Leczenie uzależnienia od hazardu

Pierwsze objawy uzależnienia od hazardu

Pierwsze objawy
uzależnienia od hazardu

Człowiek przestaje dostrzegać straty finansowe i inne a widzi tylko hipotetyczną wygraną. Emocje związane z grą są tak silne, że już nic innego nie jest ich w stanie pobudzić do takiego natężenia. Można by powiedzieć że narkotykiem w tym uzależnieniu staje się pieniądz i emocje. W tym wypadku człowiek uzależnia się nie tyle od konkretnej gry hazardowej, maszyny, komputera, miejsc do grania hazardowego ale od stanów emocjonalnych jakie powstają na skutek własnej aktywności hazardowej. Uzyskując stan silnego pobudzenia grą, emocjonalnego „haju” i poczucia satysfakcji z wygranej dąży do powtarzania tego stanu, nie reagując w ciągu hazardowym na sygnały ostrzegawcze i straty doświadczane w efekcie bezkrytycznego dążenia do uzyskania „haju” z wygrywania. W takiej sytuacji mówimy o patologicznym hazardzie, uzależnieniu od hazardu. Człowiek, który się uzależni wymaga profesjonalnej pomocy, leczenia uzależnienia – najlepiej w ośrodku terapii uzależnień.

Hazard, a hazardzista

Gdy osoba uzależniona trafia do ośrodka terapii początkowej jest diagnozowana. Ludzie lubili, lubią i muszą lubić  hazard , oferty jemu towarzyszące, niepewność, no i euforię z wygranej. Mnóstwo ludzi gra w Totolotka – są hazardzistami, oczywiście nie uważając się za nich. Więc może zdefiniowaćmy hazard i hazardzistę na początku. Charakter tej rozrywki sprawia, że ​​wynik jest niemożliwy do przewidzenia i oczekiwania na wszystkie inne strategiczne opcje wyszukiwania lepszych wyników bez złamania zasad gry. Hazardzista to osoba uczestnicząca w takich grach, gdzie decyduje się na przypadek, ryzykująca pieniądze oraz inne dobre materiały i niematerialne w celu uzyskania potrzebnych materiałów.

Czy jest coś złego w hazardzie? Jak w każdym zachowaniu – nie ma nic złego, dopóki nie przynosi szkody nikomu. Niestety, często się tak dzieje, że osoby grające w gry hazardowe przekraczają granice rozrywki, zabawy i uzależnienia od hazardu. Dzieje się tak w momencie gdy tracą kontrolę nad swoim zachowaniem, gdy gra przestaje być tylko rozrywkową, gdy już nie można zrezygnować z gry. Zaczyna się koncentrować myśl na graniu, fantazje na temat ewentualnej wygranej.

Uzależnienie od hazardu - leczenie terapią

Uzależnienie od hazardu
– leczenie terapią

Gdy osoba uzależniona trafia do ośrodka terapii uzależnień na początku terapii diagnozowana. W diagnostyce uzależnienia od hazardu wyróżnia się hazardzistów akcji szukających w grze pobudzenia, reagujących podobnie jak osoby po przyjęciu kokainy. Druga grupa, należy do hazardzistów ucieczki, uciekających poprzez grę od swoich problemów a ich fizjologiczna reakcja z gry podobna jest jak po przyjęciu morfiny. Powyższy opis nie pozostawia wątpliwości, że pozostawienie hazardzisty bez fachowej pomocy terapeutycznej prowadzi do degradacji pscho­fizyczno­społeczno-materialnej.

Proces leczenia

Do rozpoczęcia procesu leczenia uzależnienia od hazardu potrzebna jest rzetelna diagnoza stopnia zaawansowania patologicznego hazardu, poziomu nasilenia zniekształceń poznawczych u hazardzisty, niespotykany w innych uzależnieniach oraz ocena poziomu zadłużenia. Proces ten wymaga intensywnej pracy terapeutycznej opartej na odbudowaniu umiejętności osoby do trzeźwego poradzenia sobie z konsekwencjami grania, odzyskiwania zaufania do siebie, poczucia własnej wartości, radzenia sobie ze stresem , odtworzenia racjonalnego, krytycznego wobec swojej sytuacji myślenia oraz poprawy relacji z najbliższym otoczeniem. Intensywny program leczenia najlepiej zacząć realizować w stacjonarnym ośrodku terapii uzależnienia. Daje to możliwość przyjrzenia się wszelkim szkodom wynikającym z aktywnego uzależnienia, także somatycznym. Właściwe leczenie wymaga konsultacji lekarza psychiatry, ponieważ w zaawansowanym zależne od hazardu często używane są depresja, zaburzenia lękowe, myśli samobójcze.

Hazard to wszelkie gry pieniężne w którym o wygranej decyduje przypadek, losowy. Uczestnictwo w intensywnym programie terapii uzależnień, realizowanym w ośrodku leczenia uzależnień daje szeroką ofertę na powrót do normalnego życia.

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji +48 733 175 138

Dane Kontaktowe

MediRaty