Nie wyobrażasz sobie dnia bez kontaktu z tą osobą. Stale myślisz czy to co robisz, jak wyglądasz by się jej podobało. Stale myślisz i impulsywnie sprawdzasz telefon by zobaczyć, czy może pisała bądź dzwoniła. Takie objawy, to wyraźny sygnał tego, że być może już doszło do uzależnienia.

uzaleznienie od drugiej osoby

Jak i czy można uzależnić się od drugiej osoby?

Niestety można i to nie w sposób znany nam z romantycznych historii miłosnych, lecz w sposób destrukcyjny, uniemożliwiający samodzielne funkcjonowanie. Uzależnienie od drugiego człowieka powoduje, że przestajemy podejmować własne decyzje i pozwalamy innej osobie kierować naszym życiem oraz naszymi emocjami, które stają się zależne od emocji drugiej osoby.

Uzależnienie od osoby – objawy

Wbrew pozorom, w uzależnieniu od osoby nie chodzi jedynie o to, by być blisko tej osoby i mieć z nią kontakt. O uzależnieniu mówi się głównie wtedy, kiedy osoba uzależniona całe swoje życie podporządkowuje drugiej osobie i nie jest już w stanie samodzielnie funkcjonować. Typowe objawy uzależnienia od drugiej osoby to:

  • Stały wewnętrzny kontakt z tą osobą (nawet przy braku fizycznego kontaktu, stale o tej osobie się myśli),
  • Przejęcie cudzego systemu wartości, przekonań,
  • Zmiana zachowania, sposobu ubierania się, zainteresowań i całego życia na takie, które mogą podobać się drugiej osobie,
  • Brak dbania o własne potrzeby – potrzeby drugiej osoby stają się ważniejsze niż nasze,

Charakterystycznym objawem uzależnienia, jest przekierowanie całej uwagi na drugą osobę. Osoba uzależniona jest przekonana, że ta druga osoba nie poradzi sobie bez niej, że jest jej potrzebna. Typowe myślenie takiej osoby to „muszę mu/jej pomóc”, „on/ona ma tylko mnie”, „on/ona mnie bardzo potrzebuje”, „nie mogę jej/jego zostawić, bo on/ona sobie nie poradzi”.

To przekonanie jest dość paradoksalne, bo to osoba uzależniona potrzebuje drugiej osoby.

Uzależnienie od innych – kogo dotyka?

Uzależnienie od drugiej osoby pojawia się wtedy, kiedy jedna osoba, która w danym momencie z różnych przyczyn będzie podatna na takie uzależnienie, spotyka osobę, która ma tendencje do uzależniania od siebie innych. To wzajemna relacja.

Bardzo często uzależnienie od drugiej osoby można dostrzec u bliskich osób uzależnionych od alkoholu (tzw. Dorosłe Dzieci Alkoholików).

Statystycznie, uzależnienie od drugiej osoby częściej dotyka kobiet. Wpływa na to zarówno kulturowa, wyższa podatność na zależność (to, że kobieta jest zależna od partnera jest postrzegane społecznie jako „normalne” i łatwiej przez to stracić kontrolę nad przywiązaniem do partnera kontrolę) jak i niższa samoocena kobiet.

Na uzależnienie się od drugiej osoby podatne w szczególności są osoby:

  • O niskiej samoocenie,
  • Odczuwające niedosyt miłości (może to sięgać jeszcze okresu dzieciństwa),
  • Mające problemy z samodzielnym podejmowaniem decyzji.

Mówi się również o osobowości zależnej, czyli pewnym zbiorze cech, które powodują, że łatwiej nam wejść w taką relację.

Uzależnienie od osoby leczenie

Samodzielnie bardzo trudno jest wyjść z uzależnienia od drugiej osoby. Wpływa na to nie tylko sam mechanizm uzależnienia, ale również to, że często osoba, od której jesteśmy uzależnieni przeszkadza w leczeniu (np. nie pozwala o sobie zapomnieć, odciąć się).  Na łatwość wchodzenia w takie relacje ma też wpływ obserwacja tego, co wynieśliśmy z domu i często brak jasności jak zbudować inny, trwały związek bez uzależnienia.

Z tych powodów najlepszym wyborem drogi leczenia uzależnienia od osoby jest profesjonalna psychoterapia.

Uzależnienie od osoby – na czym polega?
Oceń ten wpis