Leczenie Lekomanii

Uzależnienia od leków - leczenie skuteczną terapią

Uzależnienia od leków – leczenie skuteczną terapią

Uzależnienie od leków jest równie silne w sferze psychicznej jak i fizycznej. Lekomania bardzo łatwo i szybko się zaczyna. Coś boli, nie możemy spać, kiepskie samopoczucie – lekarz, farmaceuta w aptece poleci nam całe mnóstwo leków, które szybko nam pomogą. Skoro raz pomogły to przy kolejnej sytuacji już wiemy jak szybko sobie poradzić. Jak lek bez recepty nie działa to idziemy do lekarza i otrzymujemy coś mocniejszego, nowej generacji i zaczyna się błędne koło uzależnienia. Leki nasenne, przeciwbólowe, uspakajające nie rozwiązują niestety problemów kryjących się za bólem, bezsennością, niepokojem ale szybko pozwalają od nich uciec. Gdy problemy się nasilają to zaczynamy brać więcej, częściej… Aż dochodzimy do momentu, że bez leku już nie można funkcjonować.

Uzależnienie od leków w fazie mocno zaawansowanej to z reguły branie leków non – stop. Bliscy funkcjonują normalnie, ale uwaga jest skupiona na tym aby zdobyć lek, aby go nie zabrakło.Wyłudzanie recept od kolejnych lekarzy, oszukiwanie w aptekach, czasem kupowanie z nielegalnych źródeł – to dzień powszedni osoby uzależnionej od leków. Próby odstawienia przebiegają fatalnie, objawy odstawienia są koszmarne – bóle, lęki, drżenia aż do napadów drgawkowych. Trudno sobie bez fachowej pomocy z tym poradzić, więc takie samodzielne próby najczęściej kończą się powrotem do brania. Często bliscy osoby uzależnionej od leków bardzo długo nie orientują się, że jest jakiś problem. Leków nie czuć jak alkoholu, z reguły osoby są spokojne, mają wytłumaczenie – lekarz mi przepisał. Dopiero w sytuacji kryzysowej – przedawkowania albo objawów odstawienia, bo nagle zabrakło leków dostrzegają co się dzieje.

Z badań Ministerstwa Zdrowia wynika, że wśród Europejczyków Polacy kupują i zażywają najwięcej farmaceutyków w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Część leków jest zalecanych przez lekarzy ale zdecydowanie więcej jest kupowanych pod wpływem reklamy, polecenia znajomych. Z tak ogromnej ilości zażywanych leków wynika problem nadużywania a wreszcie uzależnienia od leków. Oczywiście nie wszystkie leki mają efekt uzależniający, ale nadużywanie żadnego leku, nawet witamin, nie jest obojętny dla zdrowia. A co dopiero jeżeli mówimy o lekach uspakajających, nasennych, przeciwbólowych, które zmieniają naszą świadomość. Benzodiazepiny, barbiturany, leki zawierające kofeinę, kodeinę są środkami farmaceutycznymi, chemicznymi, bardzo silnie wpływającymi na psychikę powodując mocne uzależnienie, przez co leczenie lekomanii jest długotrwałym procesem.

Leczenie uzależnienia od leków

Leczenie uzależnienia od leków

W zasadzie jedyną skuteczną pomocą jest detoksykacja i psychoterapia w warunkach stacjonarnych, w ośrodku leczenia uzależnień. Skuteczna podstawowa terapia uzależnienia od leków trwa dłużej niż terapia alkoholowa ponieważ okres oczyszczania organizmu ( detoksykacja ) jest dłuższy. Głody lekowe czyli potrzeba wzięcia leku też w bardzo silnej formie pojawiają się częściej w pierwszym miesiącu. Ważnym jest, aby nauczyć się radzić sobie z tymi stanami w bezpiecznym miejscu a najlepszym do tego jest właśnie ośrodek terapii. Ten kto zdecyduje się na podstawowy program w stacjonarnym ośrodku terapii uzależnień,a potem kontynuuje intensywnie w formie ambulatoryjnej, pod stałą opieką ten ma ogromne szanse na dalsze normalne, spokojne życie bez tabletki, bez chemii.

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji +48 733 175 138

Dane Kontaktowe

MediRaty