Uzależnienie od hazardu to problem, z którym trzeba walczyć, gdyż może negatywnie wpłynąć na jakość życia danej osoby oraz jej rodziny. Ciągła potrzeba adrenaliny, napięcia związanego z ryzykiem podczas grania czy też chwilowe uczucie spełnienia w trakcie wygranej, to coś, co przyciąga i całkowicie otumania wiele osób. Jednak uzależnienie od hazardu może dopaść niespodziewanie i wtedy twoje życie przestanie być tylko w twoich rękach. Dlatego koniecznie sprawdź, jak rzucić hazard oraz rozpocząć leczenie, które pozwoli ci zacząć żyć na nowo bez ciężaru uzależnienia na barkach.

Uzależnienie od hazardu – skuteczne leczenie. Jak rzucić hazard_ Blog Ośrodek Terapii Uzależnień Wiosenna

Czy to już uzależnienie od hazardu? Poznaj objawy

Rozpoczęcie leczenia warto rozważyć już, gdy występują poniższe objawy i są bezpośrednio związane z uzależnieniem od hazardu, takie jak:
● myślenie tylko o grach losowych i zdobywaniu na nie pieniędzy,
● problemy psychiczne — niska samoocena, wahania nastroju, poczucie niepokoju, bezsenność,
● problemy finansowe — bankructwo, zadłużenie,
● problemy prawne — oszustwa, kradzieże, windykacja,
● zaniedbanie — odżywiania, rodziny, higieny, pracy,
● zaburzenia logicznego myślenia związane z hazardem, marnotrawieniem pieniędzy bądź wywieraniem wpływu na rodzinę, aby przesadnie oszczędzała pieniądze.

Jak rzucić hazard? Rozpocznij leczenie

Zawsze najważniejsze podczas leczenia staje się to, aby zdiagnozować uzależnienie, jego nasilenie, a także zmiany poznawcze. Nie mniej istotne bywa zrozumienie, że faktycznie masz problem z hazardem. Wyleczenie się w domu bez pomocy specjalisty najprawdopodobniej nie wystarczy, dlatego najlepiej od razu skontaktuj się z nami.

Istnieje wiele metod i rodzajów terapii pomagających na skuteczne rzucenie hazardu. Jednak w naszym Prywatnym Ośrodku Terapii Wiosenna stosujemy dopracowaną przez nas terapię, która wyróżnia się przede wszystkim skutecznością, na co najbardziej zwracają uwagę pacjenci.

Podczas regularnej i intensywnej terapii specjalista dba o to, aby pacjent:
● zaczął rozumieć swój problem;
● potrafił zauważać konsekwencje swojego uzależnienia od hazardu, jego wpływu na inne osoby i na własne zdrowie psychiczne;
● nauczył się, w jaki sposób mierzyć się ze skutkami swoich czynów;
● zrozumiał, że jest w stanie oprzeć się problemowi z hazardem i ma to na to wystarczająco dużo silnej woli;
● odnalazł podłoże swojego problemu — być może to kwestia nawarstwienia się innych kłopotów i próba ucieczki od nich lub też chęć dostarczenia większej dawki emocji do swojego życia, powodów może być naprawdę wiele;
● odzyskał poczucie własnej wartości;
● radził sobie ze stresującymi momentami, które ciągle występują w codziennym życiu;
● rozpoczął proces odbudowy zaufania rodziny i innych bliskich osób.

Dokładnie przemyślany proces terapeutyczny zawsze odbywa się w naszym ośrodku stacjonarnie. Często dochodzi do tego, że w trakcie leczenia niezbędne są również konsultacje psychiatryczne. Głównie dotyczy to sytuacji, gdy problem z hazardem jest już bardzo zaawansowany i towarzyszą mu depresja, stany lękowe, ale też konkretnie — myśli samobójcze. Takie dwutorowe działanie sprawi, że powrót do stanu przed uzależnieniem będzie po prostu bardziej możliwy.

4 zasady leczenia z uzależnienia od gier losowych

1. Terapia wymaga czasu — zawsze musisz pogodzić się z tym, że leczenie to proces długotrwały i związany z koniecznością poświęcenia na niego sporo czasu.
2. Zaangażowanie jest kluczem — przy osiągnięciu celu, jakim jest wyleczenie, musisz całkowicie się zaangażować zarówno pod względem czasu, energii, jak i wytrwałości mentalnej.
3. Szczerość — terapeuta pomoże ci znaleźć powód, który tak naprawdę skłonił cię do popadnięcia w uzależnienie, gdy zyska od ciebie prawdę.
4. Musisz chcieć — odbudowa więzi rodzinnych, wyjście z zadłużenia, a nawet chęć spełnienia prośby ukochanej osoby, nie mogą stać się głównymi motywacjami do rozpoczęcia terapii, gdyż zawsze przede wszystkim to ty musisz tego chcieć i robić to głównie dla siebie. Pozostałe motywacje też są ważne, choć mają charakter poboczny.

Uzależnienie od hazardu – skuteczne leczenie. Jak rzucić hazard_ Blog Ośrodek Terapii Wiosenna

Skutki hazardu — dlaczego uzależnienie od hazardu jest złe?

Hazard w niezdrowym wymiarze powoduje wiele niebezpiecznych oraz nieprzyjemnych konsekwencji. Wynika to głównie z faktu, że całkowicie przejmuje myśli osoby uzależnionej i w ten sposób odciąga ją od rodziny, przyjaciół, obowiązków w domu lub w pracy. Hazard staje się wtedy najważniejszy w hierarchii wartości. Wszystko to powoduje, że często dochodzi do konfliktów z bliskimi osobami, a w konsekwencji nawet do rozwodów i izolacji. Nie da się ciągle wygrywać, dlatego problem ten sprawia, że traci się oszczędności, zaciąga zobowiązania finansowe — w banku lub też u członków rodziny. Problemy finansowe odbijają się na jakości życia uzależnionej osoby oraz jej otoczenia. Z czasem hazard przestaje już cieszyć, ale uzależnienie bywa tak silne, że wyjście z niego bez pomocy specjalistów i bliskich jest bardzo trudne. Z kolei poczucie zniechęcenia i przegranej przeradza się często także w problemy psychiczne, takie jak np. depresja. Terapia to jedyna droga do tego, aby wreszcie się uwolnić i zacząć znów kontrolować swoje życie.

Oceń ten wpis