Nie ma na świecie człowieka, któremu ktoś, kiedyś nie odebrałby wiary i chęci do życia. Dużo zależy od nas samych i naszego podejścia. Nie można jednak zaprzeczyć, że niektóre relacje pozbawiają nas całkowicie siły i czujemy się „wyssani”. Bywa, że to na bardzo długo. Jeżeli masz obok siebie taką osobę, uważaj. To może być wampir emocjonalny!
Jeżeli żyjesz z takowym wampirem w związku, śmiało można nazwać go, związkiem toksycznym. Najczęściej w taką relację wpadają ofiary, które w pewien sposób czują się niedowartościowane, są wrażliwe, empatyczne i skłonne do pomagania innym. Wampirowi wówczas łatwiej jest manipulować taką osobą. Bardzo często mówi się w takich przypadkach, że miłość jest ślepa. Jednak jest to błędne założone, ponieważ prawdziwa miłość powinna uczyć wzajemnej tolerancji i szacunku oraz kompromisów. W sytuacji, kiedy tylko jedna strona musi znosić kompromisy na rzecz drugiej, od razu powinna zapalić się lampka kontrolna. Dlaczego zatem tak się nie dzieje?
Kim jest wampir emocjonalny?
Jest to z pewnością sprytna i błyskotliwa osoba. Szybko potrafi zdobyć zaufanie innych, by osiągnąć to, na czym mu zależy. W jednej chwili potrafi zamienić się w osobę pokrzywdzoną, której wszyscy zaczynają współczuć. Niestety jest to tylko intryga, jego gra. Dopóki wampir jest na etapie przeciągania ofiary na swoją stronę, ukrywa skrzętnie wszystkie swoje wady, zalewając ją nadmiarem miłości. Wylew miłości trwa do około roku, po to, by rozkochać w sobie bezgranicznie drugą osobę. W momencie ujawnienia przez wampira swojej prawdziwej twarzy ofiara w swym zaślepieniu nie jest w stanie od niego odejść i tak trwa przy nim, przez bardzo długi czas. Bardzo rzadko zdarza się, że osoba pokrzywdzona się „przebudzi”.
Wampir emocjonalny nie tylko uprzykrza życie, ale jest wiecznie niezadowolony, krytykuje wszystkie wybory, a do tego odbiera siły do życia. Nie cieszy się z sukcesów partnera, zazwyczaj powie coś takiego, że samemu zaczyna się wątpić, czy rzeczywiście to, z czego było się dumnym, jest warte radości.
Przy wampirze emocjonalnym musisz ukrywać swoją prawdziwą osobowość, często musisz kłamać, wypowiadasz się pod jego dyktando, skrywając tym samym własne zdanie. Liczysz się z każdym zdaniem osoby przeciwnej. Oczywiście nie dochodzi do ciebie fakt, że jesteś osobą manipulowaną.
Przyczyny zachowania wampira
Wampir emocjonalny zdobywa uwagę innych poprzez próby siłowego wymuszenia, czyli nieprzystosowanego wzorca zaspokajania potrzeb, wyniesionego najczęściej z domu rodzinnego. Będąc dzieckiem, niegdyś zwykle otrzymywał za mało zainteresowania i miłości ze strony dorosłych i nauczył się, że może pozyskiwać ich uwagę wtedy, kiedy jest nieposłuszny, sprawia problemy albo kiedy jest smutny i nieszczęśliwy. W ten sposób nauczył się manipulować otoczeniem.
Odczuwa wówczas wewnętrzną pustkę, więc tworzy relacje w taki sposób, żeby uzależnić innych od siebie. Nie potrafi obdarzyć partnera dojrzałym uczuciem, a jego zaburzone relacje charakteryzują się tym, że nie tylko nie szanuje, ale i nie wyczuwa granic drugiej osoby. Wiecznie żąda wsparcia dla siebie, ale sam nie umie go dać. W relacjach skupia się wyłącznie na sobie, bo nie jest zdolny do empatii. W kierunku swojego partnera wysyła nadmierne i nieuzasadnione żądania. Świat po prostu musi kręcić się wyłącznie wokół niego.
Jak radzić sobie z wampirem emocjonalnym?
Przed wampirami emocjonalnymi należy się bronić, ponieważ efekty ich działań mogą być dla nas wycieńczające, zabierają nasz czas i wymagają ciągłej uwagi, nie dając nic w zamian.
Jak radzić sobie w takich sytuacjach:
– nie wierz w to, co mówi wampir, ale patrz na to, co robi. Zazwyczaj między jednym i drugim widać ogromną różnicę;
– nie wracaj do negatywnych wspomnień i nie koncentruj na nich swoich myśli;
– stanowczo reaguj i nie pozwalaj na przekraczanie własnych granic emocjonalnych;
– szczerze i uczciwie wyrażaj swoje myśli i emocje;
– nie pozwalaj na manipulowanie sobą, miej trzeźwy umysł;
– nie bądź oślepiona „miłością” wampira.
Jeżeli wszystkie sposoby zawodzą, zdecyduj się na zerwanie kontaktu z wampirem. To zdecydowanie najlepszy sposób, by się od niego uwolnić. Jednak należy to zrobić bez emocji. Po prostu przeciąć to, co było. W ten sposób przestanie on posiadać kontrolę nad związkiem. Często konsekwencją zerwania kontaktu jest huśtawka emocji. Wówczas należy dobrze przygotować się na nią i pozwolić sobie ją przeżyć, a potem znaleźć sposób, by zapełnić powstałą pustkę.