Jakie uprawnienia powinni mieć terapeuci uzależnień? Jak wybrać ośrodek?

Terapeuta uzależnień to zawód, który odgrywa szczególną rolę podczas wychodzenia z choroby. Oznacza to, że jego umiejętności, kwalifikacje i nabyte doświadczenie stają się kluczowe, aby pacjent szybciej poradził sobie z nałogiem i możliwe stało się prawidłowe zdiagnozowanie problemu oraz jego źródła. Dlatego tak ważne jest wybieranie jedynie takiego ośrodka, w którym pracują odpowiednio przygotowani specjaliści.

Czym zajmuje się terapeuta uzależnień?

Na samym początku musisz wiedzieć, że terapeuta uzależnień jest specjalistą z dziedziny psychologii lub też psychiatrii, którego głównym zakresem wiedzy jest właśnie diagnozowanie i leczenie różnego rodzaju nałogów. Podczas swojej pracy wspiera pacjentów przy problemach emocjonalnych, trudnych decyzjach życiowych, a także w procesie samorozwoju osobowościowego pacjentów. Zawsze głównym założeniem terapeuty ma być wewnętrzne wzmocnienie chorego, aby był w stanie znów przejąć kontrolę nad swoim życie i przezwyciężyć swoje uzależnienie.

Zazwyczaj spotkania z psychoterapeutą mogą przybierać różną formę, tj. spotkań indywidualnych bądź też grupowych. Wiele zależy od potrzeb i problemów pacjentów. W wielu przypadkach podjęcie leczenia w specjalnym ośrodku terapii uzależnień jest najskuteczniejszą metodą. Sprawiającą przy okazji, że kontakt z terapeutą staje się łatwiejszy, częstszy i bardziej konkretny. Oczywiście jest to możliwe zawsze, gdy w ośrodku pracują wykwalifikowane osoby.

Jakie uprawnienia powinni mieć terapeuci uzależnień? Jak wybrać ośrodek?

Jakie uprawnienia musi zdobyć terapeuta uzależnień?

Nabyta wiedza przez terapeutę zawsze musi iść w parze z uzyskaniem odpowiedniego doświadczenia. Całkowitą podstawą jest uzyskanie humanistycznego wykształcenia w dziedzinach takich jak — psychologia, pedagogika, socjologia itp. Jednak to nie wszystko, gdyż każdy psychoterapeuta do tego powinien ukończyć kurs kwalifikacyjny. Uzyskuje za niego certyfikat potwierdzony przez PRP, czyli Polską Radę Psychoterapii. Obecnie w Polsce istnieje wiele szkół, które dają możliwość uzyskania takiej kwalifikacji, do których należy m.in. Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Instytut Terapii Gestalt, Wielkopolskie Towarzystwo Terapii Systemowej bądź też Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Specyfika pracy terapeuty opiera się na ciągłym rozwoju i konieczności zagłębiania się w coraz nowsze studia przypadków. Dlatego można śmiało powiedzieć, że proces ich kształcenia nigdy nie ma końca i dzięki temu mogą stawać się coraz lepszymi.

Jak wygląda kurs na terapeutę?

Po zakończeniu studiów konieczne są kursy, składające się z zajęć teoretycznych i praktycznych, trwających ok. 700 godzin. Oprócz tego potencjalny terapeuta powinien osobiście poddać się 2-3 letniej terapii pod okiem doświadczonego psychoterapeuty, może się to odbyć zarówno w grupie, jak i w trakcie indywidualnych spotkań. Niezbędne są też tzw. superwizje, wynoszące ok. 150 godzin. Do tego każda osoba powinna również odbyć staż (ok. 400 godzin) oraz praktyki pod superwizją, które trwają zazwyczaj 2 lata. Samo szkolenie trwa mniej więcej 4 lata i zostaje zakończone egzaminem.

Jaki ośrodek terapii uzależnień warto wybrać?

Najważniejszy jest oczywiście czynnik ludzki, czyli to, aby w ośrodku pracowali certyfikowani terapeuci. Jednak oprócz kwestii związanych z kwalifikacjami specjaliści powinni potrafić słuchać i prowadzić dialog z pacjentami. Podczas oceniania personelu duże znaczenie dla wielu pacjentów ma fakt, jak długo działa już ośrodek, a także ilu pacjentów wcześniej zdecydowało się wybrać właśnie tę placówkę. Poza tym większym uznaniem w oczach uzależnionych cieszą się terapeuci, którzy poniekąd przechodzili przez to samo, co oni. Ten aspekt bardzo często przekonuje ich, że w tym ośrodku naprawdę zostaną zrozumiani, a przy okazji będą mogli porozmawiać z osobą, która przebyła tę samą drogę i jest dowodem na to, że można wyjść z uzależnienia.

Chorzy powinni również zwracać uwagę na zakres terapii, a dokładnie na metody, jakie są stosowane. Bardzo przydatne będzie wcześniejsze odbycie terapii, aby uzyskać wiedzę, z jakim uzależnieniem naprawdę masz do czynienia. W końcu mogą dzielić się one na wiele rodzajów, np.:

  • chemiczne — związane z alkoholem, lekami bądź narkotykami,
  • behawioralne — seks, zakupy, hazard, jedzenie itd.,
  • mieszane i krzyżowe, kiedy to występuje większa liczba uzależnień.

Jeśli okaże się, że Twój nałóg dotyczy uzależnienia od alkoholu, to musisz wybrać placówkę kierującą terapię pod uzależnienia chemiczne. Jeśli obok uzależnienia zostaną zdiagnozowane także jakieś choroby psychiczne, to także na tę kwestię trzeba zwrócić uwagę, dokonując wyboru ośrodka. Nawet jeśli poszukiwania potrwają dłuższą chwilę, to jednak poświęcony czas na selekcję przyniesie znacznie lepsze efekty i da szansę na prawdziwe wyjście z nałogu.

Dopiero w dalszej kolejności warto zwrócić uwagę na czas trwania terapii, lokalizację czy też wygląd wewnętrzny lub zewnętrzny samego budynku. Z czasem zdasz sobie sprawę, że w rzeczywistości nie odgrywa to tak dużej roli, jakby mogło się wydawać.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji +48 733 175 138

Dane Kontaktowe

MediRaty