Kompulsywne jedzenie, którego nie można pohamować. Objadanie się aż do bólu i rozstroju żołądka – to symptomy uzależnienia od jedzenia.  Bo niestety nawet od jedzenia można się uzależnić, a walka z tym nałogiem wcale nie jest prosta. Jak rozpoznać i zacząć leczyć uzależnienie od jedzenia?

Wybrane objawy uzależnienia od jedzenia

  • Jem, kiedy tak naprawdę wcale nie jestem głodna,
  • Zdarza się, że jem coś co mi nie smakuje. Często zdaję sobie sprawę z tego dopiero w połowie posiłku,
  • Jem kiedy odczuwam intensywne emocje – zarówno smutek jak i radość,
  • Mam poczucie winy kiedy zjem za dużo,
  • Zdarza się, że urządzam sobie „uczty”,
  • Często jem do momentu, w którym zaczyna mnie boleć brzuch,
  • Planowanie jedzenia (lub planowanie powstrzymania się od jedzenia) zajmuje mi sporo czasu,
  • Bywa, że powstrzymuję się od jedzenia przy innych, by jeść w samotności lub ukryciu,
  • Często podejmuję bezskuteczne próby kontroli wagi,
  • Moje nadmierne jedzenie unieszczęśliwia mnie bądź innych.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś uzależniony/a od jedzenia, skontaktuj się ze specjalistą uzależnień (np. z naszego ośrodka). Dopiero rozmowa ze specjalistą pozwoli postawić prawidłową diagnozę.

Dlaczego uzależniamy się od jedzenia?

Mechanizm powstawania tego uzależnienia jest taki sam, jak pozostałych uzależnień. Jedzenie wywołuje efekt nagrody (rośnie poziom cukru w organizmie, który wyzwala endorfiny). Po jedzeniu osoba chora czuje się dobrze (a nie doświadcza tego uczucia w innych sytuacjach swojego życia), dlatego ponownie sięga po jedzenia. Utrata kontroli wynika z tego, że jak w każdym uzależnieniu, organizm zaczyna domagać się coraz większych dawek by zapewnić ten sam efekt pobudzenia i dobrego samopoczucia. Zaczyna się zatem jedzenie coraz większych porcji.

Uzależnienie od jedzenia to też choroba

Dużym problemem w diagnozowaniu oraz leczeniu uzależnienia od jedzenia jest brak rozpoznawania tego problemy jako choroby. Osoby, które jedzą kompulsywnie, obżerają się, traktuje się jako „słabe”, pozbawione charakteru, a nie jako osoby chore, które mają poważny problem behawioralny. Problem jest bagatelizowany zarówno przez otoczenie chorego jak i nawet same uzależnione osoby. Tymczasem, uzależnienie od jedzenia wymaga takiego samego leczenia jak inne formy uzależnień behawioralnych.

Jak leczyć uzależnienie od jedzenia?

Rozwiązanie problemu należy zacząć od spotkania ze specjalistą, który zdiagnozuje problem i określi, czy obżeranie się jest wynikiem nałogu czy innych problemów emocjonalnych lub zdrowotnych. Po stwierdzeniu uzależnienia, można przystąpić do terapii psychologicznej. W uzależnieniu od jedzenia pomagają też grupy wsparcia. Można je znaleźć w każdym większym mieście, a także za pomocą stron internetowych poświęconych Anonimowym Jedzenioholikom.

Terapia uzależnienia od jedzenia koncentruje się na znalezieniu przyczyn uzależnienia (pustka, poczucie niskiej wartości, depresja) i poradzeniu sobie z tymi emocjami, tak, by potrzeba kompulsywnego nagradzania się jedzeniem nie była osobie chorej już więcej potrzebna.

Uzależnienie od jedzenia
Oceń ten wpis