Wszyscy wiemy, że należy wystrzegać się przyjmowania narkotyków oraz picia nadmiernych ilości alkoholu. Znamy również zagrożenia związane z brakiem umiaru w korzystaniu z Internetu czy gier hazardowych. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nawet to, co w założeniu ma poprawiać nasze zdrowie, stosowane w nadmiarze może nam poważnie zaszkodzić. Leki należy przyjmować wyłącznie pod ścisłą kontrolą i według zaleceń lekarza. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na groźne uzależnienie od leków.

odwyk kraków

Lekomania jest chorobą powodowaną przez nadmierne korzystanie ze specyfików medycznych. Czasami zdarza się również, że pacjent stosuje leki niezgodnie z ich przeznaczeniem, np. używa ich mimo braku wskazań zdrowotnych, przyjmuje, nawet jeśli jest uzależniony od innych substancji (np. alkoholu lub narkotyków) lub stosuje w sposób długotrwały, bez wyraźnego planu leczenia (okres zażywania leków zawsze powinien być z góry określony).

Pigułka szczęścia

Uzależnienie od leków jest tak samo poważnym zaburzeniem jak alkoholizm, narkomania, seksoholizm czy patologiczny hazard. Niestety, często bywa bagatelizowane z uwagi na fakt, że leki w założeniu uważane są za dobroczynne i pomocne. Takie podejście do sprawy jest bardzo złudne, ponieważ każda substancja mająca wpływ na nastrój i samopoczucie może doprowadzić do nałogu. Tymczasem produkcja tego typu specyfików wciąż wzrasta, głównie ze względu na coraz większe możliwości, które oferuje medycyna, a także rosnące zapotrzebowanie na takie środki wśród społeczeństwa. Współczesny świat charakteryzuje się wysokim tempem życia oraz wzmożonym stresem. Społeczeństwo jest zabiegane, przepracowane i lubuje się w łatwych, szybkich rozwiązaniach. Producenci odpowiadają na jego potrzeby, oferując coraz więcej „magicznych” specyfików, które obiecują natychmiastową ulgę i poprawę funkcjonowania. Temu trendowi ulegają również lekarze, którzy niejednokrotnie zbyt pochopnie wypisują kolejne recepty, nie zadając sobie trudu poinformowania pacjenta o uzależniającym potencjale polecanych przez siebie leków.

Lekomania pod wieloma względami przypomina inne nałogi. Tak jak w przypadku uzależnienia od innych substancji, nadmierne przyjmowanie leków prowadzi do wykształcenia się dwóch rodzajów zależności: fizycznej i psychicznej.

Uzależnienie od leków

Uzależnienie psychiczne oznacza, że chory automatycznie sięga po lek, kiedy zmaga się ze stresującą sytuacją lub doświadcza podwyższonego poziomu lęku. Substancja pomaga mu uporać się z problemami osobowościowymi, takimi jak nieśmiałość (lek sprawia, że lepiej radzi sobie w sytuacjach społecznych). Nałogowiec traktuje środek jak sposób na uśmierzenie napięcia psychicznego, jednak z czasem zwiększa się jego tolerancja, przez co może doświadczać silnych stanów lękowych, depresji, bezsenności, natręctw, problemów z koncentracją lub nerwicy.

Z kolei zależność fizyczna wiąże się z coraz większym przyzwyczajeniem i uniewrażliwieniem na lek oraz „głodem” o rosnącym nasileniu. Pojawia się przymus sięgania po coraz większe dawki, które umożliwiają względnie normalne funkcjonowanie, pomagają radzić sobie z dyskomfortem psychicznym i bólem umiejscowionym w różnych obszarach ciała. Zwiększenie tolerancji skutkuje objawami takimi jak drżenie rąk i ciała, migreny, bóle mięśni i brzucha, zaburzenia widzenia, zaburzenia ze strony układ pokarmowego (biegunki, zaburzenia żołądka i jelit, zaburzenia wątroby i dróg żółciowych, wymioty), halucynacje, omdlenia, drgawki, zaburzenia nerek i dróg moczowych, zwiotczenie mięśni, zaburzenia skóry, zaburzenia miesiączkowe, zaburzenia układu nerwowego (ból i zawroty głowy, dezorientacja, nerwowość, stany splątania), a także wiele innych.

uzależnienie od leków

Uzależnienie od leków bywa bardzo trudne do rozpoznania. Podobnie jak narkoman czy alkoholik, osoba uzależniona od leków nie chce przyznać się do tego, że ma problem i bardzo skutecznie się z tym ukrywa. Z pewnością warto zwrócić uwagę na takie niepokojące symptomy jak negatywne zmiany w obrębie osobowości, obojętność emocjonalna, silna koncentracja wokół zdobywania leku i przyjmowanie coraz większych jego dawek, degradacja społeczna i upośledzenie zdolności psychomotorycznych.

Charakterystyczną cechą uzależnień jest to, że chorzy rzadko sami zdają sobie sprawę ze swojego problemu. Właśnie dlatego tak ważne jest wsparcie bliskich oraz ich czujność. Jeśli podejrzewamy, że nasz znajomy lub członek rodziny może nadużywać środków medycznych, zwróćmy uwagę na kilka sygnałów ostrzegawczych. Najbardziej oczywistym z nich jest zażywanie leków przez kilka miesięcy lub lat, nawet po ustaniu przyczyny, dla której zostały przepisane początkowo. Charakterystyczne jest również to, że u osób uzależnionych z czasem rozwija się tolerancja – poznamy to po fakcie, że nasz bliski przyjmuje coraz większe dawki środka. Nałogowiec nie potrafi normalnie funkcjonować bez leku, wobec czego jeśli nie ma w pobliżu wystarczającej jego ilości, reaguje niepokojem i drażliwością. Zaś nieprzyjęcie zwyczajowej leku wywołuje tzw. zespół abstynencyjny: zmianę nastroju, nerwowość, omamy, potliwość, wymioty, napady drgawek.

Oceń ten wpis