Nowy rok akademicki właśnie się zaczął. Do sesji jeszcze wprawdzie daleko, ale już za kilka tygodni okaże się, że nie wszyscy wytrzymują napięty harmonogram studenckich zajęć. Statystyki są nieubłagane – coraz większa ilość studentów sięga po różnego rodzaju środki, które mają im pomóc w nauce . Jakie środki psychoaktywne zażywają studenci i kto jest najbardziej narażony na uzależnienie?

Ilu studentów zażywa narkotyki?

Niestety nie ma w Polsce jednoznacznych badań dotyczących tego, jaki procent studentów ma regularny kontakt z narkotykami. Z przeprowadzonego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu badania (w 2015 roku) wynika, że choć raz zażyło narkotyk aż 30% respondentów (48% mężczyzn i 23% kobiet).

Najczęściej sięgają oni po marihuanę, ale pojawia się również amfetamina, LSD, ekstazy. Mniejsza ilość sięga po haszysz, kokainę, mefedron, grzyby, dopalacze i heroinę.

Studenci sięgają też po substancje psychoaktywne, które mają stymulować pracę mózgu i pozwalać na długotrwałą aktywność bez objawów zmęczenia czy konieczności snu. W okresie sesji szczególnie popularny jest modafinil, którego efekty na psychikę i stan fizyczny nie są jeszcze do końca zbadane.

Jacy studenci najczęściej sięgają po narkotyki?

Według opublikowanego w 2003 roku w „Polityce” raportu na temat zażywania przez studentów amfetaminy najczęściej sięgają po nią studenci prywatnych uczelni, następnie politechnik, akademii rolniczych i uniwersytetów. Kierunki, a których bierze się jej najwięcej to Rolnictwo (próbowało 8,1% studentów, Mechanika – 7,3%, Malarstwo – 7,5%).

Co sprzyja sięgnięciu po narkotyk u studentów?

Wśród studentów są dwa główne motywatory sięgania po narkotyki – chęć dobrej zabawy oraz sesja i trudności z nauką. W pierwszym przypadku zażywają oni narkotyki, które mają wpływ na stan świadomości – marihuanę, kokainę, LSD. W drugim, sięgają po amfetaminę i wszelkie inne stymulanty (efedryna i jej pochodne).

Amfetamina – najczęstszy narkotyk w czasie sesji

U studentów bardzo często pojawia się przekonanie, że jeśli wezmą amfetaminę tylko kilka razy w czasie sesji, to nic się nie stanie i będą mogli ją szybko odstawić. Niestety wielu z nich wraca do narkotyku, bo uzależnienie psychologiczne następuje w przypadku tego środka bardzo szybko.

  • Efekty dłuższego zażywania amfetaminy to:
  • Kłopoty ze snem, wyniszczenia organizmu,
  • Spadek i wahania nastrojów,
  • Podwyższony poziom agresji,
  • Możliwe nasilenie objawów depresyjnych i anhedonia.

Paradoksalnie, student zdający sesje na amfetaminie, może po jakimś czasie stracić zainteresowanie kontynuowaniem studiów i dalszą nauką.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie uzależnienie od amfetaminy, efedryny bądź innego stymulanta? Nie czekaj, aż będzie za późno, tylko odwiedź specjalistę uzależnień.

Oceń ten wpis