Sezonowa depresja jak jej zapobiec?

Wraz ze spadkiem temperatury, pochmurną pogodą i deszczem czujesz się coraz gorzej? Męczy Cię uczucie przygnębienia oraz nagła utrata sił? Prawdopodobnie to pierwsze objawy sezonowej depresji, która negatywnie wpływa na Twoje życie codzienne, a nawet może rozwinąć się w poważniejsze problemy psychiczne. Dlatego dowiedz się, jak zapobiegać sezonowej depresji, by nie dać się jesiennej chandrze.

Jakie są przyczyny jesiennej depresji?

Nadejście jesieni i zimy zwiastuje ograniczenie promieni słonecznych, co może wpływać na pogorszenie się Twojego samopoczucia, a także na zmiany w gospodarce hormonalnej oraz obniżenie temperatury ciała. Właśnie brak wystarczającej ilości naturalnego światła oraz zaburzenia w funkcjonowaniu zegara biologicznego uznaje się za jedne z najczęstszych przyczyn sezonowej depresji.
Oprócz tego pochmurne oraz coraz krótsze dni sprawiają, że Twój organizm zaczyna produkować większą ilość melatoniny, a tym samym zmusza Cię do mniejszej aktywności. Jednak w dzisiejszym zabieganym świecie przyczynia się to do zwiększenia frustracji, niepokoju i poirytowania własnym stanem. Jeżeli zauważasz u siebie wpływ jesiennej pogody na stan ducha oraz ciała, to nadszedł czas, żeby dowiedzieć się, co zrobić, by zapobiec sezonowej depresji.

Sezonowa depresja jak jej zapobiec?

Jak zapobiegać sezonowej depresji?

Możesz zrobić naprawdę wiele, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia jesiennej chandry. Dzięki temu swobodnie wybierzesz działanie, które najlepiej pasuje do Twojego stylu życia. Możesz zacząć, choćby od wycieczki do jakiegoś rejonu świata, gdzie aktualnie jest piękna, słoneczna pogoda, np. do Hiszpanii. Jednak, jeżeli nie możesz sobie akurat pozwolić na wyjazd, to nie musisz się tym przejmować, ponieważ istnieją też inne sposoby, które skutecznie pozwolą Ci zapobiec sezonowej depresji.

Skorzystaj ze świeżego powietrza

Pada deszcz i wieje silny wiatr, więc po prostu nie masz ochoty wychodzić na zewnątrz? To pierwszy błąd. Choć spacerowanie w taką pogodę bardzo rzadko sprawia przyjemność, to jednak spróbuj przezwyciężyć swoją niechęć. Świeże powietrze zwiększy Twoją koncentrację, a w ten sposób polepszysz swoją wydajność w pracy lub szkole. Jeżeli potrzebujesz motywacji do tego, by wyjść na spacer w deszczowy dzień, to po prostu zabierz swoje dziecko, przyjaciela lub czworonoga na zewnątrz, albo idź na zakupy do sklepu zlokalizowanego nieco dalej niż zazwyczaj.

Zacznij uprawiać sport

Nic tak nie poprawia nastroju w bury dzień, jak właśnie aktywność fizyczna. Dlatego staraj się regularnie uprawiać jakikolwiek sport. Naprawdę rodzaj nie ma żadnego znaczenia, ponieważ najważniejsze będzie to, że zaczniesz się ruszać. Dzięki temu nie tylko zwiększysz sprawność swojego organizmu, ale również przywrócisz odpowiedni poziom testosteronu, serotoniny, dopaminy oraz noradrenaliny. Przy okazji sport wpłynie też na produkcję endorfin i już po krótkiej chwili poczujesz się lepiej. Dzięki temu znacznie zmniejszysz ryzyko wystąpienia sezonowej depresji, więc po prostu ruszaj się dla swojego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Porozmawiaj z kimś o swoich problemach

Często jesienna pogoda obniża ogólne samopoczucie, koncentrację i energię, a przez to czujesz większe rozdrażnienie. Takie zachowania mogą wpływać na gorsze wyniki w nauce bądź pracy, a także na bardziej napięte relacje międzyludzkie. Przez to może narastać lista Twoich problemów, które w końcu staną się zbyt przygniatające. Właśnie z tego powodu potrzebujesz rozmowy z kimś zaufanym, np. przyjacielem, członkiem rodziny lub psychologiem. Dzięki temu od razu poczujesz się lepiej i nabierzesz większego dystansu do swoich problemów. W ten sposób chwilowe pogorszenie nastroju nie przerodzi się w depresję sezonową bądź endogenną.

Kontroluj swoją dietę

Pamiętaj, że prawidłowe odżywianie się jest jednym z najlepszych sposobów na walkę z jesienną chandrą. Dlatego ogranicz podjadanie słodyczy, ponieważ one sprawią tylko, że nabawisz się zbędnych kilogramów, a nie polepszysz swojego nastroju. Zamiast tego wybieraj naturalne produkty i spożywaj prawidłowo zbilansowane posiłki. Szczególnie zadbaj o obecność chudego białka, kwasu foliowego oraz witaminy B12.
Stosuj też różne zioła, np. dziurawiec zwyczajny, ponieważ jego działanie antydepresyjne zostało udowodnione naukowo. Poza tym wybierz też dziką różę, gorzką pomarańczę, koper włoski oraz lipę.
Nie zapomnij również o suplementacji witaminy D, szczególnie w okresie od września do kwietnia. Możesz ją dostarczać przez tabletki lub w pożywieniu, a wtedy musisz wzbogacić swoją dietę w rybę, np. śledzia lub łososia.

Po prostu idź spać

Zwróć uwagę na to, że sen ma niebagatelny wpływ na Twoje samopoczucie oraz ogólną kondycję psychiczną. Dlatego zadbaj o prawidłową higienę snu — wywietrz dobrze sypialnię, ogranicz liczbę bodźców zewnętrznych i usuń zegarek z zasięgu wzroku. Oprócz tego bardzo ważne jest także to, ile czasu poświęcasz na sen. Najzdrowiej będzie, jeżeli będziesz spać min. 8 godzin. Dzięki temu Twój mózg będzie mógł się oczyścić z neurotoksyn, które nagromadziły się w ciągu całego dnia. W ten sposób po przebudzeniu zyskasz więcej energii i sił, co jest potrzebne do zapobiegania sezonowej depresji.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji +48 733 175 138

Dane Kontaktowe

MediRaty