Czasem dwie osoby po pewnym czasie przestają już czuć do siebie nawzajem tyle miłości co wcześniej. Zaczyna brakować tematów do rozmów, wspólne spędzanie czasu przestaje mieć znaczenie, a ty zauważasz, że nie chcesz już dłużej tkwić w takim związku. Jednak każdy z nas wie, że zerwanie nie jest proste i zazwyczaj wiąże się z cierpieniem. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak rozstać się w zgodzie i choć nie ma jednej zasady, to podjęcie paru kroków, może Ci to ułatwić.
Komunikacja w związku – pomoże w budowaniu i w rozstaniu
Rozmowa jest najważniejszym fundamentem każdej relacji, dlatego jeszcze w trakcie trwania związku postaraj się otwarcie komunikować, co ci się nie podoba i chcesz zmienić. Dzięki temu zaczniesz pokazywać drugiej osobie, że nie wszystko układa się dobrze, więc będziecie mogli spróbować naprawić pewne rzeczy. Jeśli rozstanie i tak będzie nieuniknione, to przynajmniej będziesz mieć słuszne wrażenie, że została podjęta próba ratowania związku.
Pamiętaj, że o wiele trudniej jest rozstać się w zgodzie, jeżeli druga osoba była przekonana o tym, że wasze uczucie było nadal tak samo silne i nie wiedziała nic o problemach oraz o twoich wątpliwościach. Po prostu wtedy nie będzie mogła zrozumieć, dlaczego chcesz zakończyć związek.
W jaki sposób zakończyć związek w zgodzie?
Nie oczekuj, że od samego początku po rozstaniu zostaniecie przyjaciółmi, bardzo rzadko się tak zdarza i może budzić wątpliwości co do wcześniejszej miłości. Jednak spokojna i szczera rozmowa, najlepiej w jakimś neutralnym miejscu np. w kawiarni lub w parku, może pozwolić wam dojście do porozumienia. W wielu przypadkach to właśnie przebieg rozstania decyduje o tym, czy będziecie potrafili żyć później w zgodzie.
Szczerość i wyczucie – tego się trzymaj
Zwróć uwagę na to, by w trakcie rozmowy zachować klasę i nie wyrzucać drugiej osobie jej wszystkich wad bądź zwyczajów, które cię denerwowały. Staraj się zachowywać uprzejmie, ale nie ukrywaj swoich emocji. W końcu twój dotychczasowy partner bądź partnerka zdążyli poznać cię na tyle, że zauważą brak szczerości. Nie chodzi też o to, by kogoś zranić swoją obojętnością, bo to może spowodować jeszcze większą niechęć, a wtedy trudno wam będzie zakończyć związek z zachowaniem poprawnych kontaktów.
Nie hamuj emocji, tylko je kontroluj
Jeżeli w trakcie rozmowy widzisz, że druga osoba jest mocno zdenerwowana, to nie powstrzymuj jej krzyków bądź płaczu, ponieważ może to być dla niej lub niego jedyny sposób, żeby poradzić sobie z tą trudną sytuacją. Możesz tylko wspomnieć o waszych wspólnych, miłych przeżyciach i zapewnić, że pozostaną w twojej pamięci na zawsze. Jednak jasno podkreślaj, że nie chcesz już dłużej kontynuować tej relacji.
Daj przestrzeń i czas na przemyślenia
Po zakończeniu związku daj trochę czasu na ochłonięcie, nie afiszuj się również z nową znajomością, ponieważ to będzie tylko budziło pytania i domysły, od jak dawna znasz nową dziewczynę lub chłopaka. Po prostu pozwól drugiej osobie oswoić się z zaistniałą sytuacją. Niech zacznie sobie układać nową rzeczywistość, ale tym razem już bez ciebie.
Kiedy uznasz to za słuszne, możesz spróbować się skontaktować, by np. oddać jego bądź jej rzeczy, a przy okazji odebrać swoje. Jednak już w trakcie rozmowy telefonicznej lub w wiadomości tekstowej zaznacz, jaki ma być cel spotkania. Dzięki temu zabliźniona rana nie zostanie znów otwarta, ale również nie zrobisz niepotrzebnej nadziei na powrót dawnych uczuć.
Jak radzić sobie z bagażem doświadczeń?
Nie każdą relację można zakończyć przy pomocy paru słów wyjaśnienia, by później móc otworzyć się na nowe znajomości. W końcu często związek nie ograniczał się jedynie do uczuć, ale również do bardziej prozaicznych spraw, jak wspólny kredyt, mieszkanie, zwierzęta lub nawet dzieci. W takiej sytuacji potrzeba jeszcze większych starań o to, by rozstać się w zgodzie, dzięki temu nie wyrządzimy krzywdy sobie wzajemnie bądź innym niewinnym osobom. Szczególnie jest to istotne, jeżeli dochodzi do rozwodu, a w konsekwencji do podziału majątku oraz opieki nad potomstwem. Zachowaj wtedy trzeźwość umysłu, staraj się iść na kompromisy i nie słuchaj zbyt wiele rad osób postronnych.
Zapamiętaj też, że strach przed zranieniem kogoś innego nie powinien być jedynym powodem, dla którego nie chcesz się rozstać. W końcu chodzi o twoje szczęście, a szczera rozmowa, szacunek i zrozumienie mogą naprawdę wiele zdziałać.
Czy każdy związek można zakończyć w zgodzie?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie,bo w końcu każde zakończenie związku ma inną przyczyną i przebiega w odmienny sposób. Niektóre z nich od początku miały toksyczny charakter, a w takiej sytuacji osiągnięcie kompromisu często jest po prostu niemożliwe. Poza tym będziesz wtedy tylko tracić czas oraz energię, która przyda ci się jeszcze na rozpoczęcie nowego etapu w swoim życiu.
Oprócz tego wiele zależy od charakteru drugiej osoby, ponieważ niektórzy reagują bardzo emocjonalnie, co może przerodzić się w gniew czy nadmierny smutek. Jednak będąc w związku z taką osobą, najlepiej wiesz, czego się spodziewać.
Widzisz zatem, że decyzja o końcu związku nigdy nie jest prosta, ale przy zachowaniu klasy, szczerości i empatii możesz rozstać się w zgodzie. Dzięki temu łatwiej ci będzie zakończyć ten etap, a później rozpocząć nowy.