Uzależnienie od telefonu – 5 niepokojących faktów

Problemem współczesnego świata w obszarze uzależnień nie będzie niedługo alkoholizm czy narkomania, ale uzależnienie od telefonu, które dotyka coraz większej ilości osób, a przede wszystkim młodzieży. Jak bardzo dramatyczna jest już obecnie sytuacja?

  1. 27% młodych osób stwierdza, że nie jest w stanie funkcjonować bez smartfona.

To dane z badania przeprowadzonego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. Mówią one wprost o tym, że co czwartego nastolatka można uznać za osobę uzależnioną behawioralnie od korzystania z telefonu. 22% badanych twierdzi również, że nic nie jest równie przyjemne, jak korzystanie z telefonu – a to oznacza, że leczenie uzależnienia będzie bardzo trudne, bo dla młodych ludzi nie ma innych alternatyw, które mogłoby ich zaciekawić.

  1. 20% osób miewa zawroty głowy związane z nadmiernym używaniem telefonu

Spora część badanych uważa też, że używanie telefonów pogorszyło ich wzrok. Tak naprawdę, na efekty ciągłego pochylania głowy nad telefonem trzeba będzie poczekać, aż pokolenie go nadużywające się zestarzeje. Może się jednak okazać, że to nie programista, a fizjoterapeuta będzie najlepszym zawodem przyszłości.

  1. Użytkownicy telefonów stwarzają większe zagrożenie niż pijany kierowca

Jednym z objawów uzależnienia od telefonu jest brak możliwości powstrzymania się przed jego użytkowaniem niezależnie od sytuacji. Uzależnieni od komórek nie zwracają uwagi na to, czy stanowią zagrożenie dla siebie bądź innych. Z raportu Zendrive wynika, że u osób używających komórki w czasie jazdy, ryzyko spowodowania wypadku jest wyższe niż u kierowcy z promilami we krwi.

  1. 20% nastolatków korzysta z telefonu 6 godzin dziennie

Średni czas siedzenia z komórką w dłoni u współczesnego nastolatka to 4 godziny 12 minut na dobę. Rocznie, to ponad dwa miesiące zabawy telefonem non stop.

  1. Mechanizmy, w jaki działają social media, są identyczne z mechanizmami hazardu

To właśnie social media w dużym stopniu odpowiadają za uzależnienie od telefonu. To aplikacje takie jak Facebook czy Instagram sprawiają, że siedzimy z telefonem w ręku aż tak długo. Sposób, w jaki social media nas przyciągają bazuje na tym samym mechanizmie co jednoręki bandyta – daje natychmiastowe zadowolenie (jeśli dostaliśmy „lajka”) lub negatywny feedback (przegrana), który skłania do tego, by się próbować odegrać  – czyli wrzucić kolejną rzecz z nadzieją na „lajki”. Nosząc w spodniach komórkę, praktycznie chodzimy z dostępnym w każdym momencie jednorękim bandytą.

  1. 43% osób odczuwa silny niepokój i stan lękowy, jeśli nie może natychmiast skorzystać z telefonu

Niepokój prowadzi do zdenerwowania, którego osoby przyzwyczajone do używania telefonu kiedy chcą nie potrafią kontrolować. To zaś owocuje wybuchami agresji i problemami z samokontrolą. Istnieje duże ryzyko tego, że osoba uzależniona od telefonu, po rozładowaniu się baterii bądź utracie zasięgu będzie agresywna i niebezpieczna dla otoczenia bądź dla siebie.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Nie ma jeszcze ocen
Loading...

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji +48 733 175 138

Dane Kontaktowe

MediRaty