Uzależnienie od hazardu – skuteczne leczenie. Jak rzucić hazard?

Uzależnienie od hazardu to problem, z którym trzeba walczyć, gdyż może negatywnie wpłynąć na jakość życia danej osoby oraz jej rodziny. Ciągła potrzeba adrenaliny, napięcia związanego z ryzykiem podczas grania czy też chwilowe uczucie spełnienia w trakcie wygranej, to coś, co przyciąga i całkowicie otumania wiele osób. Jednak uzależnienie od hazardu może dopaść niespodziewanie i wtedy twoje życie przestanie być tylko w twoich rękach. Dlatego koniecznie sprawdź, jak rzucić hazard oraz rozpocząć leczenie, które pozwoli ci zacząć żyć na nowo bez ciężaru uzależnienia na barkach.

Czy to już uzależnienie od hazardu? Poznaj objawy

Rozpoczęcie leczenia warto rozważyć już, gdy występują poniższe objawy i są bezpośrednio związane z uzależnieniem od hazardu, takie jak:

  • myślenie tylko o grach losowych i zdobywaniu na nie pieniędzy,
  • problemy psychiczne — niska samoocena, wahania nastroju, poczucie niepokoju, bezsenność,
  • problemy finansowe — bankructwo, zadłużenie,
  • problemy prawne — oszustwa, kradzieże, windykacja,
  • zaniedbanie — odżywiania, rodziny, higieny, pracy,
  • zaburzenia logicznego myślenia związane z hazardem, marnotrawieniem pieniędzy bądź wywieraniem wpływu na rodzinę, aby przesadnie oszczędzała pieniądze.

Jak rzucić hazard? Rozpocznij leczenie

Zawsze najważniejsze podczas leczenia staje się to, aby zdiagnozować uzależnienie, jego nasilenie, a także zmiany poznawcze. Nie mniej istotne bywa zrozumienie, że faktycznie masz problem z hazardem. Wyleczenie się w domu bez pomocy specjalisty najprawdopodobniej nie wystarczy, dlatego najlepiej od razu skontaktuj się z nami.

Istnieje wiele metod i rodzajów terapii pomagających na skuteczne rzucenie hazardu. Jednak w naszym Prywatnym Ośrodku Terapii Wiosenna stosujemy dopracowaną przez nas terapię, która wyróżnia się przede wszystkim skutecznością, na co najbardziej zwracają uwagę pacjenci.

Podczas regularnej i intensywnej terapii specjalista dba o to, aby pacjent:

  • zaczął rozumieć swój problem;
  • potrafił zauważać konsekwencje swojego uzależnienia od hazardu, jego wpływu na inne osoby i na własne zdrowie psychiczne;
  • nauczył się, w jaki sposób mierzyć się ze skutkami swoich czynów;
  • zrozumiał, że jest w stanie oprzeć się problemowi z hazardem i ma to na to wystarczająco dużo silnej woli;
  • odnalazł podłoże swojego problemu — być może to kwestia nawarstwienia się innych kłopotów i próba ucieczki od nich lub też chęć dostarczenia większej dawki emocji do swojego życia, powodów może być naprawdę wiele;
  • odzyskał poczucie własnej wartości;
  • radził sobie ze stresującymi momentami, które ciągle występują w codziennym życiu;
  • rozpoczął proces odbudowy zaufania rodziny i innych bliskich osób.

Dokładnie przemyślany proces terapeutyczny zawsze odbywa się w naszym ośrodku stacjonarnie. Często dochodzi do tego, że w trakcie leczenia niezbędne są również konsultacje psychiatryczne. Głównie dotyczy to sytuacji, gdy problem z hazardem jest już bardzo zaawansowany i towarzyszą mu depresja, stany lękowe, ale też konkretnie — myśli samobójcze. Takie dwutorowe działanie sprawi, że powrót do stanu przed uzależnieniem będzie po prostu bardziej możliwy.

4 zasady leczenia z uzależnienia od gier losowych

  1. Terapia wymaga czasu — zawsze musisz pogodzić się z tym, że leczenie to proces długotrwały i związany z koniecznością poświęcenia na niego sporo czasu.
  2. Zaangażowanie jest kluczem — przy osiągnięciu celu, jakim jest wyleczenie, musisz całkowicie się zaangażować zarówno pod względem czasu, energii, jak i wytrwałości mentalnej.
  3. Szczerość — terapeuta pomoże ci znaleźć powód, który tak naprawdę skłonił cię do popadnięcia w uzależnienie, gdy zyska od ciebie prawdę.
  4. Musisz chcieć — odbudowa więzi rodzinnych, wyjście z zadłużenia, a nawet chęć spełnienia prośby ukochanej osoby, nie mogą stać się głównymi motywacjami do rozpoczęcia terapii, gdyż zawsze przede wszystkim to ty musisz tego chcieć i robić to głównie dla siebie. Pozostałe motywacje też są ważne, choć mają charakter poboczny.

Uzależnienie od hazardu – skuteczne leczenie. Jak rzucić hazard?

Skutki hazardu — dlaczego uzależnienie od hazardu jest złe?

Hazard w niezdrowym wymiarze powoduje wiele niebezpiecznych oraz nieprzyjemnych konsekwencji. Wynika to głównie z faktu, że całkowicie przejmuje myśli osoby uzależnionej i w ten sposób odciąga ją od rodziny, przyjaciół, obowiązków w domu lub w pracy. Hazard staje się wtedy najważniejszy w hierarchii wartości. Wszystko to powoduje, że często dochodzi do konfliktów z bliskimi osobami, a w konsekwencji nawet do rozwodów i izolacji. Nie da się ciągle wygrywać, dlatego problem ten sprawia, że traci się oszczędności, zaciąga zobowiązania finansowe — w banku lub też u członków rodziny. Problemy finansowe odbijają się na jakości życia uzależnionej osoby oraz jej otoczenia. Z czasem hazard przestaje już cieszyć, ale uzależnienie bywa tak silne, że wyjście z niego bez pomocy specjalistów i bliskich jest bardzo trudne. Z kolei poczucie zniechęcenia i przegranej przeradza się często także w problemy psychiczne, takie jak np. depresja. Terapia to jedyna droga do tego, aby wreszcie się uwolnić i zacząć znów kontrolować swoje życie.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 gwiazd(a), średnio: 2,00 z 5
Loading...

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji +48 733 175 138

Dane Kontaktowe

MediRaty