Czy moje dziecko jest uzależnione od cukru?

Cukier może mieć tak samo uzależniający wpływ na organizm, jak niektóre narkotyki. I choć nie spowoduje aż tak dużego zniszczenia jak kokaina, to konsekwencją uzależnienia od cukru może być cukrzyca i prawie zawsze jest nadwaga. Uzależnienie od cukru coraz częściej obserwujemy u dzieci. Sprzyjają temu pełne cukru przekąski i napoje oraz to, że dzieci narażone są na coraz większy stres, niepokój oraz cierpią na zaburzenia nastroju. Jak rozpoznać czy dziecko jest uzależnione od cukru oraz jak mu pomóc?

Jak powstaje uzależnienie od cukru u dzieci?

Większość dzieci uwielbia słodycze. Z jednej strony powodem jest to, że cukier powoduje krótkotrwały, ale szybki skok energetyczny oraz wzrost ilości neuroprzekaźników, które odpowiadają za dobry nastrój.

Czekoladka w nagrodę, czyli jak wychowanie wzmacnia uzależnienie dziecka od cukru

Drugim powodem, dla których dziecko kojarzy cukier z przyjemnością, jest często niestety właśnie wychowanie. Bardzo często rodzice w obawie przed tym, by dziecko nie jadło za dużo słodyczy, decydują się na wprowadzanie restrykcji i ograniczają ich ilość. Czekoladka czy cukierek, stają się szybko czymś wyjątkowym. Nierzadko nagrodą za dobre zachowanie. A to zaś powoduje w umyśle dziecko powstanie powiązania „słodkie = nagroda”. Taka gratyfikacja poprawia nam nastrój, zatem dziecko, które czuje się źle i chce poprawić sobie nastrój samo, sięga po to, co zawsze działało – cukierek lub czekoladkę.

Problemem bywa również cukier ukryty, czyli ogromna ilość cukru w produktach, których o to nie podejrzewamy. Oczywiście, wszyscy wiemy, jak wiele cukru zawiera cola i nie zaskoczy nas cukier w czekoladce czy cukierku. Czy jednak spodziewamy się wysokiego poziomu cukru w jogurcie? A uznawany za zdrowy jogurt z kulturami bakterii, zawiera w 120 gr opakowaniu ponad 15 gram cukru – czyli trzy łyżeczki od herbaty. Inne produkty, które mają mnóstwo cukru, a których o to nie podejrzewamy to np. sos BBQ, ketchup, soki (sok jabłkowy Tymbark to aż 22 gramy cukru w szklance, czyli ponad 4 łyżeczki cukru), płatki śniadaniowe (płatki Kangus w 100 gram mają ponad 6 łyżeczek cukru).

Organizm do cukru przyzwyczaja się szybko. W efekcie dziecko, które je dużo produktów z cukrem i jest nimi nagradzane, szybko zaczyna się od tej substancji uzależniać. W chwilach emocjonalnego stresu, trudności, a nawet nadmiernego zmęczenia sięga po słodkie soki i batoniki.

Objawy uzależnienia dziecka od cukru

  • Częste sięganie po słodycze, zwłaszcza w chwilach stresu lub niepokoju,
  • Złość i napady agresji, kiedy dziecko nie może dostać nic słodkiego do zjedzenia,
  • Determinacja, by zjeść coś słodkiego (dziecko nie radzi sobie z odmową rodzica czy zakazem, ucieka się do podkradania, oszustw),
  • Chowanie słodkich rzeczy w plecaku, kurtce, szufladach (na potem),
  • Jedzenie (nie tylko słodkich rzeczy) wtedy, kiedy dziecko nie powinno być głodne,
  • Częste zmiany nastrojów (które wiążą się ze spadkiem poziomu cukru we krwi) – zwłaszcza irytacja, zdenerwowanie, agresja,
  • Zmiany poziomu energetycznego – dziecko jest mocno pobudzone, a chwilę później ospałe (co bywa wynikiem przyjęcia dużej ilości cukru, a następnie spadku poziomu insuliny we krwi). Takie stany mogą świadczyć, że dziecko „zajada” słodkim swoje problemy. Nie potrafi kontrolować poziomu cukru, jaki przyjmuje,
  • Szybkie przybieranie na wadze (może wiązać się z nagłym wzrostem spożycia cukru).

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest uzależnione od cukru, poświęć czas na przyjrzenie się temu, co i jak je. W razie potrzeby warto zasięgnąć porady specjalisty. Dziecko pozostawione samo sobie nie poradzi sobie z problemem, a uzależnienie będzie się pogłębiać.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji +48 733 175 138

Dane Kontaktowe

MediRaty