Uzależnienie od Instagrama – selfie, Instagram Husbands i inne problemy

Ilość uzależnień behawioralnych od mediów społecznościowych rośnie z roku na rok. O ile jeszcze kilka lat temu mówiło się głównie o Facebook, teraz prym wiedzie Instagram i inne nowe sieci, kierowane np. do dzieci w wieku podstawówki (np. TikTok). Uzależnienie od Instagrama może przyjmować kilka form – nie jest to bowiem jedynie uzależnienie od przeglądania serwisu, ale łączy się również z uzależnieniem od selfie oraz uzależnieniem, w który wpadają tzw. Instagram Husbands, czyli partnerzy promujących się na Insta osób. Jak uzależnia Instagram?

Instagram – godziny spędzone na przeglądaniu zdjęć

Najbardziej podstawowym uzależnieniem od Instagrama jest kompulsywna potrzeba jego przeglądania, sprawdzania nowości, porównywania materiałów, ilości polubieni czy komentarzy. Od Instagrama może uzależnić się każdy. Choć statystycznie najbardziej podatna na uzależnienie jest nastolatka interesująca się modą i urodą, to wśród uzależnionych znajdziemy też dorosłych mężczyzn.

Uzależnienie od selfie

Drugim typem uzależnienia, które wspiera Instagram to uzależnienie od selfie. Zdaniem specjalistów, jest ono związane z osobowością narcystyczną i kompulsywną potrzebą potwierdzania własnej wartości. Osoby uzależnione od selfie potrafią spędzać godziny na stylizowaniu zdjęć, nakładaniu filtrów, retuszu.

Instagram Husbands – uzależnieni od robienia zdjęć czy współuzależnieni?

Instagram Husbands, to nazwa obejmująca wszystkie osoby, które stoją za sukcesem Instagramerek i Istagramerów, czyli ci, którzy robią pozowane zdjęcia, by można było umieścić je w serwisie. Nazwa zyskała na po popularności po opublikowaniu przez grupę The Mystery Hour filmu o partnerach Instagramerek walczących o najlepsze zdjęcie.  Choć materiał jest lekko przerysowaną parodią, pokazuje, że istotnie, posiadanie uzależnionego od Instagrama partnera, może skończyć się współuzależnieniem.

Co gorsze, bardzo często partnerzy, którzy zajmują się robieniem zdjęć, nie zdają sobie sprawy, że swoim zachowaniem wspierają i pogłębiają uzależnienie od Instagrama swojej najbliższej osoby.

Wpływ Instagrama na inne zaburzenia

Niestety, rozwój Instagrama odpowiada również za zwiększenie się problemów związanych z brakiem akceptacji własnego ciała. Stylizowane i retuszowane zdjęcia dają wypaczony obraz rzeczywistości, prowadząc u osób oglądających takie zdjęcia, do obniżenia poczucia własnej wartości, wzrostu kompleksów, izolacji, stanów lękowych i depresji. W skrajnych przypadkach, do dysmorfofobii, czyli nieprawidłowego postrzegania własnego ciała i jego defektów.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji +48 733 175 138

Dane Kontaktowe

MediRaty