Jak piją kobiety?

Alkoholizm wśród kobiet to rosnący problem nie tylko w Polsce, ale w większości krajów zachodnich. Ciemne oblicze równouprawnienia, które udowadnia, że kobiety – tak jak mężczyźni – mogą pić za dużo i popaść w chorobę alkoholową. Picie kobiet jest jednak nieco inne niż mężczyzn, dlatego trudniej je zdiagnozować i często również trudniej leczyć.

Dużo pijących kobiet nie jest diagnozowanych

Wśród kobiet, które są uzależnione od alkoholu więcej jest tzw. alkoholików dobrze funkcjonujących. To osoby, których znajomi, a nawet bliscy, nie posądziliby nawet o uzależnienie. Pracujące często na wysokich, odpowiedzialnych stanowiskach piją w taki sposób, że nie cierpi na tym w wyraźny sposób praca zawodowa. Dzięki temu, że świetnie się ukrywają, ich zachowanie przez lata może nie zaalarmować otoczenia. W efekcie, o ile same nie zdecydują się na leczenie, nie uzyskają pomocy.

Kobieta w wieku 35-45 lat – największa grupa ryzyka

Kobiety stają się alkoholikami nieco później niż mężczyźni. Największą grupą ryzyka jest okres między 35 a 45 rokiem życia (u mężczyzn, wg. badań Polskiego Towarzystwa badań nad Uzależnieniami) to wiek między 20-25 rokiem życia.

Coraz więcej młodych kobiet nadużywa alkoholu

W grupie alkoholików dominują w Polsce mężczyźni. Coraz częściej jednak wśród młodych osób pijących, pojawiają się kobiety. We współczesnym społeczeństwie występuje większe niż dawniej przyzwolenie społeczne na to, by kobiety piły alkohol tak samo jak mężczyźni. To równouprawnienie odbija się również na wzroście ilości uzależnionych kobiet.

Dla kobiet picie alkoholu jest znacznie bardziej niebezpieczne

Kobiety pijące są bardziej niż mężczyźni podatne na różnego rodzaju problemy zdrowotne będące konsekwencją picia. Są zagrożone nowotworem sutka, zaburzeniami hormonalnymi, Łatwiej zapadają na choroby wątroby, osteoporozę. Pijące kobiety częściej padają tez ofiara przemocy fizyczne, nadużyć seksualnych i wypadków.

Kobieta alkoholik – leczenie

Sam proces leczenia się z alkoholizmu w przypadku kobiet jest taki sam jak u mężczyzn. Trzeba przejść detoks, a następnie proces zdrowienia oparty o psychoterapię, grupy wsparcia. Niestety dla kobiet trzeźwienie jest trudniejsze. Po pierwsze, wymaga przyznania się do posiadania problemu, który jest w przypadku kobiet znacznie mocniej napiętnowany społecznie.

Kobiety mają też mniejszą grupę wsparcia niż mężczyźni. O ile o pijącego męża często walczy żona i dzieci, o tyle kobieta często nie ma takiej pomocy, bo albo jest samotna w momencie rozpoczynania się choroby, albo mężczyzna, który orientuje się, że ma żonę alkoholiczkę – odchodzi, zostawiając ją samą. Widać to wyraźnie w przypadku interwencji kierowanych do kobiet. Przy interwencji robionej po to, by przekonać pijącego mężczyznę do leczenia pojawia się kilka osób. W interwencji kierowanej do kobiety często uczestniczą jedna – dwie osoby.

Zdarza się nawet, że partnerzy kobiet, które piją, nie chcą by podejmowały one leczenie. Wynika to z poczucia zagrożenia, że jeśli kobieta przestanie pić, to partnera zostawi. Drugim powodem bywa zazdrość o partnerkę związana z tym, że w placówkach odwykowych z reguły więcej jest mężczyzn niż kobiet, zatem jeśli kobieta tam pójdzie, to może zostać ‘poderwana”.

Jak pomóc pijącej kobiecie?

Podstawowym zadaniem osób wspierających alkoholika w trzeźwieniu, jest ułatwienie mu zrozumienia, że jest chory oraz pomoc w procesie leczenia. Nikt nie jest w stanie zmusić alkoholika do tego, by zaczął się leczyć, ale dobrze przygotowana interwencja może dać mu potrzebną motywację.

Bardzo ważne jest to, by nie unikać problemu, nie czekać aż „samo przejdzie” i nie zamiatać problemu pod dywan. Dla osób, które chcą pomóc kobiecie wytrzeźwieć prowadzone są grupy wsparcia. Warto też odwiedzić gabinet terapii uzależnień i w trakcie bezpośredniej rozmowy z terapeutą wspólnie zastanowić się, jakie są opcje pomocy.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji +48 733 175 138

Dane Kontaktowe

MediRaty