czyli jak rozpoznać uzależnienie od hazardu

Wezwanie do zapłaty z para-banku, niezapłacone rachunki za mieszkanie, pustka w puszcze z pieniędzmi na czarną godzinę. tak najczęściej dowiadujemy się o tym, że nasz partner może mieć problem z uzależnieniem od hazardu. Na jakie sygnały i objawy zwracać uwagę?

Uzależnienie od hazardu – początki

Zaczyna się z ciekawości od niewinnej zabawy. Może to być automat do gier, wizyta w kasynie, zaproszenie przez kolegów na wyścigi czy skorzystanie z gry komputerowej o charakterze hazardowym (często jeszcze bez żadnych realnych nakładów finansowych). Pierwszym krokiem do uzależnienia się od hazardu jest zazwyczaj ciekawość. Kiedy ta ciekawość może przekształcić się w problem psychologiczny wymagający leczenia?

Uzależnienie od hazardu – objawy osiowe

 • Brak kontroli nad ilością czasu lub pieniędzy przeznaczanych na grę ,
 • Pojawienie się trudności finansowych wynikających z przegrywania pieniędzy i braku możliwości regulowania koniecznych należności w terminie (np. rachunków za mieszkanie),
 • Koncentracja myśli i marzeń wokół wygranej, odegrania się , sposobu wygrania (tworzenie systemów, rozpisywanie strategii).

To, co wyraźnie odróżnia osobę uzależnioną od hazardu od osoby, która traktuje grę jako rozrywkę, jest brak zdolności kontrolowania ilości i sposobu gry. Mówiąc wprost – osoba uzależniona nie panuje nad tym ile czasu gra lub ile pieniędzy przegrywa.

Bardziej odpowiedzialne osoby, wybierają mniej drastyczne w skutkach zabawy hazardowe – np. poker online czy totolotek, gdzie wydawane kwoty są stosunkowo niskie. Nawet jednak jeśli osoba grająca nie popada w długi, to wcale nie znaczy to, że nie jest uzależniona. Co więcej, bliscy w ten sposób uzależnionej osoby, mogą latami nie dostrzec problemu, traktując to jako „niegroźne hobby”. Tymczasem każde zachowanie, które powoduje utratę kontroli jest niebezpieczne.

Dwa rodzaje uzależnienia od hazardu

Specjaliści od uzależnień podkreślają, że wśród uzależnionych od hazardu można wyróżnić dwie grupy osób, dla których hazard ma zupełnie inne znacznie. Pierwszą stanowią osoby uzależnione od adrenaliny jaką daje hazard. Niepewność wygranej, radość z tego, że się udało (a także smutek związany z przegraną) dostarczają im bodźców. Wywołują pobudzenie i to właśnie to pobudzenie jest tym, czego poszukują. Nazywani są niekiedy hazardzistami akcji.

Druga grupa, to osoby, które w graniu szukają ucieczki – od codzienności, pracy, gderającej nad głową żony. Gra ich uspokaja. Sprawia, że mogą skupić się na jednej rzeczy, zapominając o cały świecie dookoła. To tak zwani hazardziści ucieczki.

Obie grupy, ze względu na odmienne mechanizmy tworzenia się uzależnienia i roli jaką spełnia ono w ich życiu, potrzebują nieco innego prowadzenia procesu terapeutycznego.

Jak sprawdzić czy partner jest uzależniony od hazardu?

Nawet jeśli nie pojawiły się w rodzinie trudności finansowe, nie oznacza to, że uzależnienia nie ma. Warto zadać sobie i osobie, która może być uzależniona, kilka pytań, które pozwolą sprawdzić, czy problem uzależnienia już się pojawił:

 • Czy ze względu na grę pojawiły się w rodzinie kłótnie, awantury, problemy (np. mogą wynikać z zaniedbywania obowiązków, bo partner siedzi godzinami przez komputerem),
 • Czy osoba grająca miała kiedykolwiek wyrzuty sumienia z powodu gry?
 • Czy zdarza się, że na grę wykorzystywany jest czas przeznaczony na inne czynności (np. pracę czy zabawę z dziećmi)?
 • Czy hazard wpłynął negatywnie na karierę, rozwój zawodowy, reputację?
 • Czy kiedykolwiek hazard był ratunkiem na problemy finansowe?
 • Czy był ich powodem?
 • Czy osoba grająca sprzedała coś, by mieć pieniądze na grę?
 • Czy kiedykolwiek osoba grająca pożyczyła pieniądze na grę?
 • Czy po przegranej pojawia się silna chęć odegrania się?
 • Czy osobie grającej zdarzyło się postawić ostatnie pieniądze?
 • Czy po rodzinnej kłótni bądź trudnym dniu, osoba grająca odczuwa większą potrzebę zagrania?
 • Czy sobie grającej zdarza się zapomnieć grając o upływającym czasie?
 • Czy zdarza się, że gra jest nagrodą za coś?

Tego typu pytania zadają osobie grającej specjaliści uzależnień by zdiagnozować to, czy uzależnienie od hazardu się pojawia i na ile jest głębokie. Jeśli na większość z tych pytań odpowiadasz tak, to czas udać się z partnerem po pomoc

Oceń ten wpis