Jak walczyć z negatywnym myśleniem?

Codzienne życie nie oszczędza praktycznie nikogo, jeśli chodzi o negatywne myśli, które z różnych powodów pojawiają się w naszych głowach. Niestety ich tłumienie jest jedną z najtrudniejszych, a wręcz niewykonalnych rzeczy. Niezależnie od przyczyny naszych zmartwień i lęków, z całą pewnością są one trudne do kontroli, a dodatkowo ich wypieranie i tłumienie po prostu nie działa. Im bardziej chcemy nie myśleć o czymś negatywnym, tym mocniej te myśli do nas wracają. Jak więc walczyć z negatywnym myśleniem?

Rozpraszaj uwagę

Nasz umysł ma naturalną tendencję rozpraszania uwagi w przypadku czegoś, o czym wolimy nie myśleć, np. popełnionego błędu. Warto więc zacząć skupiać myśli na wielu innych sprawach jak np. skupić się na tym, co jutro mam do zrobienia, z kim się zobaczymy, co jutro planujmy, nawet co mamy ochotę zjeść. To nasza głowa wytwarza obrazy. Myśli skupiają się wówczas na losowych sprawach, co zazwyczaj pozwala nam się nieco uspokoić i odejść od natrętnych myśli. Rozproszenie uwagi działa wówczas, gdy przenosimy uwagę na pojedyncze zagadnienia, a nie pozwalamy myślom błądzić bez celu. Takie błądzenie wiąże się z odczuwaniem bezradności, dlatego warto skupić uwagę, chociażby na muzyce, programie telewizyjnym, nadchodzącym wydarzeniu lub ukochanej osobie. Należy myśleć o wszystkim, co wiąże się z pozytywnymi odczuciami i odciąga nas od czarnych myśli.

Unikaj stresu

Kiedy mamy mnóstwo spraw na głowie, brakuje nam czasu na myślenie o nieistotnych sprawach, ale okazuje się w praktyce, że stres tylko wzmacnia nieproszone myśli, które szybko powracają ze zdwojoną siłą. Dlatego tak bardzo istotny jest odpoczynek, odreagowywanie, danie sobie chwili oddechu poprzez wysłuchanie ulubionych utworów, obejrzenie filmu, ćwiczenia, spacer, wyjście ze znajomymi. Należy zająć się takimi czynnościami, które umożliwią oderwanie się od trudnych natręctw i dadzą ulgę, pozwolą odetchnąć.

Staraj się myśleć pozytywnie

Kiedy tylko odkryjesz, które rzeczy prowadzą do negatywnych myśli, unikaj ich. Jeśli tylko możesz, zastąp je innymi, które budzą w tobie miłe uczucia. Nie męcz się ani nie utrudniaj sobie niepotrzebnie życia. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi i przyjemnymi doświadczeniami. Jeśli to, co widzisz, słyszysz i czytasz, jest pozytywne, jeśli ludzie wokół ciebie są nastawieni pozytywnie, to łatwiej będzie Ci trzymać negatywne myśli na odległość. Każdy impuls negatywnych myśli łatwiej będzie wyłączyć, jeśli będziesz otoczony optymizmem.

Powtarzaj pozytywne stwierdzenia w sytuacjach, w których kiedyś myślałeś negatywnie. Zamiast pozwolić, by nawiedziła Cię negatywna myśl, która nawykowo wracała, wybierz nawyk pozytywnego myślenia w podobnej sytuacji. Nie ma znaczenia, skąd pochodzi dana myśl. Ważne jest to, że możesz ją wyłączyć i stworzyć warstwę ochronną na czas, gdy będziesz się ich pozbywać. Kluczowe bowiem jest wyłapanie negatywnych myśli, zanim będą miały czas na znalezienie się w Twoim umyśle.

