Uzależnienie od gier hazardowych tylko w małym procencie obejmuje bywalców kasyn. Znacznie częściej patologiczny hazard przybiera mniej znane, a równie niebezpieczne formy.

To tylko kilka złotych na zdrapkę. Nie będziesz hazardzistą od grania w totka. Przecież to tylko konkurs SMS-owy a nie żaden hazard! Bardzo często, uzależnienie od hazardu kojarzy się nam jedynie z kasynami. Tymczasem znacznie częściej, osoby będące patologicznymi hazardzistami to nie bywalcy drogich kasyn, lecz osoby regularnie odwiedzające punkt Totolotka, grające w pokera w internecie czy wysyłające SMS na telekonkursy.
Jakie inne typy uzależnień hazardowych poza grą w kasynie spotykamy obecnie?

Gry na automatach, maszynach hazardowych

Automaty hazardowe, to wszystkie urządzenia, które przyjmują monety (bądź żetony) a dzięki odpowiedniemu ułożeniu symboli na wyświetlaczu, mają dać osobie grające wygraną w postaci większej ilości monet czy żetonów niż to, co w maszynę włożył. Na rynku funkcjonuje kilkanaście modeli jednorękich bandytów. Różnią się one między sobą sposobem naliczania punktów, mechaniką gry (choć zawsze jest to gra losowa), a w praktyce różnią się napisanym pod maszyny programem, który decyduje o tym, kiedy i czy padnie jakaś wygrana. Każda maszyna ma nieco zmodyfikowany program, by nie można było jej „zhakować” poprzez obserwację innej maszyny.

Maszyny hazardowe dają graczom złudzenie tego, że można je oszukać

– np. poprzez obserwację czy znalezienie algorytmu.

W praktyce jest to jednak jedynie iluzja hazardzisty, a wszystkie porady typu „jak grać w maszyny by wygrać” należy włożyć w sferę mitu i bajek. Dla twórcy programu i samych maszyn ważne jest przecież to, by na nich zarobić, a dodatkowo możliwość uzależnienia wypłaty od algorytmu (a nie realnej losowości jak ma to miejsce przy ruletce czy kartach) pozwala precyzyjnie manipulować zawartością maszyny i jej wpływem na graczy.

Każda maszyna ma ustawiony współczynnik RTP – (return to player) który wskazuje na to, jaki procent włożonych w nią pieniędzy wróci do graczy. Z przyczyn oczywistych nie można włożyć więcej niż zostało w nią wsadzone, a RTP nigdy nie przekracza 90% (a niekiedy nie dobija nawet do 70%).

Gry na automatach online

Maszyna hazardowa przeniesiona do rzeczywistości wirtualnej.

Często dająca graczom złudzenie wpływu poprzez dodatkowe przyciski lub wybór różnych trybów gry. Oczywiście za wygraną odpowiada algorytm, opracowany dodatkowo tak, by coraz mocniej wiązać konkretnego gracza z grą (w odróżnieniu do anonimowości gry na maszynie w sklepie czy salonie gry, gracz online nie pozostaje nigdy anonimowy – algorytm wie, kiedy wygrał ostatnio, kiedy i ile „rzucić” mu na zanętę. Gry na automatach online uzależniają tak samo jak tradycyjne automaty.

Totek i inne loterie a uzależnienie

Te gry oparte są w 100% o losowość, ale możliwość wyboru różnych typów gier i podejmowania decyzji związanych z możliwością różnych typowań daje graczom złudzenie kontroli. Faktycznie, w zależności od rodzaju typowania czy trybu gry, istnieją różne prawdopodobieństwa wygranych, niemniej jednak, nie istnieje żaden system, który pozwoliłby na uzyskanie regularnych wygranych. Dla uzależnienia od gier losowych typowe jest podejmowanie przez osoby uzależnione prób „złamania” systemu oraz hołdowanie różnego rodzaju iluzjom (np. wierze w senniki czy numerologię). Współczynnik RTP gier losowych wynosi zazwyczaj nie więcej niż 50%.
Totolotek często nie jest przez osoby uzależnione rozpoznawany jako hazard – tymczasem jest to taka sama gra losowa jak maszyny czy ruletka.

Loterie audiotekstowe

Związane z wysyłaniem SMS-ów specjalnych na konkretne numeru. Spośród osób, które wysłały SMS losowane są później zwycięzcy. Wartość RTP loterii jest zależne od jej popularności i nierzadko sięga zaledwie kilku %. Ze względu na to, iż ilość wysłanych SMS zwiększa prawdopodobieństwo wygranej, niektórzy uzależniają się od nich tak bardzo, że tracą kontrolę nad życiem. Uzależnienie od loterii audiotekstowej jest tak samo niebezpieczne i wymagające leczenia jak uzależnienie od gier w kasynie czy automatów do gry.

Gry bingo na pieniądze i fanty

Choć wielu osobom może to wydać się mało prawdopodobne, gry bingo też mogą powodować uzależnienie. Gra ta, która w większości ma charakter losowy (losowa jest zarówno otrzymywana plansza do Bingo jak i losowane przez prowadzącego liczby) może zaowocować pojawieniem się takich samych objawów jak klasyczne uzależnienie od hazardu, choć ze względu na niskie stawki stosowane w grze, raczej nie doprowadzi do pojawienia się utraty kontroli nad życiem gracza (choć może wywołać chęć zagrania w inne gry hazardowe).

Hazard związany ze sportem (totalizator) oraz hazard związany z odgadywaniem prawdopodobieństwa różnych zdarzeń (bukmacherstwo) czyli zakłady

Ta gra hazardowa jest szczególnie niebezpieczna bo daje osobie uzależnionej poczucie mocy i sprawstwa. Każda wygrana sprawia, że osoba ta czuje się wyjątkowa (bo zgadła, przewidziała, ma szczególne zdolności, których brakuje innym). Uzależnienie od zakładów jest niebezpieczne również dlatego, że często wciąga osoby, które po prostu były hobbystami danego sportu. Zakłady uzależniają tak samo jak ruletka i tak jak każde uzależnienie jest chorobą na całe życie.

Uzależnienie od totolotka to też hazard
3 (60%) 2 głosów