Nie czekaj, zadzwoń teraz! Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji +48 733 175 138

000000194241 Numer księgi rejestru podmiotu leczniczego nadany przez Wojewodę

Leczenie uzależnienia od hazardu

Pierwsze objawy uzależnienia od hazardu

Pierwsze objawy
uzależnienia od hazardu

Człowiek przestaje dostrzegać straty finansowe i inne a widzi tylko hipotetyczną wygraną. Emocje związane z grą są tak silne, że już nic innego nie jest ich w stanie pobudzić do takiego natężenia. Można by powiedzieć że narkotykiem w tym uzależnieniu staje się pieniądz i emocje. W tym wypadku człowiek uzależnia się nie tyle od konkretnej gry hazardowej, maszyny, komputera, miejsc do grania hazardowego ale od stanów emocjonalnych jakie powstają na skutek własnej aktywności hazardowej. Uzyskując stan silnego pobudzenia grą, emocjonalnego „haju” i poczucia satysfakcji z wygranej dąży do powtarzania tego stanu, nie reagując w ciągu hazardowym na sygnały ostrzegawcze i straty doświadczane w efekcie bezkrytycznego dążenia do uzyskania „haju” z wygrywania. W takiej sytuacji mówimy o patologicznym hazardzie, uzależnieniu od hazardu. Człowiek, który się uzależni wymaga profesjonalnej pomocy, leczenia uzależnienia – najlepiej w ośrodku terapii uzależnień.

Gdy osoba uzależniona trafia do ośrodka na początku terapii jest diagnozowana. Ludzie lubili, lubią i będą lubić hazard, napięcie jemu towarzyszące, niepewność, no i euforię z wygranej. Mnóstwo ludzi gra w Toto­lotka – są hazardzistami, oczywiście nie uważając się za nich. Więc może zdefiniujmy hazard i hazardzistę na początek. Charakter tej rozrywki sprawia że wynik jest nie możliwy do przewidzenia i jednocześnie nie istnieją żadne strategie umożliwiające uzyskanie lepszych wyników bez złamania zasad gry. Hazardzista to osoba uczestnicząca w takich grach gdzie decyduje przypadek, ryzykująca pieniądze oraz inne dobra materialne i niematerialne w celu uzyskania korzyści materialnej.

Czy jest coś złego w hazardzie ? Jak w każdym zachowaniu – nie ma nic złego, dopóki nie przynosi szkody nikomu. Niestety często staje się tak, że osoby grające w gry hazardowe przekraczają granicę rozrywki, zabawy i uzależniają się od hazardu. Dzieje się tak w momencie gdy tracą kontrolę nad swoim zachowaniem, gdy gra przestaje być tylko rozrywką, gdy już nie można zrezygnować z gry. Zaczyna się koncentracja myślenia na graniu, fantazje na temat ewentualnej wygranej.

Uzależnienie od hazardu – leczenie terapią

Uzależnienie od hazardu
– leczenie terapią

Gdy osoba uzależniona trafia do ośrodka terapii uzależnień na początku terapii diagnozowana. W diagnostyce uzależnienia od hazardu wyróżnia się hazardzistów akcji szukających w grze pobudzenia, reagujących podobnie jak osoby po przyjęciu kokainy. Druga grupa, należy do hazardzistów ucieczki, uciekających poprzez grę od swoich problemów a ich fizjologiczna reakcja z gry podobna jest jak po przyjęciu morfiny. Powyższy opis nie pozostawia wątpliwości, że pozostawienie hazardzisty bez fachowej pomocy terapeutycznej prowadzi do degradacji pscho­fizyczno­społeczno-materialnej.

Do rozpoczęcia procesu leczenia uzależnienia od hazardu potrzebna jest rzetelna diagnoza stopnia zaawansowania patologicznego hazardu, poziomu nasilenia zniekształceń poznawczych u hazardzisty, niespotykany w innych uzależnieniach oraz ocena poziomu zadłużenia. Proces ten wymaga intensywnej pracy terapeutycznej opartej na odbudowaniu umiejętności osoby do trzeźwego poradzenia sobie z konsekwencjami grania, odzyskiwania zaufania do siebie, poczucia własnej wartości, radzenia sobie ze stresem , odtworzenia racjonalnego, krytycznego wobec swojej sytuacji myślenia oraz poprawy relacji z najbliższym otoczeniem. Intensywny program leczenia najlepiej zacząć realizować w stacjonarnym ośrodku terapii uzależnienia. Daje to możliwość przyjrzenia się wszelkim szkodom wynikającym z aktywnego uzależnienia, także somatycznym. Właściwe leczenie wymaga konsultacji lekarza psychiatry, ponieważ w zaawansowanym uzależnieniu od hazardu często pojawia się depresja, zaburzenia lękowe, myśli samobójcze.

Hazard to wszelkie gry pieniężne w których o wygranej decyduje przypadek, losowy. Uczestnictwo w intensywnym programie terapii uzależnień, realizowanym w ośrodku leczenia uzależnień daje ogromną szansę na powrót do normalnego życia.

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji +48 733 175 138

Dane Kontaktowe

MediRaty