Praca do 18.00, potem kolacja, kanapa, telewizor i charakterystyczny syk kapsla otwieranego piwa. Tak wygląda rzeczywistość wielu polskich rodzin. Po piwo wieczorem sięgają częściej mężczyźni, ale relaks z butelką piwa czy kieliszkiem wina zdarza się też kobietom. Kiedy codziennie wypijana ilość piwa lub wina zaczyna być niebezpieczna?

Ile piw tygodniowo to już za dużo?

Nie ma odgórnie ustalonej liczby tego, ile piw można wypić by nie wpaść w chorobę alkoholową, a ile jest już sygnałem, że uzależnienie się rozpoczęło. U każdej osoby uzależnienie rozwija się nieco inaczej, inna jest tolerancja organizmu. Są osoby, które wypijają dość duże ilości alkoholu regularnie i przez wiele lat nie są uzależnione i są też takie, które po dość krótkim okresie kontaktu z alkoholem zaczynają chorować.

Codzienne picie piwa wieczorem – uzależnienie czy nie?

Czy zatem jedna czy dwie butelki piwa czy lampki wina są już uzależnieniem? Kluczem jest tu regularność. Według WHO bezpieczne picie to takie, w którym nie przekracza się dawki dwóch piw lub dwóch kieliszków wina dziennie (dla kobiet jedno piwo lub jeden kieliszek)  i zachowywanie abstynencji przez przynajmniej 2 dni w tygodniu (najlepiej po sobie następujące).

W rzeczywistości jednak, nawet takie picie może stać się uzależnieniem, jeśli będzie regularne.

Kiedy codzienne picie piwa przez partnera powinno nas zaniepokoić?

Wtedy, kiedy jest ono na tyle dużym nawykiem i koniecznością, że zaczyna wpływać na codzienne życie rodziny. Popatrz na poniższe przykłady z życia – czy coś ci przypominają?

  • Umawiasz się z partnerem na to, że to on będzie prowadził samochód podczas powrotu z imprezy, tymczasem w rzeczywistości to ty zawsze musisz prowadzić,
  • Zanim pojawią się zaproszeni na kolację goście, partner/ka już jest po 1-2 piwach,
  • Czujesz, że nie możesz zaufać partnerowi, że będzie opiekował się dzieckiem, bo boisz się, że wypije piwo i będzie pod wpływem alkoholu,

Sygnałem ostrzegawczym, że wypijana wieczorem ilość piw staje się uzależnieniem jest:

  • Unikanie innych aktywności, by można było w spokoju wypić piwo,
  • Zgoda jedynie na takie aktywności, które zawierają opcje napicia się (np. wyjście do pubu jest OK, ale do kina już nie),
  • Szukanie pretekstu, by otworzyć piwo (np. tłumaczenie się chęcią rozładowania stresu, zapomnienia o problemach, szukanie winy w partnerze – np. „tak mnie zdenerwowałeś, że muszę się zrelaksować”,
  • Wyraźne rozdrażnienie, niepokój, jeśli zrezygnuje się z piwa przez 2-3 dni bądź zastąpi je piwem bezalkoholowym,
  • Zmiana tolerancji na alkohol (coraz częściej pojawia się mocne upicie).

Zdecydowanym sygnałem uzależnienia jest pojawienie się zachowań związanych z chęcią ukrycia problemu – np. kłamanie, ukrywanie alkoholu.

Nie ma granicy tego ile piw można wypić dziennie, by nie zachorować. Warto jednak pamiętać, że każda ilość wypijanego alkoholu (zwłaszcza regularnie) może wpłynąć na pojawienie się uzależnienia. Warto zatem obserwować swoje (oraz bliskich) wzorce picia, a najlepiej pić jedynie okazjonalnie bądź wcale.