Psychoterapia dzieci, na czym polega?

Dziecięcy świat jest pełen fantazji, emocji oraz wyobraźni. Przez to może też być bardzo kruchy i z tego powodu szczególnie potrzebuje stabilizacji, ponieważ tylko ona daje poczucie bezpieczeństwa. Dziś nawet dzieci coraz częściej odczuwają różnego rodzaju zaburzenia. Dlatego w takich sytuacjach pomocna jest psychoterapia dziecięca, która pozwala odkryć problem, a następnie uporać się z nim. Sprawdź zatem, na czym polega taka terapia i kiedy warto z niej skorzystać.

Psychoterapia dla dzieci – co to jest?

Czujesz, że twoje dziecko nie do końca radzi sobie z otaczającym go światem i potrzebuje pomocy specjalisty? W takiej sytuacji pomyśl o psychoterapii, dzięki której będzie można wyleczyć różne zaburzenia. Niekiedy dziecko potrzebuje po prostu rozmowy, która pozwoli mu poradzić sobie z określoną sytuacją. Pamiętaj również, że psychoterapia dziecięca może sprawić, że twoja pociecha dostrzeże i zwiększy swój potencjał osobowościowy. Ponadto zacznie lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami oraz negatywnymi emocjami.

Zwróć uwagę na to, że nie każdy człowiek ma taką samą osobowość, więc czasem stres, brak zrozumienia ze strony rówieśników lub trudna sytuacja rodzinna mogą okazać się zbyt dużym ciężarem dla delikatnej psychiki dziecka. Wtedy musisz szybko reagować, a terapia dziecięca może być pierwszym krokiem ku jego równowadze psychicznej i emocjonalnej.

Psychoterapia dzieci, na czym polega?

Kiedy dziecko powinno skorzystać z psychoterapii?

Istnieją różne sytuacje, w których warto skorzystać z psychoterapii dziecięcej. Czasem może to być nagła zmiana w zachowaniu dziecka bądź problemy, np. nieradzenie sobie z rozwodem rodziców, konflikty z rówieśnikami itd. Zastanów się również nad terapią wtedy, gdy doszło do jakiejś trudnej sytuacji lub widzisz, że dziecko nie radzi sobie ze swoimi emocjami. Tak naprawdę istnieje sporo powodów, kiedy należy skorzystać z pomocy psychoterapeuty, dlatego stale obserwuj zachowania dziecka.

Najczęstsze sytuacje, kiedy potrzebna jest psychoterapia dziecięca:

  • pojawienie się trudności w rozwoju dziecka,
  • nieprawidłowe relacje z rówieśnikami,
  • zaburzenia w zachowaniu, np. agresja, przemoc słowna bądź fizyczna wobec rówieśników,
  • zaburzenia emocjonalne, co może być związane z lękiem, problemami ze snem, zaburzeniami odżywiania, autoagresją lub nawet samookaleczeniem,
  • w życiu dziecka dochodzi do zmian, z którymi sobie nie radzi, np. śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców bądź trauma,
  • przyjmowanie substancji psychoaktywnych,
  • myśli samobójcze.

Jak przebiega psychoterapia dzieci?

W trakcie psychoterapii najważniejsze jest dotarcie do prawdziwej przyczyny zaburzeń bądź niektórych zachowań. Dlatego często wymaga czasu i wielu spotkań. Przygotuj się również na to, że na samym początku psychoterapeuta będzie chciał porozmawiać z tobą, a także poznać twój opis problemu, relacji z dzieckiem itp.

Kolejne spotkania to przede wszystkim próba poznania dziecka, dlatego zazwyczaj polega na rozmowie tylko z nim. Dzięki temu specjalista może lepiej poznać jego spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość, a także ogólną charakterystykę jego psychiki. Poza tym ma okazje poznać zwyczaje panujące w rodzinie, relacje pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny oraz kontakty dziecka z rówieśnikami. Rozmowa dotyka również innych kwestii np. szkoły. Obecnie bardzo ważne jest także to, by psychoterapeuta dowiedział się, czy problemy pacjenta mają swoje źródło w świecie wirtualnym, gdzie bywa obrażane bądź wyśmiewane.

Do poznania podstawowego rysu psychologicznego oraz określenia najważniejszych problemów zazwyczaj potrzeba min. 3 spotkań. Jednak często to bardzo indywidualna sprawa, na którą wpływa to, czy dziecko chce współpracować i jak skomplikowany jest jego problem. Dlatego wiele zależy od ciebie i tego, jak przygotujesz swoją pociechę do rozmowy z psychoterapeutą. Najważniejsze jest to, by uświadomić dziecko, że spotkania mają mu pomóc i nie ma w tym żadnego powodu do wstydu.

Zazwyczaj psychoterapia dziecięca kończy się konsultacjami, które odbywają się pomiędzy tobą a specjalistą. Podczas nich psychoterapeuta przedstawia sposoby działania, jakie należałoby podjąć. Czasem sugeruje również, że konieczne są wizyty u innych lekarzy, by zbadali problem z punktu medycznego.

Jakie są rodzaje psychoterapii dziecięcych?

Zauważ, że terapia dziecięca może mieć różną formę i zazwyczaj jej wybór zależy od problemu, z jakim boryka się pacjent. W trakcie spotkań, gdy nawiązuje się nić porozumienia z pacjentem, może też okazać się, że to odpowiednia chwila, aby zdecydować się na inny typ terapii.

Najczęściej można wyróżnić 3 rodzaje terapii, czyli:

  • indywidualną – w tym przypadku psychoterapeuta spotyka się tylko z dzieckiem, a później następuje konsultacja z rodzicem bądź opiekunem prawnym, podczas której omówiony zostaje problem pacjenta i propozycje rozwiązania go;
  • grupową – wtedy terapeuta rozmawia jednocześnie z grupą dzieci, które borykają się z podobnym problemem, a dzięki temu mogą wymieniać się swoim doświadczeniem itp.;

rodzinną – często jest również wykorzystywany ten rodzaj psychoterapii, kiedy to w spotkaniu uczestniczy nie tylko terapeuta i dziecko, ale także opiekun bądź rodzic.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji +48 733 175 138

Dane Kontaktowe

MediRaty