Przeprowadzenie odtrucia alkoholowego powinno się wykonywać w odpowiednio przygotowanym miejscu (szpitalu, ośrodku terapii uzależnień) i pod kontrolą lekarza specjalisty. Niektórzy uzależnieni, decydują się na detoks w domu. Jakie są zagrożenia takiego działania i dlaczego nie powinno się przeprowadzać odtrucia organizmu z alkoholu bez kontroli medycznej?

detoks w domu odwyk alkoholowy wiosenna

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

U pijącego alkoholika, po ograniczeniu lub zaprzestaniu picia alkoholu, w ciągu kilku do kilkunastu godzin pojawia się szereg objawów, które składają się na Alkoholowy Zespół Abstynencyjny.  Pod jego wpływem chorzy często sięgają po kolejną dawkę alkoholu, by usunąć przykre skutki obniżenia poziomu alkoholu w organizmie.

Detoks polega na odtruciu organizmu z toksyn, które są związane z przyjmowaniem alkoholu i doprowadzenie organizmu do równowagi, w ramach której, ciało nie będzie domagało się już alkoholu. To pierwszy etap leczenia alkoholika, po którym trzeba poradzić sobie jeszcze z jego „głową” i utrzymać motywację do bycia trzeźwym.

Objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego

Jeśli nadużywanie alkoholu i ciąg nie trwały zbyt długo, objawy są dość łagodne i proces detoksykacji można przejść w warunkach domowych. Warto pamiętać, że detoks to każdy „zwykły” kac, jaki osoba, która wypiła zbyt dużo, odczuwa na drugi dzień. Typowe objawy to: ból głowy, bóle mięśni, potliwość, utrata apetytu, wymioty, biegunka, nadciśnienie. Do tego dochodzi ogólne rozbicie organizmu i szybkie męczenie się.

Powikłany zespół abstynencyjny

Przy dłuższych ciągach alkoholowych, objawy zespołu abstynencyjnego stają się jednak znacznie bardziej uciążliwe. Poza przyspieszoną akcją serca, napadami drgawkowymi, a nawet halucynacjami, mogą pojawić się też niekontrolowane zachowania, w wyniku których chory staje się agresywny wobec innych lub siebie.

Około 5% uzależnionych ma również napady padaczkowe. Niekiedy dochodzi do jednego napadu, rzadziej do kilku.

Niemożliwość przewidzenia reakcji organizmu na detoks sprawia, że przeprowadzanie go w warunkach domowych, bez kontroli lekarskiej, jest niebezpieczne. Ze statystyk wynika, że w stanach majaczenia alkoholowego, jeśli choremu nie zostanie udzielona pomoc medyczna, w 20 proc. przypadków dochodzi do śmierci.

Samobójstwo w wyniku detoksu

W rzadkich przypadkach, przy powikłanych zespołach alkoholowych, dochodzi do bardzo dużego zaburzenia równowagi emocjonalnej. Chory może mieć tak głęboki stan depresyjny, że podejmie próbę samobójczą.

Skutki detoksu w domu przy ostrym zespole abstynencyjnym

Alkoholik, który podejmie się oczyszczania organizmu w warunkach domowych, bez pomocy lekarza, ryzykuje własnym zdrowiem a nawet życiem. Do dość częstych problemów należą:

  • Niewydolność nerek,
  • Krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • Zapalenie żołądka,
  • Zawał mięśnia sercowego,
  • Niewydolności wątroby.

Te możliwe problemy oraz zaburzenia emocjonalne, jakich może doświadczać chory, są głównym powodem tego, by na odtruwanie organizmu zdecydować się w warunkach ambulatoryjnych, w ośrodku terapii uzależnień bądź przygotowanej do tego placówce szpitalnej. Nawet bliskie osoby, bez odpowiedniego przeszkolenia, nie są w stanie zapewnić fachowej pomocy. Nie dysponują lekami oraz wiedzą medyczną, która może być niezbędna do uratowania życia w przypadku powikłanego zespołu abstynencyjnego.

Oceń ten wpis