Osoba uzależniona która chce zerwać z nałogiem, zaczyna odczuwać szereg bardzo nieprzyjemnych objawów fizycznych. To objawy odstawienia, profesjonalnie znane jako zespół abstynencyjny. Na czym polega, jak go rozpoznać i jak pomóc osobie uzależnionej?

Czym jest i skąd się bierze uzależnienie fizjologiczne?

W niektórych uzależnieniach, które polegają na przyjmowaniu do organizmu zewnętrznych substancji, dochodzi do powstania uzależnienia fizjologicznego. Ciało zaczyna domagać się regularnego dostarczania mu tych składników. Jeśli ich brakuje, ciało zaczyna wysyłać różnego rodzaju impulsy, które mają zmusić organizm do przyjęcia środków, od których jest uzależniony.

Które substancje uzależniają fizycznie?

Lista środków które powodują uzależnienie fizyczne nie jest długa – zawiera w zasadzie jedynie kilka składników. Jest wśród nich: alkohol, nikotyna, opioidy (morfina, heroina), benzodiazepiny (środki psychotropowe), barbiturany (znane jako leki nasenne), steroidy (niektóre). Do wszystkich tych substancji organizm się przyzwyczaja i po jakimś czasie ich używania, zaczyna traktować je jako niezbędne do funkcjonowania. Po przyjmowaniu tych substancji przez dłuższy czas, będzie występował zespół abstynencyjny czyli jeśli się ich do organizmu nie dostarczy, to zacznie się on buntować poprzez różne objawy – np. napady lęku, biegunkę, wymioty, drżenie rąk, spadek temperatury ciała.

Objawy uzależnienia bez uzależnienia fizycznego

Przy leczeniu uzależnień ważne jest to, by zrozumieć, że jeśli mamy do czynienia z uzależnieniem fizycznym, to osoba chora faktycznie odczuwa jego objawy i nie może nad nimi zapanować. Jedynym wyjściem jest w tej sytuacji detoks (odtrucie organizmu), które musi poprzedzić leczenie uzależnienia psychicznego.

Zdarza się jednak tak, że fizyczne objawy odstawienia, zaczyna odczuwać osoba, która nie przyjmowała żadnych środków i jest uzależniona np. od gier komputerowych czy pornografii. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg, któremu brakuje uzależniającej pożywki (którą może być gra), próbuje na wszystkie sposoby zmusić organizm do tego, by mu tej pożywki dostarczył. I jeśli nie może tego zrobić „po dobroci” czyli uzależnieniem psychicznym, to oszukuje ciało, niejako wmawiając mu, ze jest uzależnione fizycznie.

W takim przypadku nie ma potrzeby odtruwania organizmu i można od razu przejść do leczenia uzależnienia psychicznego. Oczywiście nie znaczy to, że przez jakiś czas, objawy odstawienia z ciała nie będą odczuwalne.

Objawy fizjologiczne zespołu abstynencyjnego

  • Napady drgawkowe (pojawiają się u około 2% uzależnionych),
  • Majaczenia (pojawiają się po kilku dniach od odstawienia u około 10%),
  • Pocenie się (częste),
  • Mdłości, wymioty,
  • Ból głowy,
  • Bezsenność,
  • Pobudzenie psychoruchowe bądź spowolnienie,
  • Podwyższone ciśnienie, kołatanie serca, duszności.

Leczenie zespołu abstynencyjnego – detoks

W leczeniu uzależnienia fizycznego pozbawia się osobę uzależnioną kontaktu z substancją uzależniającą. Robi się to zazwyczaj stopniowo (zwłaszcza w przypadku alkoholu), gdyż całkowite pozbawienie organizmu kontaktu ze środkiem, od którego jest uzależniony, może przynieść katastrofalne skutki (to zagrożenie nie istnieje, kiedy mamy do czynienia jedynie z uzależnieniem psychicznym). Podczas odtruwania, pacjent przyjmuje leki, które pozwalają złagodzić objawy odstawienia. Podaje się mu też kroplówkę by zapobiec odwodnieniu oraz dodatkowe substancje zapobiegające pojawieniu się niepożądanych efektów zdrowotnych (np. potas by zapobiec zapaści).

Po zakończeniu detoksu, kiedy pacjent nie ma już fizycznych objawów uzależnienia, przechodzi się do leczenia uzależnienia psychicznego. Bez tego, odtrucie organizmu niestety nie pomoże.

 

Zespół abstynencyjny – objawy fizjologiczne
Oceń ten wpis