Na początku jest tylko chęć zabawy, potrzeba rozrywki i dreszczyku emocji związanej z wygraną. Jednak w końcu nawet nie wiesz, kiedy dokładnie gra w ruletkę, pokera lub nawet zdrapki stają się dla Ciebie czymś niezbędnym w życiu codziennym. Właśnie dlatego uzależnienie od hazardu jest tak niebezpieczne i może doprowadzić do wielu tragicznych skutków. Czujesz, że zaczynasz mieć z tym problem? W takim razie poznaj najważniejsze objawy uzależnienia od hazardu i sprawdź, czy zgadza się z tym, co przeżywasz.
Jakie są przyczyny uzależnienia od hazardu?
Psychika i doświadczenia życiowe mają bezpośredni wpływ na uzależnienie od hazardu, jednak trudno jest wskazać na jedną przyczynę tej choroby. Bardzo często duże znaczenie mają zaburzenia w samoocenie, a dokładnie niskie poczucie własnej wartości. Z kolei wygrana rozbudza uczucie wyjątkowości, a wtedy pojawia się chęć, by to trwało jak najdłużej, dlatego zaczynasz grać kolejny raz, aż w końcu się w tym zatracasz.
Kolejna przyczyna uzależnienia od hazardu może mieć związek po prostu z potrzebą przerwania nudy i codziennej monotonii. Gra w karty, na automatach lub loterie pomagają dostarczyć nieco adrenaliny. Jednak w pewnym momencie postawienie bądź zakup losu za parę złotych przestaje wzbudzać tyle emocji, więc zaczynasz grać o większe pieniądze, wpędzając się tym samym w jeszcze większe uzależnienie.
Wyżej wspomniane przyczyny uzależnienia od hazardu występują najczęściej, ale istnieją również inne powody, czyli np.:
- problemy w kontaktach interpersonalnych,
- próba poprawy sytuacji materialnej,
- reakcja na trudne wydarzenia życiowe, czyli m.in. rozwód, śmierć bliskiej osoby,
- zaburzenia osobowości,
- brak logicznego myślenia.
Najczęstsze objawy uzależnienia od hazardu
Istnieje wiele objawów, które świadczą o problemie z hazardem. Jeżeli dostrzegasz u siebie przynajmniej pięć z nich, to znak, że musisz udać się do specjalisty. Oznacza to, że możesz już być uzależniony od gier hazardowych. Dlatego poznaj najważniejsze zachowania, które mogą świadczyć o chorobie, a są to:
- stopniowe stawianie coraz wyższych kwot pieniędzy,
- poświęcanie na gry hazardowe dużej części dnia,
- podejmowanie nieudanych prób zerwania z hazardem,
- ciągłe myślenie o grach,
- traktowanie wizyty w kasynie, kolektorach itp. jak terapii,
- bezustanne okłamywanie bliskich osób — zazwyczaj dotyczy to ilości czasu spędzonego na grze, a także postawionych kwot i straconych pieniędzy,
- pozyskiwanie w nielegalny sposób pieniędzy na grę, np. poprzez kradzież, szantaże i oszustwa,
- ciągłe pożyczanie pieniędzy na grę, a co najważniejsze nie zawsze dotyczy to drobnych sum od znajomych bądź rodziny, ale nawet zastawienie domu, samochodu itp.
Cztery fazy hazardu
Zwróć uwagę na to, że można wyróżnić cztery fazy hazardu, które mają bezpośredni wpływ na ciągłe rozwijanie się uzależnienia. Pamiętaj o tym, że bez względu na przyczynę tej choroby, to i tak zazwyczaj przebiega ona w ten sam sposób, więc nawet jeżeli jesteś na początkowym etapie uzależnienia, to w przyszłości może się rozwinąć właśnie w taki sposób, jak pokazano poniżej.
Faza zwycięstwa
Najważniejszy jest ten pierwszy etap, czyli faza zwycięstwa, gdy zaczynasz odczuwać radość z powodu wygrywania pieniędzy. Wtedy też odczuwasz adrenalinę i lekkie pobudzenie na myśl o zwycięstwach. Dochodzi do tego bez względu na postawioną kwotę, jednak im jest wyższa, tym zwiększa się też Twoja chęć na ponowną grę.
Faza strat
Koło fortuny się odwróciło i zaczynasz przegrywać postawione pieniądze — witaj w fazie strat. W końcu zaczynasz grać o wyższe stawki, a co się z tym wiąże, przegrywasz więcej pieniędzy. Na tym etapie zaczynasz zaniedbywać rodzinę, znajomych oraz obowiązki zawodowe. Ciągle masz nadzieję na zwycięstwo.
Faza desperacji
W tym momencie masz już spore długi, których nie jesteś w stanie spłacić i wpadasz w etap desperacji. Powoli zaczynasz też mieć coraz większe problemy w życiu prywatnym, co może się wiązać np. z utratą pracy i konfliktami z rodziną. Dostrzegasz również u siebie zniechęcenie, zmęczenie oraz wyrzuty sumienia. Zwróć uwagę na to, że w trakcie tej fazy wiesz już, że gra doprowadza Cię do ostateczności, a przy tym niszczy całe Twoje dotychczasowe życie. Jednak nadal nie jesteś w stanie zerwać z nałogiem.
Faza utraty nadziei
Ostatnia faza to utrata nadziei. Zazwyczaj w tym momencie dochodzi do rozpadów małżeństw, rozstań oraz zerwania kontaktów z rodziną. Poza tym zaczynasz wpadać w pułapki finansowe, z których już właściwie nie ma wyjścia. Bardzo ważne jest to, że na tym etapie pojawia się wiele negatywnych myśli i emocji, co może doprowadzić nawet do myśli samobójczych. Wtedy może pomóc już tylko leczenie, choć powrót do zdrowia będzie wymagał ogromnej pracy.
Jak można walczyć z hazardem?
W przypadku uzależnienia od hazardu bardzo ważne jest to, żeby reagować jak najszybciej. Dlatego, jeżeli zaczyna Cię niepokoić nadmierna ekscytacja grami hazardowymi, to po prostu zgłoś się do psychologa. Późniejsze etapy choroby można wyleczyć już tylko w zamkniętej klinice uzależnień. Wtedy specjaliści spróbują odkryć, jakie jest podłoże Twojego uzależnienia, a także pokażą Ci, jak możesz wyjść z długów.