanie stymulujące dla naszego organizmu. Jednym z najszybciej się rozwijających, jest uzależnienie od napojów energetycznych.

Dawniej zaledwie kilka puszek. Dziś, w każdym sklepie półka z napojami energetycznymi to przynajmniej kilka różnych marek. Kupujemy i spożywamy coraz więcej energetyków. Stosowane raz na jakiś czas, z umiarem, mogą pozwolić efektywnie przeżyć szczególnie trudny dzień. Nadużywane, prowadzą do wykształcenia się uzależnienia, który jest niebezpieczny nie tylko dla zdrowia, ale również – jak każde uzależnienie – powoduje spustoszenie psychologiczne.

Jak działa energetyk?

Choć oglądając reklamy napojów energetycznych wydaje się nam, że jest to cudowny środek, który usuwa zmęczenie i sprawia, że możemy dłużej i efektywniej pracować bądź się bawić, to tak naprawdę, energetyk wcale nie daje nam energii. On jedynie oszukuje mózg, który zaczyna wierzyć, że nie jest zmęczony.

Dzięki wypiciu energetyka, organizm zostaje pobudzony, a impulsy, które informują mózg o przeciążeniu organizmu i których zadaniem jest regulowanie naszej aktywności tak, byśmy sobie nie zrobili krzywdy, zostaje wyłączone.

Z uwagi na to, że jest to oszukiwanie organizmu, a nie faktycznie dodawanie mu energii, długotrwałe przyjmowanie tych środków prowadzi do chronicznego przeciążenia organizmu i może owocować chorobami wieńcowymi, zawałem, nagłymi utratami przytomności, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Ile energetyka to już uzależnienie?

Już wypijanie 2 puszek dziennie można uznać za uzależnieni. Zwłaszcza wtedy, kiedy osoba która ich używa, nie wyobraża sobie bez nich funkcjonowania. Rekordziści uzależnieni od napojów energetycznych potrafią wypić nawet 2 litry dziennie. To powoduje, że są na wiecznym „haju”.

O uzależnieniu mówimy jednak nie tylko wtedy, kiedy ktoś wypija dużo energetyków, ale również wtedy, kiedy robi to, z określonego powodu, odczuwając przymus do sięgnięcia po napój.

Uzależnienie od energetyków- jakie są skutki?

Uzależnienie od energetyków wpływa zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Objawy fizyczne to:

  • Kołatanie serca,
  • Nudności i wymioty,
  • Silne migreny,
  • Skoki i spadki ciśnienia,
  • Pogorszenie koncentracji, koordynacji ruchowej,
  • Biegunki,

Długotrwałe picie energetyków może doprowadzić do zapaści i śmierci.

Pod względem psychicznym, energetyki powodują typowe do innych uzależnień objawy: przymus picia napoju, poczucie bezsilności i bezużyteczności bez dodatkowej stymulacji, depresję, spadek samooceny, brak możliwości skupienia uwagi i motywacji bez wypicia energetyka.

Jak leczyć uzależnienie od energetyków?

Wprawdzie napoje energetyczne nie uzależniają fizycznie tak silnie jak narkotyki, to po ich odstawieniu osoba uzależniona doświadcza objawów detoksykacyjnych (bóle głowy, ogólne rozbicie). Warto pamiętać, że ten typ uzależnienia jest najczęściej objawem występowania innych problemów w życiu, dlatego samo zaprzestanie używania energetyków nie rozwiązuje problemu (pojawi się wtedy najprawdopodobniej inne, zastępcze uzależnienie).

Już przy pierwszych objawach uzależnienia od energetyków warto od razu udać się na konsultacje ze specjalista uzależnień.

Uzależnienie od energetyków
4.7 (93.33%) 3 głosów