Uzależnienie od Tramalu

Uzależnienie od Tramalu. Tramal (Tramadol) to niskoopioidowy środek przeciwbólowy, dość powszechnie stosowany w Polsce i dostępny na receptę. Coraz częściej również nadużywany. Z roku na rok rośnie liczba osób uzależnionych od Tramalu. Kto jest narażony na to uzależnienie? Jak je rozpoznać i jak leczyć?

Czym jest uzależnienie od Tramalu

Tramal jest lekiem opioidowym, dlatego też uzależnienie od tego środka ma typowy przebieg dla uzależnienia od opioidów. Uzależnienie ma charakter narastającej tolerancji z zależnością fizjologiczną. Wprawdzie ryzyko uzależnienia jest dość niskie, ale występuje w Polsce coraz częściej. Szacuje się, że ponad 20% recept na Tramal w Polsce jest fałszowanych.

Tramal często łączony jest z alkoholem bądź środkami uspokajającymi i nasennymi, dla intensyfikacji i zwiększenia działania odurzającego.

Dlaczego tak łatwo uzależnić się od Tramalu?

Problem z Tramalem (oraz innymi lekami mogącymi owocować uzależnieniem – w tym środkami nasennymi czy przeciwbólowymi) polega w dużej mierze na tym, że jako środki zapisywane i wydawane na receptę, wydają się pacjentom bezpieczne. To lekarz przypisuje środek i on decyduje o jego dawkowaniu. Pacjentom wydaje się zatem, że przyjmując lek według wskazań lekarza, nie popełniają żadnego błędu. Jednocześnie, podatność każdej osoby na uzależnienie oraz tolerancja względem środków przeciwbólowych jest różna. Oznacza to, że lekarz nie zawsze będzie miał pełną jasność tego, jaka ilość środka przeciwbólowego będzie jeszcze dla pacjenta bezpieczna i nie zaowocuje uzależnieniem.

Tramal podaje się nie tylko w nagłych sytuacjach bólowych, ale stosuje również przy farmakologii bólowej schorzeń przewlekłych – i to właśnie takie zażywanie Tramalu niesie ryzyko uzależnienia. Ryzyko uzależnienia większa też stosowanie Tramalu wraz z Benzodiazepinami (stosowanymi w leczeniu bezsenności, lęków, objawów odstawienniczych przy chorobie alkoholowej).

Do uzależnienia od Tramalu dochodzi także wśród młodzieży, która widzi w tym leku tańszy zamiennik morfiny. Wprawdzie środek ten jest od morfiny słabszy, ale przy kilku tabletkach może działań podobnie – zwłaszcza w początkowych fazach uzależnienia.

Detoks od Tramalu

Przy zaprzestaniu używania Tramalu, u osób uzależnionych pojawiają się symptomy takie jak: depresja, wahania nastroju, bezsenność, agresja, koszmary oraz objawy fizyczne: drgawki, kołatanie serca, duszności, bóle głowy, biegunka, nudności.

Leczenie uzależnienia od Tramalu

Tak jak w przypadku leczenia każdego uzależnienia od opioidów, pierwszym krokiem jest detoks i wyczyszczenie organizmu z substancji uzależniającej. Detoks Tramalu można wykonać na dwa sposoby:

  • Poprzez powolne zmniejszanie dawki aż do pełnego wygaszenia leku,
  • Poprzez całkowite odstawienie leku, które powoduje ostre objawy abstynencyjne. W tym czasie pacjenta znieczula się ogólnie lekami antagonistycznymi do opiatów.

Sam detoks od Tramalu to jedynie początek drogi leczenia z uzależnienia. Do pełnego wyleczenia konieczna jest terapia pod kierunkiem specjalisty uzależnień.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
4 gwiazd(a), średnio: 2,75 z 5
Loading...

Nie czekaj, zadzwoń teraz!

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji +48 733 175 138

Dane Kontaktowe

MediRaty