Aż trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno, aby się z kimś skontaktować, trzeba było skorzystać z telefonu stacjonarnego lub budki telefonicznej. Dziś każdy z nas zawsze nosi przy sobie podręczne urządzenie, z którego w każdej chwili możemy do kogoś zadzwonić lub wysłać SMS. Czy taki stan rzeczy grozi niebezpiecznym nałogiem?

Telefony, tablety – to wszystko uzależnia

Bardzo często wydaje się nam, że uzależnienie od nowoczesnej technologii jest nieodłącznym elementem naszych czasów. A skoro jest tak powszechne i „normalne”, to może nie warto się nim przejmować? Takie myślenie to błąd: nałóg ten pod wieloma względami przypomina bowiem alkoholizm czy narkomanię.

Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez rozmaitych urządzeń elektronicznych, które ułatwiają nam wykonywanie obowiązków i zapewniają rozrywkę. W dzisiejszych czasach pełnią one wiele przydatnych funkcji, bez których nie potrafilibyśmy się już obyć. Nowoczesne telefony komórkowe stanowią specyficzną kategorię tego typu produktów, zastępują nam bowiem kilka różnych sprzętów: komputery, tablety, odtwarzacze muzyczne, mapy/urządzenia GPS, radio, aparaty fotograficzne itp.

objawy uzależnienia od telefonu

Fakt, że smartfony ułatwiają nam życie w tak dużym stopniu, przesłania nam niebezpieczeństwa z nimi związane. Brak racjonalizmu i umiaru w ich wykorzystywaniu może prowadzić do poważnego problemu, jakim jest uzależnienie. Nałogowiec potrafi spędzać przy ulubionym urządzeniu całe dnie, noce, tygodnie, a nawet miesiące. Traci poczucie czasu, zaniedbuje swoje kontakty społeczne, zapomina o regularnych posiłkach, codziennych obowiązkach, a nierzadko nawet o higienie osobistej. Z czasem niemożność skorzystania z telefonu rodzi lęk, niepokój, rozgoryczenie, a nawet agresję. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, osoba chora nie zauważa swojego problemu, mimo że jest on doskonale widoczny dla jej partnera, rodziny oraz przyjaciół.

Nowe technologie uzależniają młode pokolenie

Największy odsetek uzależnionych od smartfonów stanowią osoby w wieku 25-30 lat. To właśnie one najczęściej płacą ogromne rachunki za telefon (rekordziści potrafią przeznaczać na ten cel nawet do 5 tysięcy złotych miesięcznie!). Na tzw. fonoholizm bardzo narażeni są ludzie młodzi, którzy dopiero wykształcają umiejętność kontaktowania się z rówieśnikami i innymi osobami. Nadużywanie telefonu może zaburzyć ten proces, dodatkowo sprowadzając na młodego nałogowca również inne problemy: zaległości w szkole czy pracy, brak zainteresowań i pasji, a także niski poziom kompetencji językowych. Osoby uzależnione od telefonu robią wiele błędów językowych w mowie i piśmie oraz stosują ubogie słownictwo – przyczyną jest specyficzny język SMS-ów, zawierający liczne skróty i uproszczenia.

Dlaczego technologie komputerowe uzależniają? Głównym „winowajcą” jest ich psychoaktywny charakter, co oznacza, ze potrafią wpływać na nasz nastrój. Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się oczekiwać na miłego maila i co chwilę sprawdzać stan skrzynki, poszukując dawki przyjemności. Oprócz tego telefony posiadają rozmaite, dostępne non-stop aplikacje, które również sterują naszymi emocjami. Tego typu przyzwyczajenie może prowadzić do kuriozalnych sytuacji, np. do ignorowania znajomych podczas lunchu lub imprezy, w celu opublikowania informacji o tymże spotkaniu na swoim Facebooku. Chęć nieustannego kontaktu z całym światem potrafi sprawić, iż tracimy kontakt z najbliższym otoczeniem.

Nadużywanie telefonu obniża jakość życia

Skutki nadużywania telefonu oraz innych urządzeń elektronicznych obejmują długą listę objawów fizycznych i psychicznych. Na dłuższą metę znacząco obniżają one jakość życia nałogowca. Większość takich osób przez długi czas nie zdaje sobie sprawy z tego, że są uzależnione i nie wiąże swoich problemów zdrowotnych z tą kwestią. W pierwszej kolejności pojawiają się kłopoty ze wzrokiem. Urządzenia te emitują światło szkodliwe dla oczu, a z im bliższej odległości na nie patrzymy, tym większe jest zagrożenie. Niestety, zmiany te są nieodwracalne. Dodatkowo po wielu godzinach spędzonych na wpatrywaniu się w ekran i niewypuszczaniu telefonu z rąk możemy odczuwać bóle mięśni (przede wszystkim pleców i karku). Ponadto, uzależnienie nierzadko zaburza funkcjonowanie społeczne i emocjonalne, co może przełożyć się na dodatkowe problemy psychologiczne: depresję, stany lękowe oraz stres.

Jak uniknąć uzależnienia od telefonu?

Jak uchronić się przed wszystkimi wyżej wymienionymi problemami? Pamiętajmy, że im więcej funkcji posiada telefon, tym łatwiej się od niego uzależnić. Zastanów się, do czego najczęściej wykorzystujesz swój aparat: do zwykłego dzwonienia, czy raczej do przeglądania stron internetowych lub grania w gry? Jeśli jesteś maniakiem tych ostatnich, postaraj się nie instalować żadnych gier na swoim smartfonie – pokusa uruchomienia ich przy każdej nadarzającej się okazji może okazać się silniejsza od ciebie. Jeśli zaś nie możesz obyć się bez kontaktowania się z innymi, zaplanuj sobie dzień bez telefonu. Dzięki takiemu zabiegowi uświadomisz sobie, że urządzenie to nie jest ci niezbędne do życia i nic złego się nie stanie, jeśli od czasu do czasu spędzisz czas bez dostępu do niego.

Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z uzależnieniem samodzielnie, skorzystaj z pomocy specjalisty. Podobnie jak w przypadku innych nałogów, leczenie polega na regularnej psychoterapii, czasami połączonej z korzystaniem ze środków farmakologicznych.

Uzależnienie od telefonu – jak sobie z nim radzić?
4.4 (88%) 5 głosów