Jak grać, żeby się nie uzależnić? Hazard a gra dla przyjemności

Granica między grą dla przyjemności a hazardem jest bardzo cienka, a przekroczenie jej nie musi być od razu widoczne. Istnieje kilka zasad, które mogą ci pomóc w tym, aby nie popaść w hazard. Jednak wtedy jedynie trochę zmniejszysz ryzyko uzależnienia, a nie wyeliminujesz go całkowicie.

Dlaczego gry pieniężne nas przyciągają?

Perspektywa wygrania mniejszej lub większej kwoty pieniędzy jest często na tyle kusząca, że przekonuje kolejne osoby do tego, aby wypróbować swoich sił oraz szczęścia w grach losowych. Stawianie tam pieniędzy, a następnie wygrywanie ich wywołuje pozytywne emocje i przyjemny dreszczyk adrenaliny. Do tego wiele osób twierdzi, że poprawia im nastrój i staje się remedium na problemy w domu czy w pracy. Co ciekawe coraz częściej można spotkać też z przypadkami osób, które zanurzają się w świat gier pieniężnych z powodu nudy, rutyny w związku czy potrzeby intensywnych doznań. Wszystko to sprawia, że chcesz grać więcej i więcej. W końcu, co w tym złego, prawda? Rzeczywistość jednak wygląda zupełnie inaczej, gdyż takie notoryczne granie może być prostą drogą do tego, aby zatonąć w sidłach uzależnienia.

W końcu gry hazardowe w dużej mierze opierają się na matematyce, którą rzadko, kto w trakcie zabawy bierze poważnie pod uwagę. W praktyce zatem gracze ufają jedynie swojemu szczęściu i wierze, że los będzie im sprzyjał. Wszystko to sprawia, że muszą przygotować się na porażkę. Jeśli nie potrafisz się z nią pogodzić, to zapewne będziesz chciał lub chciała się zrewanżować, a to kolejny krok do tego, aby wciągnąć się w wir gier hazardowych, gdyż nie ma pewności, że następnym razem wygrana powędruje do Ciebie.

Jakie gry hazardowe są najgroźniejsze?

Im gra sprawia więcej przyjemności, tym chętniej w nią grasz, a im więcej emocji u Ciebie wywołuje, tym łatwiej o uzależnienie. Dlatego szczególnie należy uważać na gry karciane — poker czy blackjack, które mogą być formą spędzania wolnego czasu, ale też przyczyną popadnięcia w hazard. Oto lista jeszcze inny gier, na które warto uważać, gdyż często są przyczynami uzależnień:

  • wyścigi konne,
  • loterie z nagrodami,
  • zakłady bukmacherskie,
  • gry na automatach,
  • zdrapki oraz kupony,
  • różne konkursy w TV i radio, gdzie uczestnik dzwoni bądź wysyła SMS-y.

 

5 porad, które pomogą ci się nie uzależnić od gier hazardowych

Po prostu się baw

Gra w pokera czy zakłady bukmacherskie mogą być sporadyczną formą rozgrywki i jeśli nie opiewają na bardzo wysokie kwoty, to są bezpieczne. W dodatku w dobrym towarzystwie mogą także sprawiać przyjemność i być dobrym pomysłem na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Najważniejsze jest jednak to, aby nie decydować się na grę tylko po to, aby się dowartościować, czy też naprawić nieudany dzień. W końcu w trakcie rozgrywki raz przegrywasz, a raz wygrywasz, dlatego masz aż 50% szansy na to, że Twój nastrój będzie w jeszcze gorszym stanie.

Nie graj na pieniądze

Jeśli to tylko możliwe, staraj się grać bez inwestowania w to pieniędzy. W ten sposób będziesz mógł lub mogła naprawdę cieszyć się samą rozgrywką i nic nie stracisz. Być może będzie to pozbawione tej upragnionej adrenaliny, ale też na pewno nie doprowadzi to do powstania długów, problemów psychicznych czy wielu innych konsekwencji związanych z hazardem.

Wyznaczaj sobie granice

Jeśli jednak idziesz do kasyna czy też znajomi koniecznie chcą grać za pieniądze, to koniecznie musisz wcześniej wyznaczyć sobie limity. Nie da się ukryć, że chodzi tutaj głównie o sferę finansową. Oblicz sobie na jak duży wydatek Cię stać lub sporządź nawet symulację bilansu budżetu domowego z różnymi kwotami. Zawsze bierz pod uwagę najgorszy scenariusz, czyli przegraną i utratę gotówki. Załóż, że na przykład wydasz maksymalnie 400 zł i ani grosza więcej. Włóż taką kwotę do portfela, a karty czy pozostałe pieniądze wyciągnij z niego. Postanów sobie też, że nie będziesz od nikogo pożyczać pieniędzy lub nawet powiedz znajomym, że pożyczki są zabronione w trakcie rozgrywek. Umiejętność powiedzenia sobie STOP, to sztuka, ale też daje gwarancję, że nie uzależnisz się od hazardu.

Spójrz prawdzie w oczy i poznaj samego siebie

Emocje związane z hazardem bywają obezwładniające i kontrolowanie ich jest niezwykle trudne. Dlatego osoby, które są bardziej uczuciowe i mają problem z taką kontrolą, są szczególnie narażone na popadnięcie w hazard. Zatem, jeśli uznasz, że masz skłonność do uzależniania się, czy też gry losowe zajmują zbyt wiele Twoich myśli, to już na początku z nich zrezygnuj. Być może w ten sposób uchronisz się przed sporym niebezpieczeństwem.

Nie graj sam

Właśnie otoczenie przyjaciół lub bliskich osób staje się kluczowe w trakcie gier hazardowych. Skoro ufacie sobie wzajemnie, to zapewne zależy im na Twoim dobru. W razie, gdyby emocje związane z graniem za pieniądze zaczęły przejmować nad Tobą kontrolę, bliscy powinni powiedzieć ci, że czas już przestać. W takim momencie postaraj się ich posłuchać i zaprzestań dalszej gry. W końcu najbliższym zawsze zależy na Twoim dobru. Dzięki takiemu wsparciu unikniesz niepotrzebnego ryzyka.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 gwiazd(a), średnio: 5,00 z 5
Loading...

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji +48 733 175 138

Dane Kontaktowe

MediRaty