Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ponad 1,5 mln osób. Jednak należy doliczyć też sporą liczbę osób, które nawet nie zdają sobie sprawy z tego, z czym się zmagają i co najważniejsze — po prostu się nie leczą. W dodatku depresja dotyka wszystkich — dzieci, nastolatków, kobiety, mężczyzn oraz seniorów. Nikt nie jest na nią uodporniony, dlatego depresję zalicza się do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Pomimo tak dużej liczby zachorowań nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawę, jakie są jej objawy i jak bardzo przewraca ona życie do góry nogami, jeśli nie jest leczona.
Czym w ogóle jest depresja?
Najważniejsze jest to, aby zrozumieć, że depresja to choroba, a nie chwilowy stan przygnębienia i smutku. Stany depresyjne pojawiają się w różnych sytuacjach i mogą być wywołane, np. bolesnymi wspomnieniami, zbyt dużym napięciem, stresem, kłopotami finansowymi czy brakiem celu życiowego. Te zaburzenie emocjonalne może występować także cyklicznie i do tego osiągać różne stopnie nasilenia.
Jak rozpoznać depresję? Najczęstsze objawy
Aby rozpoznać anginę internista zajrzy do gardła, przy bólu ósemki — stomatolog przyjrzy się, w jakim stanie jest ząb i zapewne go otworzy, ale kiedy dotyka nas depresja rozpoznanie jej bywa trudniejsze. Tym bardziej że u każdego może przebiegać odrobinę inaczej, więc jej leczenie musi być zawsze dostosowane do konkretnego przypadku.
Najważniejsza staje się obserwacja. Każde zmiany w zachowaniu, trybie życia lub w nastawieniu do niego, mogą być cenną wskazówką, świadczącą właśnie o depresji. Nagła przemiana bywa często niczym nie wyjaśniona, choć nie jest to żelazna zasada, gdyż często miewa podłoże emocjonalne i wiąże się np. ze śmiercią bliskiej osoby, utratą pracy czy rozstaniem z wieloletnim partnerem. To niezwykle groźna choroba, która wpływa bezpośrednio na nastrój, energię do życia, odczuwanie radości, a co za tym idzie cieszenie się pojedynczymi chwilami.
Depresja objawia się również:
- zaburzeniami snu,
- myślami samobójczymi,
- zaburzeniami wagi ciała,
- brakiem apetytu,
- mniejszą koncentracją,
- obniżoną samooceną,
- ciągłym poczuciem winy,
- ospałością,
- mniejszą aktywnością towarzyską, izolacją społeczną,
- bólami głowy, podbrzusza, żołądka.
Sposoby leczenia depresji
Nie ważne jak długo zmagasz się przynajmniej z niektórymi objawami, o których była mowa powyżej. Jeśli czujesz, że negatywnie wpływają na jakość twojego życia i sprawiają, że tracisz nad nim kontrolę, to koniecznie musisz udać się do specjalisty. Pierwszym krokiem zazwyczaj bywa wizyta u psychologa czy terapeuty. To oni pozwolą ci w ogóle nakreślić twój problem i sprawdzi, jak bardzo poważny on jest.
Niejednokrotnie potrzebna jest także pomoc psychiatryczna. W ten sposób będzie można rozpocząć leczenie farmakologiczne, które jest najlepszym rozwiązaniem, gdy występuje już głęboka depresja. Jednak nie oznacza to, że można wtedy zrezygnować z terapii, wręcz przeciwnie, gdyż najskuteczniejszym rozwiązaniem jest właśnie łączenie tych dwóch najpopularniejszych metod.
Dobrym pomysłem może być także hospitalizacja czy terapia w specjalistycznym prywatnym ośrodku, gdzie przez całą dobę specjaliści pomogą ci powoli wyjść z cienia depresji. Koniecznie wybierz odpowiedni ośrodek, w którym pracują doświadczeni fachowcy. Kluczem jest również to, aby naprawdę chcieć wyzdrowieć i znaleźć w sobie jak największą ilość silnej woli oraz motywacji.
Kolejnym sposobem leczenia są elektrowstrząsy. Wbrew pozorom znacznie różnią się od tych, które były stosowane przed laty. Dziś chory ma pewność, że terapia tego typu przebiegnie w sposób całkowicie bezpieczny i co najważniejsze niezwykle skuteczny. W wielu przypadkach pacjenci decydujący się na elektrowstrząsy otrzymują także pełne znieczulenie.
Jak wyleczyć się z depresji?
Istnieje wiele sposobów wyleczenia się z depresją, jednak oprócz podjęcia walki z tą chorobą w ośrodku czy w gabinecie specjalisty, ważne są jeszcze poboczne działanie. Każdy mierzący się z depresją powinien starać się, jak najbardziej wracać do życia, jakie wiódł przed wystąpieniem pierwszych objawów, o ile dawało mu ono bezpieczeństwo i szczęście. Stopniowo coraz większe i dłuższe kontakty z ludźmi, w tym z rodziną i dawnymi przyjaciółmi, może być kluczowe. Nie da się upchnąć depresji w kąt głowy i zacząć żyć na nowo. Zamiast tego można krok po kroku zmniejszać intensywność objawów i zaakceptować obecną rzeczywistość, nad którą będziesz mieć z każdą chwilą coraz większą kontrolę.
Niezwykle pomocne okazuje się także przestrzeganie poniższych zasad:
- Unikaj używek — alkoholu, papierosów czy narkotyków.
- Nie siedź cały dzień w domu. Naucz się spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, np. na spacerach z psem.
- Uprawiaj sport — biegaj, zapisz się do klubu fitness, na siłownię, zacznij pływać lub grać w tenisa. Możliwości jest tak wiele, że naprawdę wystarczy tylko chcieć.
- Dbaj o prawidłową ilość snu w nocy, tj. 7-8h.
- Postaw na zdrową, zbilansowaną i nieprzetworzoną dietę. Jedz regularnie 3-5 posiłków w ciągu dnia. Odstaw sól, cukier i chemię.
- Doceniaj każdą chwilę, czerp radość z drobnych rzeczy i rozwijaj swoje pasje.