Dlaczego młodzież ucieka w wirtualny świat?

Dziś Internet dla dzieci i młodzieży jest naturalnym środowiskiem, dzięki któremu komunikują się ze światem, uczą się oraz oddają rozrywkom. Jednak też często chętniej wracają do świata wirtualnego niż do rzeczywistego. W takiej sytuacji możesz czuć niepokój oraz strach – nie tylko o ich zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Właśnie z tego powodu musisz wiedzieć, dlaczego młodzież ucieka w wirtualny świat.

Jakie są przyczyny ucieczki w wirtualny świat?

Istnieją różne powody, dla których młodzi ludzie lepiej czują się w internetowym świecie niż w rzeczywistym. Często przyczyną jest po prostu postępowanie tak jak ich rówieśnicy. Wtedy młodzież nie chce wyróżniać się negatywnie, tylko dopasować się do ogółu społeczeństwa. Zwróć też uwagę na to, że Internet jest obecnie źródłem informacji, metodą umożliwiającą szybszy kontakt z kimś, a także sposobem pomagającym w nauce. Dlatego niekiedy nie ma innej możliwości, jak tylko zagłębić się w ten świat jeszcze bardziej. Jednak zdarzają się takie sytuacje, gdy Internet staje się lekarstwem na problemy w realnym świecie. Zatem sprawdź, kiedy najczęściej młodzież zanurza się w wirtualną rzeczywistość.

Chęć kreowania innej osobowości

Bardzo często zdarza się tak, że młodzież wykorzystuje Internet do tworzenia nowej rzeczywistości. Tam łatwiej jest im poradzić sobie z kompleksami, nieśmiałością lub innymi ograniczeniami. Dlatego okazuje się, że w sieci są kimś zupełnie innym. Nie potrafią lub nie chcą przenieść tego do rzeczywistości. W konsekwencji większą przyjemność sprawia im kontakt z osobami poznanymi w sieci i dalsze kreowanie wirtualnej osobowości.

Próba radzenia sobie z problemami

Internet dla znacznej części młodych ludzi stanowi bezpieczną przystań, gdzie mogą powiedzieć o swoich lękach, wadach lub problemach. Często naiwnie sądzą, że nie zostaną negatywnie osądzeni. Jednak wirtualny świat bywa bardziej okrutny od tego rzeczywistego i przez przypadek można paść ofiarą hejterów.

Możesz też zauważyć, że szczególnie Social Media służą młodzieży do wyjawiania lęków, których nie przekazują nikomu innemu np. rodzicom lub znajomym. Wiąże się to z tym, że mają więcej zaufania do wirtualnych znajomych niż do tych znanych z rzeczywistego świata.

Zła sytuacja rodzinna

W wielu sytuacjach młodzież zaczyna jeszcze więcej czasu spędzać w wirtualnym świecie, gdy ma trudną sytuację rodzinną. Bardzo często próbują w ten sposób poradzić sobie z rozwodem rodziców, kłótniami bądź w skrajnych przypadkach – z patologią. Internet daje im ukojenie i pozorne bezpieczeństwo, a dzięki temu mogą zapomnieć o problemach.

Zwróć jednak uwagę na to, że często dziecko, które doświadczyło agresji lub przemocy w świecie rzeczywistym, próbuje znaleźć ujście dla swoich emocji w sieci. Wtedy może skierować negatywne uczucia na innych internautów. Choć oczywiście nie zawsze się tak dzieje.

Czy ucieczka do wirtualnego świata to uzależnienie?

Dziecko, które znasz, spędza codziennie wiele godzin w wirtualnym świecie i czujesz się przez to zaniepokojony o jego stan zdrowia? Tak naprawdę nie musi to być jeszcze jednoznaczne z uzależnieniem, ponieważ w wielu przypadkach IT może stać się prawdziwym hobby i sposobem na życie. Jednak zdarzają się też takie sytuacje, gdy zostaje przekroczona pewna granica. Wtedy okazuje się, że młody człowiek faktycznie jest uzależniony od Internetu bądź komputera. Dlatego koniecznie poznaj pierwsze symptomy, które mogą o tym świadczyć.

Jakie są objawy uzależnienia od komputera?

  • Kłopoty z koncentracją,
  • Problemy ze snem,
  • Pogorszenie wyników w nauce, a także zaniedbywanie obowiązków szkolnych i domowych,
  • Rozluźnienie kontaktów z rodziną oraz z realnymi znajomymi,
  • Porzucenie dotychczasowych zainteresowań,
  • Spędzanie większości czasu wolnego przed komputerem,
  • Zapominanie i lekceważenie potrzeb fizjologicznych,
  • Oszukiwanie w sprawie faktycznego czasu spędzonego w sieci,
  • Rozdrażnienie i większa skłonność do wywiązywania kłótni,
  • Agresja pojawiająca się wtedy, gdy nie ma możliwości skorzystania z komputera.

Dlaczego uzależnienie od komputera jest niebezpieczne?

Zauważ, że uzależnienie od Internetu bądź komputera to poważna choroba, która wymaga leczenia. Jeżeli nie przerwiesz tego w odpowiednim momencie lub nie pomożesz młodemu człowiekowi, to może dojść do wielu poważnych skutków – dotyczących zdrowia psychicznego i fizycznego. Dlatego nie czekaj, tylko udaj się do specjalisty np. terapeuty, a dzięki temu uzyskasz właściwą pomoc.

Skutki fizyczne

Bardzo ważne jest to, że uzależnienie od Internetu może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Przede wszystkim odnosi się to do pogłębienia wady postawy, zwyrodnienia stawów, pogorszenie wzroku, bólów głowy, a nawet migreny. Poza tym może prowadzić też do otyłości bądź zaburzeń łaknienia.

Skutki psychiczne

Zwróć uwagę na liczne skutki psychiczne uzależnienia od Internetu. W tym przypadku choroba może prowadzić do depresji, zaniku więzi emocjonalnych, braku aspiracji, utraty granicy pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym, a także pogorszenia kultury osobistej i zatarcia się różnicy między dobrem a złem.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 gwiazd(a), średnio: 5,00 z 5
Loading...

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji +48 733 175 138

Dane Kontaktowe

MediRaty