Dodatkowo ważne jest, aby skupić się na swoich mocnych stronach i dobrych cechach. Jeżeli nie możesz zmienić tego, co masz, upewnij się, że czerpiesz z tego jak najwięcej i jesteś przy tym szczęśliwy. Zadbaj o swój rozwój osobisty i wzmacnianie mocnych stron poprzez pozytywne myślenie i przekonania na temat własnych kompetencji i cech. Dzięki temu podbudujesz pewność siebie i samokontrolę.

Bądź wdzięczny

Wdzięczność nie jest tylko mówieniem „dziękuję”. Wdzięczność to głównie postawa, która wyraża się chęcią docenienia tego, co nas otacza oraz skupieniem się na bieżącej chwili. Ludzie wdzięczni to tacy, którzy są świadomi dobra i zła, piękna i brzydoty. Widzą je, a jednak nie odrzucają, akceptują, potrafią zaryzykować. Chcą po prostu spróbować wszystkiego, jednocześnie wyciągając wnioski z doświadczeń, nawet tych najtrudniejszych. Samo bycie wdzięcznym napędza szereg pozytywnych zdarzeń. Dlatego też, jeśli doświadczymy czegoś niemiłego i trudnego, zamiast pogrążać się w smutku, warto postarać się odpowiedzieć sobie na kilka, z pozoru łatwych pytań, jak np. co możesz uznać w tym wydarzeniu za dobre, czego się z tego nauczyłeś, jaką możesz wynieść z tego korzyść lub co powinieneś dalej zrobić? Odpowiedzi na takie pytania nie muszą przyjść od razu. Jednak, kiedy się już pojawią, umożliwiają podjęcie dalszych, konkretnych i pozytywnych działań. Warto mieć w pamięci, że postawa wdzięczności raczej nie może się obrócić przeciwko nam. Pozwala ona natomiast rozwinąć się i przezwyciężyć ograniczenia.

Skuteczne wskazówki

1. Rozładuj napięcie – gdy tylko pojawią się czarne myśli, odbieraj im przestrzeń. Zajmij się ciekawą lekturą, aktywnością fizyczną lub spacerem z bliską osobą.

2. Trenuj uważność – całkowicie skupiaj uwagę na tym, czego aktualnie doświadczasz, bez oceniania, wspominania czy wybiegania myślą w przyszłość. Po prostu zaakceptuj negatywne myśli jako stan, który za chwilę przeminie.

3. Racjonalizuj emocje – dosłownie „przyłapuj się” na nawykowych, negatywnych myślach; oddzielaj rzeczywiste problemy od tych wyolbrzymionych.

4. Odczytuj znaczenia myśli – analizuj przyczyny negatywnego myślenia. Pozwoli Ci to na odkrycie niezaspokojonych potrzeb i np. zmianę pracy na bardziej satysfakcjonującą.

5. Zmień perspektywy – zacznij doceniać pomyślne i pozytywne wydarzenia; natomiast z porażek zacznij wyciągać konstruktywne wnioski.

6. Myśl pozytywnie – praktykuj nowe, budujące schematy poprzez otaczanie się pozytywnymi, pogodnymi ludźmi. Angażuj się w dobre działania i świadomie przenoś negatywne myśli na pozytywne jak np. „mam pecha” zmień na „tym razem się nie udało, ale w innych sprawach mam prawdziwe szczęście”.

Negatywne myślenie nie tyle, ile odbiera radości z życia, ale utrudnia relacje społeczne, a nawet prowadzi do problemów zdrowotnych, np. zaburzeń snu, odżywiania się lub chorób sercowo-naczyniowych. Warto zrozumieć, że nasze szczęście jest naszym własnym wyborem. Systematyczna i wytrwała praca z myślami jest wyzwaniem i drogą do coraz lepszego samopoczucia, poznawania samego siebie oraz do lepszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Dlatego trzeba ją dobrze opanować, ćwiczyć i na własny sposób pojąć.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 gwiazd(a), średnio: 1,00 z 5
Loading...

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji +48 733 175 138

Dane Kontaktowe

MediRaty