Eksperymentowanie leży w ludzkiej naturze. Lubimy poznawać nowe rzeczy, przekraczać własne ograniczenia i na własnej skórze przekonywać się, jak zareagujemy na konkretny bodziec. Niestety, próbowanie narkotyków może okazać się fatalne w skutkach. Jeśli wydaje ci się, że szkodliwe bywa jedynie nałogowe, regularne branie, pora zrewidować ten pogląd. Niestety, nawet tzw. „eksperymentowanie” nie jest dla nas bezpieczne. Skutkiem eksperymentowania może być niekiedy uzależnienie od narkotyków.

uzależnienie od narkotyków

Narkotyki stanowią bardzo poważne i powszechne w naszych czasach zagrożenie. Sprawę komplikuje fakt, iż wiele osób ma na ich temat niezwykle pozytywne przekonania: uchodzą za bardzo przyjemny sposób na rozrywkę i dobrą zabawę, metodę na przełamanie nieśmiałości, pokonanie nudy oraz zwiększoną pewność siebie i atrakcyjność interpersonalną. Dostęp do tych nielegalnych środków jest bardzo łatwy, a młodzież chętnie poddaje się eksperymentom, bez głębszego zastanowienia nad konsekwencjami swojego lekkomyślnego zachowania. Skłonność do kolekcjonowania doświadczeń jest naturalnym elementem etapu rozwoju, podczas którego młodzi ludzie próbują poznać odpowiedź na pytanie: „Kim jestem?”. Inną charakterystyczną dla tego okresu cechą jest brak umiejętności wyobrażenia sobie konsekwencji własnych poczynań oraz bardzo oddalona perspektywa przyszłości. Oznacza to, że nastolatki traktują swoje zdrowie oraz perspektywę jego utraty jak coś zupełnie abstrakcyjnego i nie potrafią spojrzeć na swoje decyzje z bardziej oddalonej, szerszej perspektywy. Innymi słowy: istnieją niemal wyłącznie „tu i teraz”.

Wbrew pozorom, zrozumienie motywacji młodzieży sięgającej po substancje psychoaktywne wcale nie jest takie trudne. Wielu rozważnych dorosłych ma na koncie doświadczenia związane z eksperymentowaniem: egzotyczne podróże, próbowanie niecodziennych dań, skok na bungee lub naukę nurkowania. Wszystkie te zachowania wywodzą się z podobnych motywacji co branie narkotyków: większość z nas nie lubi rutyny i nudy, chcemy żyć jak najpełniej i jak najlepiej poznać samych siebie. Jesteśmy ciekawi świata i lubimy od czasu do czasu doświadczyć niecodziennych, intensywnych emocji.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że narkotyki „otaczają” młodych ludzi od dziecka, przez co nie są dla nich tak obce i przerażające jak dla ich rodziców. Nastolatki słyszą o środkach psychotropowych od opiekunów i rówieśników, widzą je w telewizji i filmach kinowych, czytają o nich książki i już od najmłodszych lat często są w stanie bez trudu wymienić ich nazwy oraz sposoby działania. Zdarza się, że z założenia prewencyjne akcje, takie jak szkolne pogadanki czy projekcje filmów dokumentalnych, wręcz wzmagają ciekawość i chęć doświadczenia opisywanych doznań na własnej skórze. Dla młodych ludzi narkotyki często są tym, czym dla poprzednich pokoleń był i jest alkohol: wszyscy wiemy, że wódka jest szkodliwa, ale stanowi ona naturalny element naszego otoczenia i wielu sytuacji społecznych. Takie myślenie może powodować uzależnienie od narkotyków.

Jedna, wielka niewiadoma

Eksperymentowanie z narkotykami nie zawsze kończy się uzależnieniem. Jest wiele osób, które spróbują tych substancji raz lub kilka razy, ale nigdy nie wpadną w nałóg. W pewnym sensie jest to zjawisko tłumaczące pociąg młodzieży do narkotyków – tym, co powstrzymuje nas przed negatywnymi zachowaniami, nie jest wielkość przykrych konsekwencji, a ich nieuchronność. Wpadnięcie w uzależnienie niewątpliwie stanowiłoby ogromną „karę”, jednak nie jest niczym pewnym. Większość nastolatków z pewnością zna niejedną osobę, która próbowała narkotyków i nie stało jej się nic strasznego.

uzależnienie od narkotyków

Warto podkreślić, że biorąc narkotyki, tak naprawdę kupujemy kota w worku. Nawet, jeśli znamy działanie konkretnej substancji, nigdy nie możemy mieć pewności, czy środek kupowany od dilera jest „czysty”. Narkotyki są nielegalne, wobec czego nie sprzedaje się ich w fabrycznych, sterylnych opakowaniach z pełnym składem wypisanym na odwrocie. Stosunkowo często zdarza się, że zakupiony towar posiada domieszki innych substancji lub tak naprawdę jest czymś zupełnie innym, niż miał być w założeniu. W efekcie eksperymentujący może doświadczyć zupełnie nieoczekiwanych, niepożądanych reakcji organizmu, a pomoc medyczna może być w takim przypadku bardzo utrudniona, a nawet niemożliwa.

Młodzież bierze narkotyki, by doświadczyć zmian, jakie powodują one w ich psychice. Często chodzi o zniwelowanie słabości i wad charakteru, takich jak nieśmiałość, zahamowania, brak pewności siebie. Niestety, choć działanie narkotyków jest powszechnie znane (o ile nie mają one żadnych niechcianych domieszek), na każdego z nas mogą one wpłynąć inaczej lub z odmienną intensywnością.

Skutki takiej „upojnej” imprezy mogą być opłakane, a dana osoba, znajdując się pod wpływem substancji psychoaktywnej, niejednokrotnie robi rzeczy, na które nie zdecydowałaby się w sposób świadomy. Jednym z takich lekkomyślnych działań może być przygodny seks. Konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze niż wstyd i wyrzuty sumienia spowodowane złamaniem wyznawanych przez siebie zasad – należy się liczyć również z niechcianą ciążą lub chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Spróbuj chociaż raz… Skutki eksperymentowania z narkotykami
5 (100%) 1 głosów