Uzależnienie może przybierać różne formy. Tak naprawdę, można uzależnić się od wszystkiego. Także od tego, co wydaje się zdrowe i właściwie. Każdy nadmiar bywa jednak szkodliwy i tak jest właśnie w przypadku bigoreksji, czyli uzależnienia od powiększania własnej muskulatury.

Czym jest bigoreksja?

To dość złożone zaburzenie na tle nerwicowym, należące do grupy zaburzeń hipochondrycznych. Wiąże się z nieadekwatnym postrzeganiem własnego ciała i lękiem, dotyczącym tego, że nie jest wystarczająco umięśnione. Jest odmianą dysmorfofobii (czyli postrzeganie własnego ciała jako brzydkiego, zdeformowanego), ale dotyczy jedynie struktury mięśniowej ciała.

Osoba z bigoreksją koncentruje się na ćwiczeniach fizycznych oraz dbaniu i rozwój masy mięśniowej. Dużo czasu poświęca na treningi oraz dobór odpowiedniej diety. W miarę jak uzależnienie od dbania o sylwetkę się rozwija, zaczyna dominować nad innymi obszarami życia, i – tak jak w każdym innym uzależnieniu – przejmuje nad chorym kontrolę. Zaczyna on zaniedbywać inne obszary życia: pracę, życie rodzinne i społeczne. Jednocześnie, bardzo często osoba z bigoreksją zaczyna dodatkowo przyjmować suplementy diety oraz środki pobudzające rozwój masy mięśniowej (sterydy), co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Kto najczęściej uzależnia się od siłowni?

Potocznie bigoreksja nazywana jest uzależnieniem od siłowni. Według danych medycznych, na różne formy bigoreksji cierpi aż 10% osób, które wyczynowo uprawiają kulturystykę. Znacznie częściej dotyka mężczyzn, co wynika z tego, że to właśnie od mężczyzn oczekuje się muskulatury, a jej posiadanie jest dla wielu mężczyzn symbolem statusu, siły wewnętrznej i zewnętrznej.

Bigoreksja – leczenie

Pierwszym krokiem jest oczywiście rozpoznanie choroby. Osoba uzależniona od siłowni musi przyznać się wewnętrznie przed samym sobą, że jej hobby stało się uzależnieniem. Niekiedy w dostrzeżeniu problemu pomaga interwencja ze strony rodziny.

Sam proces terapii prowadzi się w oparciu o psychoterapię (najczęściej behawioralną, psychodynamiczną bądź poznawczą). Wśród osób cierpiących na bigoreksję często pojawiają się również zaburzenia depresyjne, które związane są z nieakceptowaniem własnego ciała. Leczenie stanów depresyjnych może wymagać leków.

 

Bigoreksja – kiedy siłownia staje się obsesją
5 (100%) 1 głosów